ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + شش =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی  10:38:02 *** 1398/04/31: قیمت فروش دلار 11900 تومان و قیمت فروش یورو 13800 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها دوشنبه 1398/04/31::: مردم سالاری: بیت کوین قانونی می‌شود; استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آخرین مراحل قانونمند شدن خود را طی می‌کند. به‌نظر می‌رسد در سال‌های آینده یک صنعت پیشرو و مولد در ایران ایجاد شود: صنعت استخراج ارزهای دیجیتال. *** شرق: پرونده نور چشمی ها روی میز مجلس *** ایرانپازل ساماندهی مؤسسات مالی تکمیل می شود; نظارت بانک مرکزی بر قرض‌الحسنه‌ها; – از بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه فعال تنها حدود 940 صندوق زیرنظر سازمان اقتصاد اسلامی است; بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه که تاکنون از دایره نظارت بانک مرکزی مستثنی بودند به برنامه ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری افزوده می‌شود. *** اطلاعات: اعترافات سیاستمدار استعمارگر پیر; وزیر خارجه پیشین انگلستان: ایرانی‌ها برای عصبانیت از روباه مکار و استعمارگر دلایل خوبی دارند *** ابتکار: شکایت از عیسی کلانتری در پرونده‌ طرح‌های گردشگری تنگ‌تکاب خوزستان و آشوراده گلستان به کجا رسید؟ در طول یک سال گذشته نام عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاونانش در چندین پرونده قضایی به چشم می‌خورد، پرونده‌های که با شکایت فعالان محیط‌زیست تشکیل شده است. *** کیهانتحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا خبر اول دنیا; تحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ***دنیای اقتصاد: حیاط خلوت در طرح مدیریت تعارض منافع معرفی شد; جاهای خالی پازل ضد فساد; مرکز پژوهش‌های مجلس خانه‌های ناتمام در پازل ضدفساد را معرفی کرد. این شناسایی در قالب تحلیل طرح مدیریت تعارض منافع انجام شد. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه در قرن نوزدهم در اروپا انقلاب هایی به وقوع پیوست؟

چگونه در قرن نوزدهم در اروپا انقلاب هایی  به وقوع پیوست؟

با سلام خدمت عزیزان علاقه مند به تاریخ

در حالی که رژیم های استبدادی می کوشیدند مانع رشد اندیشهٔ دموکراسی که حاصل انقلاب فرانسه بود در کشورهای خود شوند، آزادی خواهان بر دامنهٔ فعالیت های خود می افزودند. در سال های ۱۸۳۰ و ۱۸۴۸ م. دو موج انقلاب، اروپا را فراگرفت که در اثر این انقلاب ها، مردم بلژیک خود را از سلطهٔ هلند نجات دادند و به استقلال رسیدند. در فرانسه نیز دوباره رژیم جمهوری برقرار شد. در اتریش، آزادی خواهان، صدراعظم (مترنیخ) آن کشور را مجبور به فرار کردند و در اسپانیا، هلند ، سوئد و دانمارک مردم علیه سلطنت استبدادی قیام کردند و توانستند رژیم سلطنتی مشروطه برقرار سازند. این قیام ها مستبدانی را که می کوشیدند تا جسم و روح ملت ها را به زنجیر کشند، در برابر اراده آزادی خواهانهٔ ملت ها، وادار به تسلیم کرد.

مطالب مرتبط


گام 1 - وحدت ایتالیا

وحدت ایتالیا

یکی از نتایج موج انقلابی 1848 م. در اروپا، سست شدن پایه های دولت مقتدر اتریش بود که بر قسمت های وسیعی از خاک ایتالیا چنگ انداخته بود. در آن زمان، ایتالیا کشوری چند پاره بود و بر هر بخش آن، امیر یا شاهزاده، یا کشوری بیگانه تسلط داشت. در این دوره، رشد اندیشهٔ ملیّت گرایی (ناسیونالیسم) در ایتالیا موجب طغیان مردم علیه بیگانگان و تجزیه طلبان شد. سرانجام، قیام استقلال طلبانهٔ این ملت با کوشش سه چهرهٔ نامدار جوزپه مازینی ، کاوور و گاریبالدی به پیروزی رسید. مازینی نظریه پرداز این جنبش، کاوور سیاستمداری کاردان و موقعیت شناس و گاریبالدی رهبرارتش استقلال طلبان، به نام سرخ جامگان، بود.

گام 2 - تأسیس امپراتوری آلمان

تأسیس امپراتوری آلمان

در اواسط قرن نوزدهم، بیسمارک صدراعظم پروس شد. بیسمارک سیاستمداری توانا و مقتدر بود که به صدراعظم آهنین معروف شد. او می گفت: حرف حق را باید از دهانهٔ توپ شنید . وی ابتدا ایالت های اتحادیهٔ راین را با عنوان کنفدراسیون آلمان شمالی، با پروس متحد کرد و سپس با تقویت ارتش پروس برنامه های خود را گام به گام در جهت وحدت آلمان پیش برد. او پس از شکست دانمارک، اتریش و سرانجام فرانسه، تأسیس امپراتوری آلمان (رایش) را اعلام کرد. از آن زمان به بعد، پروس و ایالات ژرمنی را آلمان نامیدند.

آلمان به دلیل برخورداری از نیروی انسانی ماهر و توانمند و منابع اقتصادی و صنعتی گوناگون خیلی زود به کشوری ثروتمند و مقتدر تبدیل شد. میزان تولیدات صنعتی آن کشور افزایش یافت و به همین دلیل، خواهان منابع موادّ اولیه و بازار فروش برای کالاهای صنعتی خود بود؛ از این رو، آلمان در اواخر قرن نوزدهم تلاش خود را برای کسب مستعمرات آغاز کرد.

گام 3 - موقعیت امپراتوری روسیه

موقعیت امپراتوری روسیه

در اوایل قرن نوزدهم، تزارهای روس در تعقیب سیاست پتر کبیر مبنی بر توسعهٔ قلمرو روسیه و رسیدن به دریاهای آزاد، قسمت هایی از امپراتوری عثمانی را تصرف کردند و طیّ قراردادهای گلستان، ترکمانچای و آخال، قسمت های شمالی ایران را نیز به زیر سلطه کشیدند. روس ها همچنین در سیبری پیشروی کردند و خود را به مرزهای چین رساندند و قلمرو روسیه را تا سواحل اقیانوس آرام گسترش دادند.

گسترش قلمرو تزارها به قیمت سرکوب مردمان نواحی تصرّف شده، برقراری حکومت استبدادی، فقیر شدن اکثر مردم روسیه و سرکوب حرکت های آزادی خواهانه صورت می گرفت. جامعهٔ روسیه و اقتصاد آن در قرن نوزدهم عقب مانده بود و دهقانان برای فئودال ها حکم برده را داشتند. دستگاه پلیس تزاری هرگونه حرکت روشنفکری و مخالفان سیاسی را به شدت سرکوب و از اصلاحات جلوگیری می کرد. به علاوه، روسیه به سبب تلاش برای توسعهٔ قلمرو و کسب امتیازات سیاسی نظامی و اقتصادی درکشورهای آسیایی مانند عثمانی، ایران و چین، درگیر رقابت با انگلستان بود.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 292 بازدید
  • (No Ratings Yet)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه شنبه, ۱۰ مرداد ۹۶, ۳:۵۱ ب٫ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.