ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه درباغچه منزل هندوانه بکاریم؟

چگونه درباغچه منزل هندوانه بکاریم؟

 

hhhhhhh

هندوانه یکی از میوه های پر طرفدار تابستانی است که طرفدار بسیاری دارد .ولی چگونه میتوان در منزل خود هندوانه کاشت .

هندوانه به روزهای داغ، شب‌های گرم و مقدار زیادی جا برای گسترش نیاز دارد. گونه‌های متناسب با شرایط خود را انتخاب کنید و این تکنیک‌های ساده و ارگانیک را به کار بگیرید تا در فصل تابستان هندوانه‌های آبدار و شیرین برداشت کنید.

مطالب مرتبط


چگونه در منزل هندوانه بکاریم؟ 1 - کاشت در کرت یا ردیف؟

کاشت در کرت یا ردیف؟

برخی از باغبانان ترجیح می‌دهند ۳ تا ۴ گیاه هندوانه را با هم در یک کرت بکارند و بین کرت ها (ردیف‌های فرورفته و برآمده خاک) ۱۸۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر فاصله بگذارند. برخی باغبانان دیگر گیاهان هندوانه خود را در ردیف‌های معمولی با ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر فاصله بین گیاهان می‌کارند.

حذف علف‌های هرز در تکنیک کاشت در کرت ها ساده‌تر است. اما اگر گیاهان‌تان را با روش آبیاری قطره‌ای یا شلنگ‌های نشتی آبیاری می‌کنید کاشت در ردیف‌های معمولی آسان‌تر خواهد بود (شلنگ‌های نشتی نفوذپذیر هستند و آب به مقدار کم اما دایمی از سطح آن‌ها به بیرون نشت می‌کند. این شلنگ را داخل باغچه بگذارید وروی آن را با مالچ بپوشانید. تنها کاری که شما باید انجام دهید باز کردن شیر آب است. برای راحتی بیشتر حتی می‌توانید شلنگ را به شیرآب زمان‌دار و خودکار وصل کنید).

۹۵% وزن هندوانه آب است. به همین دلیل است که در زبان انگلیسی به هندوانه watermelon می‌گویند! water به معنای آب است. آبیاری منظم و عمیق به خصوص در۳ تا ۴ هفته اول که ساقه‌ها در باغ‌تان در حال رشدند ضروری است. زمانی که گیاه‌تان شروع به میوه دادن کرد آبیاری را کم کنید. آبیاری بیش از حد قند میوه را حل می‌کند و در نتیجه میوه‌تان بی‌مزه شده و شیرینی آن کاسته می‌شود.

چگونه در منزل هندوانه بکاریم؟ 2 - آبیاری

آبیاری

آبیاری قطره‌ای و آبیاری نشتی بهترین گزینه‌ها هستند؛ آبیاری قطره‌ای یا آبیاری با شلنگ‌های نشتی می‌تواند رطوبت ثابت و دائمی را در اختیار گیاه هندوانه‌ قرار دهد و در مناطقی با آب و هوای مرطوب، آبیاری مستقیم ریشه‌ها به جای آبیاری آبپاشی که در آن برگ‌های گیاه هم خیس می‌شوند بسیار بهتر است، زیرا از بسیاری از بیماری‌های قارچی رایج پیشگیری می‌کند.

 

چگونه در منزل هندوانه بکاریم؟ 3 - از مالچ نی استفاده کنید

از مالچ نی استفاده کنید

یک لایه ضخیم نی روی خاک در اطراف ساقه‌های هندوانه، خاک را به‌طور یکنواخت مرطوب نگه می‌دارد و از ریشه کردن علف‌های هرز در اطراف گیاه جلوگیری می‌کنند. مالچ همچنین از تماس مستقیم شاخ و برگ‌های گیاه با خاک جلوگیری کرده و به این وسیله از بیماری‌هایی که ممکن است از خاک به گیاه منتقل شوند پیشگیری می‌کند. انواع مالچ را مشاهده کنید.

چگونه در منزل هندوانه بکاریم؟ 4 - آفات

آفات

سوسک‌های خیار بیشتر خیار و خربزه را ترجیح می‌دهند؛ اما گاهی هم روی هندوانه‌ها جمع می‌شوند. به‌طور معمول استفاده از صابون‌های حشره کش، درمانی مؤثر و ایمن در صورت هجوم آوردن این سوسک‌ها به گیاه است.
اگر حملات اساسی سوسک‌های خیار را در گذشته پشت سر گذاشته‌اید، با پوشاندن ردیف‌ها با پلاستیک از هجوم دوباره این حشرات به ساقه‌های تاک مانند هندوانهجلوگیری کنید. تنها وقتی گیاه شروع به گل‌دهی کرد، باید پوشش‌ها را بردارید، زیرا گرده افشانی زنبورها برای تولید میوه امری ضروری است.

کرم‌های ساقه خوار به داخل ساقه‌های گیاه هندوانه تونل می‌زنند، بافت داخلی نزدیک به پایه را می‌خورند و درون ساقه را از رطوبت و ترشحات لزج پر می‌کنند. ساقه‌هایی که با این حشرات مورد هجوم قرار گرفته‌اند، به ناگاه پژمرده و پوسیده می‌شوند و می‌میرند. باز هم پوشاندن گیاه با پوشش‌ پلاستیکی در این مورد بهترین راه حل است. همچنین با روش گفته شده در این مطلب می‌توانید از شر آفات باغ و باغچه رهایی پیدا کنید.

چگونه در منزل هندوانه بکاریم؟ 5 - چه زمانی هندوانه‌ها رسیده‌اند؟

چه زمانی هندوانه‌ها رسیده‌اند؟

پرورش دهندگان با تجربه هندوانه راه‌های زیادی را به کار می‌گیرند تا متوجه شوند هندوانه‌شان رسیده است یا نه. در این‌جا به برخی از این راه‌ها اشاره می‌کنیم:

  • زمانی که پیچک‌های کوچک متصل به ساقه تاک مانند هندوانه، درست از جهت مخالف جهتی که هندوانه به ساقه متصل شده است، شروع به قهوه‌ای شدن و خشک شدن می‌کنند، هندوانه رسیده است.
  • صدای بم هندوانه هنگامی که به آن ضربه می‌زنید، نشانه رسیدگی آن است. صدای توخالی و زنگ‌دار نشانه عدم رسیدگی آن است.
  • پوست هندوانه‌های کال، برق و درخشش زیبایی دارد؛ هندوانه‌های رسیده درخشش خود را از دست می‌دهند. زمانی که هندوانه می‌رسد نقطه‌ای از آن که روی زمین بوده است به رنگ زرد مایل به سبز در می‌آید.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 4,557 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 3,25 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : سپیده نریمانی - جمعه, 28 اکتبر 16, 5:48 ب.ظ
  • چگونه هندوانه بکاریم؟

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب