ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه در میکروتیک تانل ای پی ای پی بزنیم؟

چگونه در میکروتیک تانل ای پی ای پی بزنیم؟

تونلینگ یا VPN یک راه حل خوب برای متصل کردن دو شبکه محلی از طریق یک شبکه Wan می باشد. مثلا می توانید دو شعبه یک شرکت خصوصی را از طریق اینترنت به هم وصل کنید.

یکی از موارد مورد استفاده از تونلینگ در بستر اینترنت داشتن IP استاتیک روی port متصل به اینترنت خواهد بود. در صورتی که از مودم روتر برای اینترنت استفاده می کنید و روی میکروتیک خود IP استاتیک ندارید باید در تنظیمات مودم، میکروتیک را به عنوان DMZ مشخص کنید. 

میکروتیک پروتکل های تونلینگ زیادی را ساپورت می کند که می توان به IP IP ، GRE ، PPTP ، L2TP ، SSTP  و OPEN VPN  اشاره کرد. البته میکروتیک یک پروتکل تانلینگ اختصاصی به نام EOIP نیز دارد که در لایه دو کار می کند .تونل IPIP را تقریبا تمامی روتر ها پشتیبانی می کنند این نوع تونلینگ به صورت point to point انجام می شود .

مطالب مرتبط


گام 1 - تونل IP IP در میکروتیک

تونل IP IP در میکروتیک

برای یادگیری تونل IP IP به مثال زیر توجه کنید .

تونل IP IP در میکروتیک

در تصویر بالا دو شبکه Lan وجود دارد که به اینترنت دسترسی دارند برای اینکه از هر یک از این شبکه های محلی به شبکه دیگر دسترسی داشته باشیم از تونل IP IP استفاده خواهیم کرد.

در برنامه WinBox از منو سمت چپ گزینه Interface را انتخاب می کنیم سپس به تب IP Tunnel می رویم .

تونل IP IP در میکروتیک

در این قسمت یک اینترفیس جدید اضافه می کنیم. درقسمت Name یک نام به آن اختصاص می دهیم و در قسمت Local Address آدرس IP اینترفیس متصل به اینترنت خود روتر را وارد می کنیم و در قسمت Remote Address  آدرس IP اینترفیس متصل به اینترنت روتر مقابل را وارد می کنیم . 

تنظیمات برای Router1 به شکل زیر خواهد بود

Router 1

Local Address: 85.135.24.31

Remote Address: 65.32.21.41

 برای Router2 دقیقا بلعکس می باشد در نظر داشته باشید که یکی از محدودیت های تونل IP IP این است که شما در هر دو سمت نیازمند Static IP هستید .

بعد از ساختن اینتر فیس های تونل IP IP باید به این اینترفیس ها IP اختصاص دهیم . مانند هر اینترفیس دیگر میکروتیک کافی است از طریق WinBox به منو IP و سپس Address بروید و یک IP  برای اینترفیس Tunnel  تنظیم کنید دقت داشته باشید که IP های اختصاص داده شده به اینترفیس های Tunnel در دو روتر باید در یک رنج قرار داشته باشند.

در این مثال ما آدرس 192.168.50.1  را به اینتر فیس تونل در Router 1 و آدرس 192.168.50.2 را به اینترفیس تونل Router 2 اختصاص دادیم.

تا اینجا شبکه ما مانند شکل زیر می باشد کافی است در هر روتر یک Static Route اضافه کنیم تا ارتباط دو شبکه بر قرار شود .

اطلاعات مطلب

  • میکروتیک
  • 840 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - یکشنبه, 12 نوامبر 17, 8:52 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب