گام 1 - خودسازی و تقویت روابط اجتماعی

1ــ صریح ، صادق و بی ریا بودن

تمایل به ریا و دورویی سبب افت عملکرد شما می شود. صداقت و پاکی سبب افزایش توانایی و اعتبار فرد می شود.

2ــ تمرین کردن برای «شنونده خوب بودن»

برای بدست آوردن محبت و اعتماد افراد باید شنونده خوبی باشید و با آنها صحبت کنید. فقط به صدای طرف مقابل گوش ندهید، بلکه با قلب خود این صحبت ها را پذیرا باشید. هنگام صحبت ارتباط چشمی برقرار کنید . طوری به حرفهای افراد گوش کنید، که گویی هر کلمه از حرف های آنها را می شنوید.

3ــ با صدای بلند خندیدن و زندگی را خیلی جدی نگرفتن

سعی کنید در هر کاری کمی طنز چاشنی کنید و آن را خیلی جدی نگیرید. یک شخص شوخ طبع، افراد بیشتری را جذب می کند و موفقیت بیشتری برای مجموعه بدست می آورد.

4ــ خود را دوست داشتن

در فرایند تقویت روابط اجتماعی ممکن است آنقدر خود را غرق در توجه به دیگران بکنید، که از خود غافل شوید. و به هر کسی اجازه دهید شما را به کارهای مختلف وادار کند. همیشه بخاطر داشته باشید قبل از هر کسی برای خود ارزش قائل شوید و به خود احترام بگذارید. اگر شما خود را فرد قابل احترام و با ارزشی بدانید. افراد به سمت شما خواهند آمد، به جای آنکه برای اهداف خود بر روی شانه های شما پا بگذارند.

5ــ پرورش شخصیت خود

آیا شما بداخلاق، ترشرو و اخمو هستید؟ از شر رفتارها و عادتهای بد خود خلاص شوید. چون آنها یکی از بزرگترین موانع پیشرفت شما هستند.

6ــ اطمینان به خود داشتن

توانایی چرخیدن در اطراف اتاق و معرفی خود همراه با لبخند، منجر به افزایش اعتماد به نفس شما می شود. به جای غرور و خودبینی به خود اعتماد کنید.

 

7ــ کنترل داشتن بر خویشتن

زمانیکه عصبانی می شوید داد و بیداد نکنید، آرام و متین باشید. برای کنترل وضعیت موجود و تبدیل خشم خود به چیزی مولد و مثبت باید به اندازه کافی تمرین نمایید.

8ــ تقویت روابط خود

روابط شما با خانواده و دوستان و افرادی که نقش مهمی در زندگی شما ایفا می کنند، نباید مورد غفلت واقع شوند. با این افراد بیرون بروید و ساعات خوشی را با هم بگذرانید. کارهای دلپذیری را با هم انجام دهید تا زمانیکه افرادی که برای شما اهمیت دارند (خانواده و دوستان و …) پشتیبان شما باشند در اینصورت شادی شما را ترک نخواهد کرد.

روابط خوب شما با دیگران به شما کمک می کند تا توانایی های فردی خود را افزایش دهید و در عین حال به عنوان یک فرد دوست داشتنی در موقعیت یک فرد برنده قرار گیرید. البته موقعیت شما برنده ــ برنده خواهد بود (برای شما و دیگران) دوستان شما می دانند که هر گاه احتیاج به کمک داشته باشند می توانند به شما تکیه کنند. به امید انروز که بتوانیم به شاخص های خودسازی مذکور عمل نموده و از آموخته های اجتماعی بهره بریم.