ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هفت − شش =

بستن
بستن

چگونه زمان تخمک گذاری را تشخیص دهیم؟

چگونه زمان تخمک گذاری را تشخیص دهیم؟

زمانیکه تصمیم به بارداری میگیرید، دانستن زمان تخمک گذاری می تواند بسیار به شما کمک کند. دلیل این امر آن است که خانم ها در هر دوره از قاعدگی یک بار تخمک آزاد می کنند، بنابر این تعداد روزهای کمی خارج از هر دوره وجود خواهد داشت که مقاربت می تواند به طور حتم به بارداری ختم شود. در این چگونه راههای کشف این دوران را برای شما یادآور میشویم.

مطالب مرتبط


گام 1 -

blank
1

زمان تخمک گذاری زمانی است که یک تخمک از تخمدان آزاد می شود. این تخمک در بدن خانمها فقط 24 ساعت توان زنده ماندن دارد، در حالیکه اسپرم یک مرد در بدن زن 2 تا 3 روز زندگی می کند. از آنجاییکه بدن خانومها در هر دوره قاعدگی تنها یک بار تخمک آزاد می کند مهم است که برای باردار شدن زمان تخمک گذاری خود را بدانید.

2

یکی از راههای کشف دوران تخمک گذاری شمردن روزهای قاعدگی می باشد، به این صورت که بطور معمول 12 تا 16 روز مانده به زمان پریود بعدی زمان تخمک گذاری شماست.

3

یکی دیگر از راههای کشف دوران تخمک گذاری، بررسی وضعیت جسمی خودتان است. معمولا این سه مورد از نشانه های دوره تخمک گذاری شماست:
تغییر در ترشحات دهانه رحم: هر چقدر روزهای بیشتری از دوره شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش پیدا کرده و بافت آنها نیز تغییر می کند. این تغییرات، بیانگر افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. هنگامی که این ترشحات شفاف، لیز و چسبنده باشد، احتمال باردار شدن شما به حداکثر می رسد. به نظر بسیاری از خانمها، ترشحات در این دوره مانند سفیده تخم مرغ است.

این ترشحات در حالت طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می کنند، اما در زمان اوج توانایی باردار شدن در شما، این ترشحات به اسپرم اجازه می دهند تا از مجرای رحم عبور کرده و به سمت رحم بروند، سپس به طرف لوله های فالوپ حرکت کنند تا با تخمک شما برخورد نمایند.

بخوانید:  چگونه سیگار را ترک کنیم
 

افزایش دمای بدن: پس از تخمک گذاری، دمای بدن شما ممکن است بین 0.4 تا 1.0 درجه افزایش پیدا کند. شما این تغییر را احساس نخواهید کرد، اما می توانید با استفاده از یک دماسنج، “دمای پایه بدن” یا BBT خود را اندازه گیری کنید. دمای پایه بدن یعنی دمای بدن در هنگام صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پیش از آنکه هرگونه فعالیتی انجام دهید. این افزایش دما بیانگر آن است که تخمک گذاری در بدن شما انجام شده است، زیرا آزاد شدن یک تخمک منجر به تحریک و افزایش تولید هورمون پروژسترون می گردد، که دمای بدن را افزایش می دهد.
زمان حداکثر توانایی شما برای باردار شدن، دو تا سه روز پیش از این است که دمای بدن شما افزایش پیدا کند. برخی از متخصصان بر این باورند که 12 تا 24 ساعت پس از مشاهده اولیه افزایش دما نیز شما شانس باردار شدن را دارید، اما اکثر آنها اذعان می کنند که این زمان برای حامله شدن خیلی دیر است.

پس از تخمک گذاری، یک تا دو روز طول می کشد تا سطح هورمون پروژسترون به حدی برسد که دمای بدن شما را افزایش بدهد. اما از آنجا که تخمک تنها حداکثر 24 ساعت می تواند زنده بماند، هنگامی که دمای بدن افزایش پیدا می کند، دیگر برای باردار شدن خیلی دیر شده است. به همین دلیل، متخصصان توصیه می کنند که دمای بدن خود را برای چند ماه دقیقا زیر نظر گرفته و نموداری برای آن طراحی کنید تا بتوانید الگوی افزایش دما را تشخیص داده و زمان احتمالی تخمک گذاری خود را مشخص کنید. در این صورت می توانید به گونه ای برنامه ریزی کنید که دو تا سه روز پیش از موعد افزایش دمای بدن خود، آمیزش داشته باشید.

بخوانید:  چگونه در حاملگی زیبا و موقر باشیم
 

درد در ناحیه پایین شکم: حدودا 20% از خانم ها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرزی گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

4

اما روش سوم در تشخیص این دوران، استفاده از تستهای آماده در بازار است که زمان باروری شما را تایید یا نفی میکند. این تستها افزایش هورمون LH که قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد را در ادرار شما تشخیص میدهد. البته یادآوری این نکته شایان توجه است که احتمال اشتباه هم در این تستها وجود دارد. چرا که هورمون LH گاهی بجز در زمان باروری به وجود می آید و یا گاهی این تستها اشتباها وجود این هورمون را تشخیص میدهند.
برای استفاده بهتر است تست را از روز یازدهم قاعدگی خود ادامه دهید و تا روز بیستم ادامه دهید. در این حالت تعداد روزهای قاعدگی شما مهم نیست چراکه حداکثر زمان باروری را دربر میگیرد.

بخوانید:  چگونه از راه های جالب بارداری تان را به خانواده خبر دهید
 
5

پس از اینکه زمان باروری خود را دریافتید، بهتر است از 2 یا 3 روز قبل از تخمک گذاری تا 23 ساعت پس از آن آمیزش داشته باشد تا نتیجه مطلوب را بگیرید.

اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 419 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - سه‌شنبه, 26 جولای 16, 7:56 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب