ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

15 − 14 =

بستن
بستن

چگونه رویای صادقه را از خواب های آشفته تشخیص دهیم؟

چگونه رویای صادقه را از خواب های آشفته تشخیص دهیم؟

 چگونگی دیدن خواب 

خواب عبارت است از عدم توانایی ارادی در کنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و

غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به‌ طوری‌ که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر

واضح واقعی بشوند.

در این پست از سایت ویکی چور به چگونگی تشخیص خواب های واقعی از خواب های آشفته می پردازیم.  اینکه خواب را باید چگونه تعبیر کرد؟ چه خوابهایی تعبیر دارد و کدام خوابها فاقد اصل و ریشه هستند؟ چه ساعاتی از شب و چه شب هایی از ماه خواب ما تعبیر دارد و چه ساعات و شبهایی تعبیر ندارد؟

این پست بر اساس کتاب تعبیر خواب منوچهر مطیعی (تهرانی) نوشته شده است.

برای تشخیص رویاهای صادقه خود با ما همراه باشید… 🙂 

 

سخنی با مخاطب

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.
 
به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.
 
لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت این مطلب ارائه نمایید.
 
تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.
 
لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید

 

چگونه ها را از ما بخواهید

ویکی چجور

پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

مطالب مرتبط


گام 1 - رویاهای صادقه

رویاهای صادقه

شروع کار با یک داستان از خواب زیبا و علت خواب

یک روز مردی چهل ساله به دوستی که با علم تعبیر خواب آشنایی داشت، مراجعه کرد و از او خواست خواب وحشتناکی را که دیده، برای او تعبیر کند. بیننده خواب تعریف کرد و گفت:
در خواب دیدم که چند نفر مرد قوی هیکل مرا گرفته اند و شکنجه می دهند. بعد مرا با یک طناب به نیمکت بستند و شلاق زدند.

عجیب این بود که مرحوم مادرم از آنجا عبور می کرد، ولی نسبت به من بی اعتنا بود. به مادرم التماس کردم و فریاد کشیدم و گفتم مادر به اینها بگو مرا شلاق نزنند و اصلا بپرس چه گناهی مرتکب شده ام که باید شکنجه شوم. اما او، یعنی مادرم بی توجه به من از سالن خارج شد و رفت و در این حال من از شدت گریه و فریاد بیدار شدم.

همسرم بر بالینم نشسته بود و متوحشانه می پرسید چرا در خواب تقلا میکردی و ناله و گریه سر داده بودی؟».

معبر پرسید:

«آیا قبلا چنین خوابهایی دیده بودی؟»

او پاسخ داد:

فقط یکبار. آن شبی بود که خوابیدم و در خواب دیدم وارد خانه مادر و پدرم شدم. دیدم مادرم نیست. از پدرم پرسیدم او کجاست؟ جواب مرا نداد. برای یافتن او به سراغش رفتم. وارد اطاق مخصوص وی شدم. آنجا هم نبود. وقتی خواستم خارج شوم، دیدم در اطاق به رویم بسته است. هر چه تلاش کردم، در باز نشد و در همین موقع اطاق آتش گرفت و آتش به لباس و دست و پای من رسید که از شدت ترس بیدار شدم و آن دفعه هم زنم پرسید چه شده بود که در خواب ناله میکردی ؟ »

معبر پرسید:

«حالا دنبال چه هستی؟». 

او اظهار داشت:

می خواهم بدانم معنی شلاق خوردن در خواب چیست؟».

معبر خطاب به او گفت:

شلاق و آتش در خوابهای تو هیچ نقش و اثری ندارد. محور اصلی خوابهای تو که باز هم ممکن است از انواع آن ببینی، مادر تو است. تو - ناخودآگاه - از چیزی رنج می بری که آن چیز به مادرت بر می گردد. این خوابها تصاویری هستند از رنج هایی که ضمیر ناخوداگاه تو تحمل می کند. وجدان تو مجروح و متالم است و می خواهی خودت را  دهی، تا از عذاب وجدان برهی و نمی توانی. حالا فکر کن و ریشه این رنج را پیدا کن تا آسوده شوی.

آن مرد رفت؛ چند روز بعد بازگشت و گفت:

ریشه را یافتم. حقیقت این است که قریب پانزده سال پیش یک روز در خانه پدر و مادرم بین من و برادرم دعوا شد. رو در روی هم ایستادیم. مادرم آمد که میان ما را بگیرد.

اما در این حال برادرم از پشت مادرم دستش را دراز کرد و یک سیلی به من زد. من عصبی شدم و به طرف او حمله بردم و چون مادرم مانع بود، او را با خشم به سویی پرت کردم. مادرم به دیوار خورد و افتاد. کمتر از یک دقیقه یا بیهوش بود و یا گیج. من و برادرم به طرف او دویدیم. من او را بوسیدم و در آغوش گرفتم و همین امر به آشتی ما انجامید. موضوع فراموش شد.

یکماه بعد مادرم بیمار گردید و پزشکان تشخیص بیماری قلبی دادند. من خودم هر ماه او را نزد پزشک می بردم تا معاینه شود و در واقع همیشه تحت نظر باشد. او دو سال و نیم بعد در یک زمستان سرد به علت نارسایی ریه خفه شد و مرد، ولی پدرم همیشه می گفت که تو او را کشتی. مادرت زنی سالم بود و می توانست بیست سال دیگر نیز زنده باشد. من از این بابت شرمنده ام و حالا که شما گفتید احساس میکنم علت همین است».

معبر اظهار داشت:

علت خوابهایی که می بینی، همین شرمندگی ضمیر ناخودآگاه تو است و ربطی به شلاق و آتش ندارد. با کشف این واقعیت دیگر از این کابوس ها نمی بینی و اگر هم ببینی، محور خوابهای تو باز هم مادرت خواهد بود».

 

رویاهای صادقه

قطب اصلی خواب

هر خواب یک قطب اصلی و قوی دارد؛ قطبی که همه مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد. معبر باید محور خواب را بیابد، بعد به تعبیر بپردازد.

به نوشته «فروید» عوامل تشکیل دهنده زندگی ما در خواب به صورت سمبولها ظاهر می شوند.

 • در یک خواب بیست ثانیه ای ممکن است خیلی چیزها وجود داشته باشد که در تعبیر بی تأثیرند و فقط یک عامل مؤثر است.
 • وقتی خودتان هم می خواهید به کمک کتاب تعبیر خواب، خواب خویش را تعبیر کنید، باید محور و قطب خواب را بیابید و روی عوامل دیگر تکیه نکنید.
رویاهای صادقه

به طور کلی ما اسیر عوامل مادی زندگی هستیم.

 • شغل، فعالیت های روزانه معاشرتها، گفتگوهایی که طی روز انجام می دهیم، روابط خانوادگی، پول کافی داشتن یا نداشتن، غذا خوردن و حتی نوع و طعم و مزه غذایی که خورده ایم و یا دیده ایم و نخورده ایم، همه و همه در خواب ما اثر می گذارند.

خیال نکنید وقتی خوابیدیم و ارتباط حواس پنجگانه ما با ذهن قطع گردید، از این اسارت رهایی می یابیم. به هیچ وجه اینطور نیست.

 • وقتی شب غذای چرب و شیرین و یا زیاد شور و پر ادویه خورده اید، ممکن است در خواب، دریا، چشمه، کاریز، آبشار، سیل و مسیل ببینید.
 • صبح که از خواب بیدار می شوید، به سراغ کتاب تعبیر می روید تا ببینید تعبیر دیدن چشمه، سیل در خواب چیست؟ این درست نیست و نتیجه ای نمی گیرید؛ چون خواب شما رؤیای صادقه نبوده، بلکه خوابی بوده ناشی از پرخوری و امتلاء معده. چنین خوابهایی به هیچ وجه تعبیر ندارند.
 • عکس این هم اتفاق می افتد. یعنی وقتی گرسنه باشید و با شکم گرسنه به بستر بروید و بخوابید، در خواب چلوکباب، باقلاپلو با مرغ و خیلی چیزها از این دست می بینید که البته فاقد تعبير و معنی درست هستند.

تعبیر داشتن خواب ها هنگام تعادل كامل جسمی و روحی 

خواب شما وقتی می تواند گویای چیزی باشد که با تعادل كامل جسمی و روحی خوابیده باشید.

پس شبهایی که از نظر جسم و روح و اعصاب در نهایت تعادل و توازن خوابیدید و خوابی دیدید، به سراغ معبر و یا خوابنامه بروید و تعبیر بخواهید.

 • برداشت و روابط ما با آدمها، حیوانات و همه چیزهایی که در اطرافمان یافت می شوند، متفاوتند؛ لذا در خواب ما هم تفاوت هایی به وجود می آورند.
رویاهای صادقه

تعبیر خواب ها باتوجه به فرهنگ و ملیت

در کتابهای تعبیر خواب خارجی، برای دیدن گل داودی در خواب تعبیری خوش و مبارک و میمون نوشته نشده است.

در مقابل گل داودی نوشته شده «غمی به شما می رسد و یا در عزای دوستی شرکت می کنید.

 • این تعبیر برای یک فرانسوی مسیحی اعم از کاتولیک یا پروتستان درست است.

اما در خوابنامه های ما همه گلها به استثنای یکی دو مورد خوب و میمون و مبارک هستند، به خصوص گل داودی که «به جهت و فرح و شادی» است.

 • در مورد دختران و پسران جوان که در آستانه تشکیل زندگی خانوادگی قرار گرفته اند، «سردی روابط عاطفی و عشقی» تعبیر می شود.
 • علت این است که گل داودی یک گل پاییزی است.

صحت تعبیر خواب ها

 • با توجه به توضیحات بالا قبول می کنیم که هم تعبیر خوابنامه های فرانسوی درست است و هم تعبیر خوابنامه های ما.
 • این تفاوت ناشی از برداشتی است که آنها نسبت به گل داودی دارند.
 • در فرهنگ غرب گل داودی مشخص ترین گلی است که در عزاداری ها و گورستان ها روی گور عزیزان خویش می نهند و یا به عزاداران هدیه می کنند.

در این صورت دریافتیم که برداشت بیننده خواب نسبت به مسائل و کلا اشیایی که در زندگی اطرافش را فرا گرفته، در تعبیر اثر می نهد.

رویاهای صادقه

داستانی زیبا و خواندنی از یک خواب و تعبیر آن

خانمی در خواب دیده بود که شوهرش یک قفس بزرگ ستاوی یک طوطی سبز و قرمز برای او بعنوان هدیه به خانه آورده است. تعبیر این خواب را از من (منوچهر مطیعی تهرانی معبر کتاب تعبیر خواب) خواست.

مقدمتا از او پرسیدم:

اصولا تو پرندگان را دوست می داری یا نه؟

خندید و گفت:

راستش را بخواهید دوست ندارم، چون از پرندگان خاطره بدی برای من مانده است. و در مقام توضيح افزود:

پدرم قناری باز معروفی بود که همیشه پنجاه شصت جفت قناری گرانبها در خانه داشت. این قناریها مادرم را رنج می دادند، به این صورت که از اطراف قفس آنها ارزن و تخم کتان روی فرش و قالی اطاق می ریخت که آن زن بیچاره مجبور بود هر روز اطاقها را نظافت کند.

یکبار که پدرم به سفر دو هفته ای رفته بود، در اثر غفلت یا سهل انگاری مادرم یک جفت از قناری های او مردند. پدرم عصبانی شد و مادرم را چنان کتک زد که استخوان ترقوه او شکست و ما چند ماه گرفتار معالجه کتف و شانه اش بودیم.

به این علت است که من پرندگان را دوست ندارم؛ مخصوصا پرندگان خانگی را، اما پرندگان وحشی و آزاد . مخصوصا مرغان دریایی را دوست دارم و گاه به تماشای آنها می روم و می نشینم و به صدایشان گوش میدهم.

به او گفتم:

تعبیر خواب تو این است که طی چند روز آینده مهمانی از وابستگان شوهرت به خانه تو می آید. این مهمان بدزبان، پرگو و ایرادگیر است و با سخنان بی مورد و مکرر خویش موجب آزار روح و ناراحتی اعصاب تو می شود.

همین طور هم شد.

چون سه روز بعد خواهرشوهرش با چهار بچه قد و نیم قد از یزد به تهران آمد و مهمان آنها شد.خواهر بزرگتر از شوهرش که با آن خانم بیننده خواب هم رابطه خوبی نداشت و چندین بار با آن خانم بگومگو کرده بود.

روزی که من خواب آن خانم را تعبیر کردم، شخصی که حضور داشت، از من پرسید:

چرا سئوال کردید پرندگان را دوست داری یا نه؟ آیا دوست داشتن با دوست نداشتن در تعبير خوابی که دیده تفاوت ایجاد می کند؟سئوال بسیار مناسب و کنجکاوانه و جالب بود.

در پاسخ او گفتم:

بله، طوطی گویای آدم پرگو و وراج و یاوه سرا است. آوردن قفس طوطی به خانه نشانه آمدن مهمان است و چون شوهرش آن قفس را آورده، خواب می گوید که مهمان نشانه آمدن مهمان است و چون شوهرش آن قفس را آورده، خواب می گوید که مهمان وابسته به شوهر است. اگر او پرندگان را دوست می داشت، نتیجه کاملا برعکس می شد و مهمان خوش صحبت، سرگرم کننده، دوست داشتنی و مجلس آرا از کار در می آمد.

برداشت ما از اشیا در خواب هایمان

از ذکر این چند مثال می توانیم نتیجه بگیریم که برداشت و رابطه ما با اشیاء و اشخاص و حیوانات در تعبیر خواب اثر می گذارد و گاه دگرگونی بینادی به وجود می آورد.

پس در تعابیر و یافتن معانی باید این نکات را نیز مورد توجه قرار دهید تا کلیدی که واقعا قفل خواب شما را باز می کند، در خوابنامه ی موجود بیابید.

رویاهای صادقه

ساعت و زمان خواب ها

در مورد ساعت و زمان خواب ها می توانیم بگوییم که هر نوع خوابی تعبیر ندارد. بسیاری از خوابهای ما تحت شرایطی قرار می گیرند که فاقد ارزش و اعتبار می شوند.

 • به این چنین خوابها نباید خوشدل باشیم و نه از آنها بیم و هراسی به دل راه دهیم و گرفتار تشویق و نگرانی شویم.

ساعت دقیق خواب ها

وقتی خوابی می بینید و بیدار می شوید، به ساعت مراجعه کنید و ساعت دقیق دیدن خواب را یادداشت کنید؛ زیرا معبر با دانستن ساعت خواب، دقیق تر می تواند خواب شما را بشکافد و تعبیر کند.

 • به طور کلی از لحظه ای که می خوابید تا نیمه شب خوابی که می بینید کمتر دارای اعتبار است. چون در این ساعات هنوز جسم و روح ما زیر تأثیر کار روزانه و فعالیت ها و گفتگوهای انجام شده و غذایی که خورده ایم، قرار دارد.
 • از نیمه شب تا طلوع سپیده بامدادی خواب معتبر می شود.
 • اعتبار آن به تناسب هر چه از نیمه شب دور و به سحرگاه نزدیک می شویم، افزایش می یابد.

رویاهای صادقه

صادق ترین رؤیاها خوابی است که سحرگاهان می بینیم، به طوری که چون بیدار می شویم؛ وقت اقامه نماز صبح شده باشد.

خواب روز به هیچ عنوان تعبیر ندارد.

 • هستند کسانی که بعدازظهرها می خوابند و یا پیش از غذای نیمروز قیلوله می کنند.
 • در این مواقع نیز اگر خوابی ببینید، تعبیر ندارد.

در ماههای قمری نیز سه شب نیمه ماه که قمر بدر کامل دارد، خواب بیشتر از سه شب محاق می تواند ارزشمند باشد.

رویاهای صادقه

خواب های آشفته

خوابهایی که زمینه گفتگوهای بیداریمان در آن وجود داشته باشد، معتبر نیستند.

برای مثال

شب هنگام با افراد خانواده درباره زلزله صحبت می کنید. وقتی می خوابید، خواب می بینید که سقف اطاق محل کارتان قرود آمده و چند تن از همکاران شغلی شما را کشته است.

 • این چنین خوابی نباید نگرانی ایجاد کند؛ چون آشکار است که گفتگوهای پیش از خواب موجد آن بوده.

خواب های یکسان به طور مکرر

برای خوابهایی که به طور مکرر می بینید، اهمیت و اعتبار قائل باشید؛ زیرا این تاکیدی است که روح شما می خواهد از چیزی یا حادثه ای خبر بدهد.

فراموشی خواب ها

خوابی که فراموش می کنید، نیز معتبر نیست.

 • مثلا خواب وحشتناکی می بینید که از شدت ترس فریاد می کشید و همسرتان یا کسی دیگر شما را بیدار می کند. مجددا می خوابید. صبح از شما می پرسند چه خواب دیده بودید که فریاد کشیدید و دیگران را هم بیدار کردید؟ شما هر چه به مغزتان فشار می آورید، خواب را به خاطر نمی آورید. فقط می دانید که خیلی ترسناک بوده است.
 • این نوع خوابها، بی ارزش بوده و تعبیر ندارند و نباید موجب نگرانی بشوند.
رویاهای صادقه

خواب های موسمی

خوابهای موسمی نیز بی ارزش هستند.

 • مثلا در زمستان؛ برف و یخ در خواب دیدن
 • در بهار؛ مشاهده درختان پر شکوفه و گل،
 • در پاییز، برگ ریزان،
 • در فصل تابستان و گرما در آب دریا شنا کردن.

این نوع خوابها تعبیر ندارند.

ولی چنانچه در تابستان مشاهده کردید، برف می بارد و در سرمای سخت زمستان درختان خانه را از شکوفه های سفید و صورتی پوشیده دیدید، صبح به سراغ خوابنامه بروید.

 • خوابهای طولانی بیشتر از خواب های لحظه ای و تک چهره ای اعتبار دارند؛ مگر اینکه تک چهره ها را مکرر ببینید.

اینها نکاتی هستند که باید در نظر داشته باشید.

 • اگر خواب خود را با توجه به این مسائل بررسی کنید، به تعبیر مطمئن تر و دقیق تری دسترسی می یابید.
رویاهای صادقه

سخنی از منوچهر مطیعی تهرانی در کتاب تعبیر خواب

من مدعی این نیستم که خوابنامه ای کامل تقدیم داشته ام؛ اما آنچه که در دست دارید، حاصل تلاش و کوشش چندین ساله من است و چیزی است ورای خوابنامه های سنتی؛ زیرا که به کار مردم و زندگی امروز آنها می آید.

در خاتمه آرزو دارم آنچه که می خواهید، در این خوابنامه بیابید و اگر خوابی دیدید و تعبیرش را یافتید و با رضایت کامل کتاب را بستید، مرا دعا کنید و در صورتی که مرده بودم، از خداوند برایم طلب مغفرت فرمایید و فاتحه ای بخوانید.

شادکام باشید.

مطالب فوق از کتاب تعبیر خواب منوچهر مطیعی تهرانی معبر بزرگ خواب اقتباس شده است.

 

 :-) دوستان و همراهان گرامی چنانچه دوست داشته باشید می توانید نمونه ای از خواب های آشفته و علت آن، و هم چنین رویاهای صادقه و زیبای خود را از طریق نظرات برای ما و دوستان خود بازگو نمایید. :-) 

اطلاعات مطلب

 • تعبیر خواب
 • 483 بازدید
 • blankblankblankblankblank (6 votes, average: 5٫00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : kh hatefi - پنج‌شنبه, 17 اکتبر 19, 10:51 ق.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. Avatar
  حامد نمازی - 2019/10/16 - 2:11 ب.ظ
  • kh hatefi
   kh hatefi - 2019/10/16 - 3:30 ب.ظ
 2. سمانه عابدی
  سمانه عابدی - 2019/10/16 - 2:27 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب