ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه دولت الکترونیک خلق می شود؟

چگونه دولت الکترونیک خلق می شود؟

یکی از مهم ترین فرصت هایی که فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی را پیش روی ما قرار می دهد امکان استفاده از این فناوری برای مهندسی مجدد معماری دولت و قابل دسترس تر ، کارآمدتر و پاسخگوتر ساختن آن است. استفاده از این نوآوری ها در فرآیند اداره امور جامعه ، موجب پدیدار شدن واقعیتی به نام دولت الکترونیک شده است. امروزه عوامل مختلفی دست در دست یکدیگر داده اند تا دولت ها را وادار به تجربه شکل جدیدی از اداره جامعه بکنند.

مطالب مرتبط


گام 1 - انتظارات

انتظارات

انتظارات افراد درمورد خدمات و محصولات و نیز نحوه و کیفیت ارایه آن به طور روزافزون در حال تغییر است و دولت نیز باید پاسخگوی این نیازها و انتظارات باشد. آنان خواهان این هستند که ساعات کار موسسات دولتی افزایش یابد و هر زمان که خواستند بتوانند کارهای خود را انجام دهند ، در صف ها معطل نشوند ، خدمات با کیفیت تری دریافت کنند ، خدمات و محصولات ارزان تری به دستشان برسد و مواردی از این دست که پاسخگویی شکل دولت برای این انتظارات در حال حاضر دولت الکترونیک است.

گام 2 - امکانات جدید و تسریع عملیات

امکانات جدید و تسریع عملیات

دولت ها همچنین برای جذب سرمایه ، کارگران ماهر ، گردشگران و سایر موارد با یکدیگر در رقابت هستند و بدین منظور به امکانات جدیدی نیاز دارند که دولت الکترونیک این امکانات را فراهم می کند. دولت الکترونیک برای کیفیت خدمات رسانی به شهروندان ، فرصا های خوب زیادی را انجام می دهد. شهروندان قادرند به جای چند روز یا چند هفته ظرف چند دقیقه یا چند ساعت اطلاعات یا خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند. کارمندان دولت می توانند به سادگی و به صورت کارآمد مانند کارکنان دنیای تجارت امور خود را انجام دهند.

گام 3 - نمادهای مورد استفاده در دولت الکترونیک

نمادهای مورد استفاده در دولت الکترونیک

نمادهای دولت الکترونیک نشان دهنده این است که یک دولت الکترونیک می تواند بخش ها و افراد را با یکدیگر مرتبط سازد. تعمل میان دولت و شهروندان مهمترین و گسترده ترین نوع کاربرد دولت الکترونیک ، رابطه ی دولت با شهروندان و بالعکس است. این رابطه شامل اخذ اطلاعات از سوی شهروندان از سازمان های دولتی و ارایه خدماتی از سوی دولت به شهروندان به شیوه ی الکترونیک است. در تعامل میان سازمان های دولتی ، سازمان هایی که در زمینه های مختلف به اطلاعات نیاز دارند ، می توانند از طریق شبکه های موجود به این اطلاعات دسترسی یافته و خدمات خود را سریع تر به شهروندان ارایه نمایند.

نمادهای مورد استفاده در دولت الکترونیک

تعامل میان سازمان های دولتی و بخش خصوصی ، اولین رابطه ای بود که توسعه پیدا کرده که در این راستا پرداخت مالیات ، اخذ آمار و اطلاعات ، ارایه تسهیلات و نحوه ی اخذ مجوزهای مختلف محتوای این نوع تعامل را شکل می دهد. در تعمل میان دولت و کارمندان ، اطلاعات پرسنلی کارکنان ، دریافت خدمات پرسنلی و سایر اطلاعات قابل مبادله میان سازمان های دولتی و کارکنان دولت در این چارچوب قرار می گیرند. این چهار نوع کاربرد ستون های دولت تلکترونیک تلقی می شوند و در واقع این ارتباط است که روح دولت الکترونیک را تشکیل می دهد.

گام 4 - استراتژی استقرار دولت الکترونیک

استراتژی استقرار دولت الکترونیک

اولین گام در تدوین استراتژی دولت الکترونیک تعریف آن است. بدین معنا که سیاستگذاران باید بدانند که دقیقا در پی دست یافتن به چه چیزی هستند. دولت الکترونیک ظرفیت های بالایی برای ایجاد ارتباط الکترونیک بین دولت و شهروندان ، دولت با بخش خصوصی و اجزای مختلف درون دولت دارد. هر حکومتی با توجه به شرایط خاص خود می تواند در هنگام تدوین استراتژی دولت الکترونیک مورد نظر خود ، قلمرو نفوذ و گسترش این پدیده را تعریف کند.

استراتژی استقرار دولت الکترونیک

پس از این مرحله باید نسبت به تدوین استراتژی اقدام شود. این استراتژی از این لحاظ حایز اهمیت است که برنامه های عملی مهندسی مجدد فرآیندها و رویه ها را به گونه ای که در راستای دولت الکترونیک و حمایت کننده آن باشد ، هدایت کرده و همچنین گام اولیه حرکت را تعیین می سازد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب