ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه سالم غذا خوردن را به فرزندان خود آموزش دهیم ؟

چگونه سالم غذا خوردن را به فرزندان خود آموزش دهیم ؟

جمله “ما متشکل از چیزهایی هستیم که میخوریم” درست است ولی ما در واقع متشکل از روشی هستیم که با آن غذا میخوریم. این تفاوت، وقتی به شدت مهم میشود که بخواهیم به بچه هایمان سالم غذا خوردن را آموزش دهیم، چگونگی آماده کردن غذا و آموزش سالم غذا خوردن در این زمینه، خیلی مهم تر از کیفیت خود غذا برای پرورش دادن عادت سالم غذا خوردن در کودکمان است.

این مطلب راجع به چگونگی آماده کردن غذا و چاشنی دار کردن آن نیست!
در عوض، چند روش ساده و پیشنهادهایی را برای القای عادات سالم و روش های مثبت غذاخوردن جمع آوری شده است.

۱

گوش کردن به شکم!
همه ی ما با گوش کردن به وضعیت شکممان به دنیا آمده ایم و کلید سالم غذا خوردن ، ادامه دادن آن است.
وظیفه ما به عنوان والدین، اینست که اطمینان حاصل کنیم که این پیام مهم شکم، به خاطر کارهای غیرضروری نادیده گرفته نمیشود، درست به همان خوبی که نگران این هستیم که بچه هایمان به اندازه ی کافی غذا نمیخورند، یا حداقل فقط به خاطر اشاره و تذکر ما میخورند.
اعتماد کردن به فرزندانمان کلید تقریبا همه ی منظرهای والدین بودن است، ولی درهنگام غذاخوردن به شدت ضروری است.
از آنجایی که ما الگوی آنها هستیم و بچه ها رفتارهایشان را از ما یاد میگیرند، طرز برخورد ما در سر میزهای شام، بهتر است که ساکت باشد و به بچه ها متکی شویم، این کار ارتباط بین مغز بچه با شکمش را برقرار میکند.
چند گزینه ی اختیاری برای سالم بودن تهیه کنید، بگذارید بچه تان بقیه کار را انجام دهد، با این کار وقتی بدنش از لحاظ فیزیکی به غذا نیازمند شود در کنار میز کنار شما باقی خواهد ماند تا غذا بخورد.
یک چیز دیگر که خیلی از والدین که با بچه شان مشکل غذایی دارند می گویند، این بوده که سعی کرده اند خودشان را فارغ از نگرانی جلوه دهند، نه اعتماد کردن به فرزندشان.

 
۲

وقتی که غذایشان تمام شده است، تمام شده است!
عبارت “بشقابتو از روی میز بردار” را از دایره واژگانتان حذف کنید، از کلماتی نظیر “یه کم دیگه فقط مونده!” یا “هواپیما داره میاد توی دهن این خانوم کوچولو….!” استفاده نکنید.
با گرفتن لقمه ها و قاشق های کوچک، از مطمئن ترین و کودک محور ترین راه استفاده کنید و اجازه دهید که فرزندتان تقاضای غذای بیشتری کند.

۳

شیرمادر و شیرخشک
در ماههای اولیه نوزادی، باید به نوزادمان در مورد گفتن نیازهایشان اعتماد کنیم و با تمام وجودمان بهترین کار را انجام دهیم تا او را بفهمیم و درک کنیم.
مطالعات نشان میدهد که بیش از حد غذا ندادن به بچه های شیرخواره کار خیلی راحت تری است چون آنها مجبورند که برای تغذیه شدن پستان مادر را بمکند و به همین خاطر وقتی که خسته میشوند خوردن را متوقف میکنند.
شیرخشک دادن یا پستانک، حتی همسویی بیشتری دارد، مطمئن ترین شرط برای پستانک دادن بچه ها، پرداختن دقت و توجه زیاد به کودک و متوقف کردن او از خوردن وقتی که به نظر میرسد دیگر نمیخواهد است.
هیچ وقت سعی نکنید که بچه ها را تا خرخره سیر کنید، در اینصورت مجبور هستید در فواصل طولانی تری به آنها غذا بدهید.
برای پرورش عادت سالم غذا خوردن وقتی که آنها را با مواد جامد آشنا میکنید، مواظب باشید که آنها واکنش نشان میدهند، هیچ وقت آنهارا مجبور به خوردن آنها نکنید.
همیشه اجازه بدهید که کودک خودش را رهبری کند، او خودش میداند که شکمش چگونه است، نه شما.
حتی نوزادانی که هنوز زبان باز نکرده اند هم میتوانند به شما بفهمانند که گرسنه هستند یا سیر، اگر که برای آنها ساده بگیرید.
به کودکتان اطمینان دهید که آن اطلاعات را میخواهید بشنوید.
حتی اگر کوچکترین نشانه ای از فرزندتان به معنای سیر شدن گرفتید، او را از صندلی غذاخوریش پایین بیاورید (برای غذاخوردن او، برای اینکه به او خودمختاری بدهید، برای او یک میز کوچک و یک صندلی تهیه کنید)
کودکان نوپا معمولا به عنوان ناخنک زن ها شناخته میشوند، بعضی کودکان همچنان ممکن است از این روش استفاده کنند، حتی اگر کودکتان برای یک یا دو وعده غذا نمیخورد به او اعتماد کنید.
وقتی از این رویه وحشت داشته باشیم، مشکلات آغاز میشوند.

 
۴

در نظر گرفتن تشویق و جایزه
یکی از اصول سالم غذا خوردن ، نشستن هنگام خوردن است؛ پس، در سالهای اولیه، حداقل بچه را برای خوردن وادار به نشستن کنید، چه در خانه هستید، خانه ی دوستان و یا پارک و یا هرجای دیگری.
این یک مرز ساده است که هر کودک ۹ یا ۱۰ ماهه ای میتواند آن را بفهمد و قبول کند، تا زمانی که شما استوار و پافشار باشید.
نشستن یک عادت خوب است، حداقل بهتر از بازی کردن با غذا در دهانتان است و آن ها را تشویق میکند که در غذاخوردن دقت و تمرکز کنند.
هیچوقت برای کودکان هنگام خوردن، تلویزیون یا فیلم روشن نکنید، این کار ریشه در نگرانی دارد تا اعتماد، و باعث به وجود آمدن عادت بد دقت نکردن به خوردن غذا و گوش نکردن به صدای شکم میشود.
وقتی کودکانتان غذا میخورند، به آنها دقت کنید و مواظب آن ها باشید.
با اینکار آنها متمرکز و آرام میشوند و هم غذا خوردن و نیز ارتباط با شما سبب نیرو گرفتن آن ها میشود!
این بهترین روش برای گوش کردن به صدای شکم است و جاده ی باهم بودن در هنگام غذا خوردن را برای سال ها هموار می کند.

مطالب مرتبط


اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 363 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - سه‌شنبه, 26 جولای 16, 7:44 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب