ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × چهار =

بستن
بستن

چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

چگونه در مصرف آب صرفه جویی کنیم؟

بحران کمبود آب در کشور ایران مشکل بزرگی است که کمتر کسی به این مشکل توجه میکنه، ایران نسبت به موقعیت جغرافیایی خود دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و بدلیل رشد زیاد جمعیت از سال ۱۳۰۰ تا به امروز و مصرف نادرست، کشاورزی ناموثر و غیر اصولی و عدم داشتن مدیریت و برنامه ریزی، ایران را در بین ۲۴ کشور جهان که طبق  شاخص مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب در خطر بی آبی تا سال ۲۰۲۵ خواهند بود قرار داده است.

درست است که بیشتر آب ایران در بخش کشاورزی هدر می رود، ولی می توانیم با مصرف درست و بهینه آب نقش موثری در مقابله با این بحران داشته باشیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - مصرف بهینه آب در حمام

مصرف بهینه آب در حمام

نشت آب در سرویس بهداشتی و حمام می تواند سالانه تا 11000 لیتر آب هدر دهد. شیرها و لوله ها را از لحاظ نشتی و چکه کردن بررسی کنید و در صورت وجود نشت آب آن را رفع نمایید و اگر نشتی آب زیاد است از یک لوله کش کمک بگیرید تا مشکل شما را رفع نماید.

در اکثر مواقع نشتی از اتصالات توالت فرنگی یا روشویی می باشد.

مصرف بهینه آب در حمام

هنگام مسواک زدن یا اصلاح صورت آب را ببندید، حتی صرفه جویی چندین لیتر آب با این روش موجب صرفه جویی میلیون ها لیتر آب در روز خواهد شد.

اگر هر ایرانی روزی 10 لیتر صرفه جویی کند با جمعیت 86 میلیونی روزانه 860 میلیون لیتر آب کمتر مصرف می شود.

مصرف بهینه آب در حمام

با نصب دوش مناسب در مصرف آب صرفه جویی کنید. استفاده از سر دوشی مناسب که فشار آب را زیادتر احساس کنید و نیازی به باز کردن همه فشار آب نباشد، و شما می توانید با نصب یک شیر به لوله دوش هنگام نیاز نداشتن به آب آن را ببندید و هر بار مجبور نشوید آب سرد و گرم را تنظیم کنید.

مصرف بهینه آب در حمام

یک سرشیر مناسب به شیر آب وصل کنید. با نصب یک سرشیر که باعث مخلوط شدن هوا با آب می شود و شما فشار زیادی در آب حس می کنید و نیازی نیست هنگام استفاده از همه فشار آب استفاده کنید.

مصرف بهینه آب در حمام

مدت دوش خود را کوتاهتر کنید. شما می توانید با کاهش 2 دقیقه ای دوش گرفتن 37 لیتر آب کمتری استفاده کنید، سعی کنید حتی اگر به مدت چند دقیقه هم شده دوش کوتاهتری داشته باشید.

مصرف بهینه آب در حمام

از توالت فرنگی هایی که آب کمتری مصرف می کنند استفاده کنید. امروزه بسیاری از سازندگان این محصولات به فکر کاهش مصرف آب هستند، شما با استفاده از یک توالت فرنگی استاندارد در هر استفاده 7-6 لیتر آب مصرف می کنید که اگر توالت فرنگی شما استاندارد نباشد چهار برابر این مقدار آب مصرف می شود.

مصرف بهینه آب در حمام

از توالت فرنگی بعنوان سطل زباله استفاده نکنید. با ریختن آشغال و دستمال و ... در داخل توالت فرنگی نیاز به آب بیشتری خواهد بود تا آنها را از داخل لوله ها انتقال دهید.

گام 2 - صرفه جویی آب هنگام لباس شستن

صرفه جویی آب هنگام لباس شستن

دستگاه لباسشویی با مصرف آب بهینه خریداری کنید. دستگاههای لباسشویی قدیمی در هر استفاده حدود 150 تا 170 لیتر آب مصرف می کنند که ماشین های لباسشویی جدید حتی کمتر از نصف این آب مصرف دارند. پس هنگام خرید به برچسب مصرف آب و انرژی روی دستگاه دقت کنید.

صرفه جویی آب هنگام لباس شستن

هنگامی از ماشین لباسشویی استفاده کنید که لباس کثیف با ظرفیت ماشین لباسشویی شما داخل دستگاه باشد، بخاطر چند جوراب و یک پیرهن از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

صرفه جویی آب هنگام لباس شستن

زمانی لباس را بشورید که کثیف است. گاهی اوقات با یکبار پوشیدن لباس نیازی نیست که آن را بشورید، با کمتر شستن لباس علاوه بر اینکه در مصرف آب صرفه جویی می کنید بلکه از خراب شدن لباس نیز جلوگیری خواهید کرد. چون لباس ها هر چقدر بیشتر شسته شوند مواد شوینده باعث کاهش کیفیت و رنگ لباس می شود.

گام 3 - صرفه جویی آب در آشپزخانه

صرفه جویی آب در آشپزخانه

ماشین ظرفشویی مناسب بخرید. مانند ماشین لباسشویی در خرید ماشین ظرفشویی نیز دقت کنید، امروزه ماشین های ظرفشویی از نظر مصرف آب و انرژی بسیار بهینه شده اند. اگر ماشین ظرفشویی ندارید سینک را پر آب کرده و بعد از شستن و تمیز کردن همه ظرفها می توانید در آخر آبکشی کنید.

صرفه جویی آب در آشپزخانه

باقیمانده غذا و میوه ها را در سطل آشغال بریزید. وقتی باقیمانده غذا و میوه ها در سینک ظرفشویی ریخته شود، آب زیادی لازم است تا آنها را با کمک آب دفع کنید.

صرفه جویی آب در آشپزخانه

میوه ها و سبزیجات را در یک ظرف مناسب بشورید. شما می توانید میوه ها و سبزیجات خود را در ظرفی شسته و حتی آب باقیمانده در ظرف را برای آبیاری گیاهان و گلدان استفاده کنید. با این روش شما استفاده بهینه از آب کرده اید.

صرفه جویی آب در آشپزخانه

آب مورد نیاز برای آشامیدن را در یخچال بگذارید. بعضی ها عادت دارند برای خوردن یک لیوان آب از شیر آب، مدت زیادی صبر کنند تا آب به هدر رفته و کمی خنک شود، شما می توانید مقدار لازم آب برای آشامیدن را در یخچال بگذارید تا به این طریق از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

گام 4 - صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

مصرف خود را مدیریت کنید. شما با کنترل کنتور آب، ماهانه می توانید متوجه میزان مصرف شده و مدیریت مصرف آب داشته باشید. این مقادیر بصورت ماهانه روی قبض آب شما نیز درج می شود و می توانید از قبض آب نیز کمک بگیرید.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

از روش های آبیاری هوشمند برای گیاهان خود استفاده کنید. شما می توانید آب باران را توسط لوله از حیاط و پشت بام خانه جمع کرده و داخل بشکه هایی ذخیره کنید و برای آبیاری گیاهان از این آب استفاده کنید. بهتر است در روزهای تابستانی صبح یا عصر باغچه را آبیاری کنید تا آب کمتری تبخیر شود.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

هنگام آبیاری گیاهان یک تایمر به شیر آب وصل کنید. تایمرهایی در بازار موجود است که بعد از مدت زمان مشخص که شما تنظیم می کنید، جریان آب را بطور اتوماتیک قطع می کند و با این کار از هدر رفتن بیش از حد آب در باغچه جلوگیری می شود.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

آبیاری قطره ای را مورد استفاده قرار دهید. شما برای آبیاری گیاهان در باغچه می توانید از سرشیرهای مناسب که آب را به خوبی تقسیم کند و یا آبیاری قطره ای که در این روش میزان جذب آب توسط خاک بهتر صورت می گیرد، استفاده کنید.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

چمن باغچه را زیاد کوتاه نکنید. هنگامی که شما چمن های باغچه را بیشتر کوتاه می کنید، چمن ها برای رشد سریع نیاز به آب زیادی دارند. شما می توانید با تنظیم تیغه چمن زن خود، چمن باغچه را زیاد کوتاه نکنید و البته اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که بارش باران کم است بهتر است بجای چمن که آب زیادی برای رشد و سرسبز ماندن نیاز دارند. از گیاهانی استفاده کنید که به آب کمتری نیاز دارند.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

ساقه گیاهان را با پوشش خاک بپوشانید. پوشاندن اطراف ساقه گیاهان باعث حفظ رطوبت خاک شده و در مصرف آب صرفه جویی می شود. علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب شما با این کار از رویش گیاهان هرزه و غیر مفید در اطراف گیاه خود، نیز جلوگیری می کنید. شما می توانید علاوه بر خاک از خاک اره و کمی کود حیوانی مخلوط با خاک نیز استفاده کنید.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

استفاده از یک سطل آب برای شستن ماشین. شما می توانید برای شستن ماشین از یک سطل آب استفاده کنید تا اینکه از طریق شلنگ آب را هدر دهید. کارواش ها برای شستن ماشین از پمپ هایی استفاده می کنند که فشار آب را به کمک باد زیاد کرده و آب کمتری مصرف می کنند و یا آب های مصرفی را بازگردانده و پس از تصفیه دوباره مورد استفاده قرار می دهند.

صرفه جویی در حیاط خانه و کشاورزی

برای تمیز کردن حیاط و پیاده رو از جارو استفاده کنید. استفاده از آب برای هدایت آشغالها روی کف حیاط یا پیاده رو باعث هدر رفتن آب شده و بهتر است اینکار توسط یک جارو انجام شود و بعد از آن اگر نیاز به پاک کردن بیشتر داشتید یک سطل آب برای پاک کردن سطح استفاده نمایید.

اطلاعات مطلب

  • خشک سالی
  • 3,580 بازدید
  • blankblankblankblankblank (7 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : جلال صالحی - دوشنبه, 01 ژانویه 18, 7:32 ب.ظ
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب