ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + 15 =

بستن
بستن

چگونه زعفران بر روی درمان اختلالات قاعدگی تاثیر میگذارد؟

چگونه زعفران بر روی درمان اختلالات قاعدگی تاثیر میگذارد؟

زعفران ، گیاهی که در کشور ما به مقدار زیادی کشت می شود. این گیاه بیشتر به عنوان چاشنی در غذا ها استفاده می شود ، ترکیبات تشکیل دهنده ی زعفران همان ترکیبات زرد رنگ، تلخ و معطر است ، این ترکیبات می توانند اختلالا قاعدگی و همچنین افسردگی را تا حد زیادی درمان کنند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، یک بررسی علمی که توسط سحر کامران سامانی، مهندس علوم و صنایع غذایی و رقیه کامران سامانی، کارشناس تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) انجام شد، نشان داد مصرف صحیح زعفران که حاوی ترکیبات زردرنگ (مشتقات کروستین) است می‌تواند تولید سروتونین را در مغز کنترل و درمان اختلالات قاعدگی و افسردگی را در بر داشته باشد.

ترکیبات زرد رنگ زعفران (مشتقات کروستین) به خوبی در آب محلول‌اند؛ پیکروکروسین از جمله ترکیبات تلخ است و مهم‌ترین ترکیب مواد معطر (اسانس) سافرانال می‌باشد.

زعفران داری خواص نیرو بخش و قاعده‌آور بوده به طوری که دم کرده پانزده گرم زعفران در یک لیتر آب و مصرف هر روز دو تا سه فنجان از آن در سه نوبت آثار مهمی در معالجه اختلالات قاعدگی دارد؛ زعفران قاعدگی را تحریک کرده و درد کمر ناشی از اختلال قاعدگی را آرام می‌کند.

این پژوهش نشان می‌دهد علت عوارض پیش از قاعدگی و علایم افسردگی، تغییرات در فعالیت سروتونین می‌باشد که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین در مغز و نحوه فعالیت آن اثر می‌گذارد.

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در خوابیدن، تعدیل حالت و رفتار، اشتها و… دارد. اتصال سروتونین به برخی سلول‌های تحریک کننده، نشان دهنده علایم افسردگی می‌باشد به علاوه شرایط بیولوژیک و عوامل خاصی مانند تولید مثل، هورمون‌های ژنتیک، بارداری، زایمان و یائسگی درافسردگی تاثیردارند.

بررسی این دو محقق بیانگر این است که در فرایند افسردگی در مغز با کمبود غلظت سروتونین رو به رو هستیم. افرادی که میزان تولید سروتونین در مغز آنها پایین است برای بهبود روحیه خود بیشتر به غذا رنگین (زعفران) روی می‌آورند که سروتونین را در مغز زیاد می‌کند، در نتیجه کاهش افسردگی را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط


اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 289 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - سه‌شنبه, 30 آگوست 16, 7:09 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب