ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده − 9 =

بستن
بستن

چگونه زمینه های اقتصادی انقلاب مشروطه به وجود آمد؟

چگونه زمینه های اقتصادی انقلاب مشروطه به وجود آمد؟

یکی از مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران که در اواخر سلطنت مظفرالدین شاه اتفاق افتاده، انقلاب مشروطیت است. در این مقاله قصد داریم زمینه های اقتصادی این انقلاب را مورد بررسی قرار دهیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - زمینه های پیدایش

زمینه های پیدایش

زمینه های اقتصادی انقلاب مشروطیت دارای دو بُعد خارجی و داخلی است. در بُعد خارجی، نفوذ و سلطهٔ کشورهای استعماری نظیر روس و انگلیس در دورهٔ قاجاریه نقش بسیار مهمی در تضعیف توان اقتصادی ایران داشت. عهد نامه هایی که در دوره قاجار با این دو کشور منعقد می شد، موجب تشدید نفوذ اقتصادی آنها در ایران می شد. ورود کالاهای خارجی به ایران افزایش یافت و این امر پیامدهای متعددی داشت؛ ازجمله:

  •  محصولات داخلی قادر به رقابت با کالاهای خارجی نبودند و لذا تولید کالاهای داخلی به تدریج سیر نزولی یافت و کالاهای خارجی جایگزین آنها شد.
  •  صاحبان صنایع و حرفه ها در شهرهای مختلف ایران به تدریج مشاغل خود را از دست دادند و بی کار شدند.

گام 2 - بعد داخلی

بعد داخلی

در بعد داخلی، با گسترش بی کاری و فقر عمومی، درآمد دولت که از طریق مالیات تأمین می شد، کاهش یافت. مأموران مالیاتی بر شدت سخت گیری و بی رحمی خود می افزودند. ظلم و ستم مأموران دولت نسبت به روستاییان، موجب شد که شمار زیادی از آنان ناچار به شهرها یا کشورهای همجوار متواری شوند. آواره شدن روستاییان و به غارت رفتن حاصل کار آنان، آثار منفی جبران ناپذیری بر کار و تولید گذاشت.

گام 3 - بعد خارجی

بعد خارجی

از اواخر دوران ناصرالدین شاه، مالیات های دریافتی از مردم دیگر تأمین کننده مخارج و هزینه های دربار و دولت نبود؛ لذا دولت به فکر گرفتن وام (استقراض) از دو کشور روس و انگلیس افتاد. در ازای وام های دریافتی که با بهرهٔ بالایی به ایران داده می شد، سرمایه و منابع اقتصادی ایران به عنوان پشتوانه به بیگانگان واگذار می شد. وام های دریافتی به هیچ وجه صرف عمران و آبادی ایران نمی شد بلکه عمدتاً در سفرهای خارجی، صرف تفریح ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه و اطرافیان آنها می شد. این در حالی بود که در بسیاری از شهرها، مردم قادر به تأمین نیازهای اولیهٔ زندگی خود نبودند. وام های خارجی، ایران را بیش از پیش مقروض تر و به دولت های بیگانه وابسته تر می کرد. شرایط دشوار و غیرقابل تحمل اقتصادی که معلول سلطهٔ اقتصادی بیگانگان و سوِء سیاست دولتمردان ایران بود، زمینه های انتقاد و اعتراض مردم را نسبت به استبداد و استعمار فراهم آورد

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 459 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 01 مارس 18, 4:39 ب.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب