گام 1 - استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

هنگام شروع تاریکی ، چراغ های خود را روشن کنید.

هنگامیکه تاریکی شروع به پهنه انداختن در سطح خیابان های شهر یا بزرگراه ها کرد در عرض 1 الی 2 ساعت ماشین ها شروع به روشن کردن چراغ های جلو می کنند. در حالیکه بعضی ها این کار را انجام نمی دهند. در حالت کلی ، اگر شما ببینید  که هوا تاریکتر می شود بهتر است که چراغ های جلو ماشین را روشن کنید.هر چند که شاید شما در این مدت نیازی به دیدن اشیا بوسیله ی چراغ های جلو نداشته باشید اما دیگر رانندگان به راحتی متوجه حضور شما می شوند بخصوص زمانیکه خورشید در حال غروب است و انتظار ایجاد ترافیک در مسیر وجود دارد.

بعلاوه باید توجه داشته باشید که در اکثر مراجع قضایی ، رانندگی بدون روشن کردن چراغ های جلو در هنگام عصر یا اوایل صبح تخطی از قانون محسوب می شود.برای مثال در کالیفرنیا،چراغ ها باید5/1 ساعت قبل غروب تا 5/1 ساعت مانده به طلوع خورشید باید روشن باشند.(و بر طبق قوانین دیگر کشورها، حکم های آنها مشروط به اجراست)

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

حرکت با سرعت پایین: طبق مقررات عمومی ، رانندگی در شب باید با سرعت کمتری نسبت به رانندگی در روز باشد.چون بینایی در هنگام شب خیلی کمتر از بینایی در هنگام رانندگی در روز است.( حتی در جاده های شهری).چون دیدن مشکل می شود واکنش و عکس العمل نشان دادن به خطرات موجود ترافیک ،عابران و دیگر موارد طولانی می شود.در حالیکه اتفاقات موجود در ترافیک دست شما نیست اما شما با آن درگیر هستید و بهترین راه این است که رانندگی خود را کنترل کنید و حرکات بجا و هوشمندانه باعث رانندگی با سرعت کم می شود و همچنین باعث می شود که عکس العمل مناسب به هر مشکل احتمالی در مسیر نشان دهید. هیچ وقت نور چراغ های خود را مستقیما به ماشینی که جلوتر وسریع تر از شما حرکت می کند نیندازید چون باعث ایجاد مشکل در رانندگی ماشین مقابل خواهد شد.

یک روش خوب و قابل اعتنا برای رانندگی در شب عبارت است از:

سرعت اعلام شده برای رانندگی در شب،سرعت ترین حالت قانونی اعلام شده می باشد نه اینکه بالاترین سرعت مطمئن ترین آنهاست. اگر نمی توانید دورتر از خود را هنگام رانندگی ببینید بیشتر از حد مجاز تعیین شده حرکت نکرده و حتی می توانید آرام تر از آن برانید. مخصوصا زمانی که به سمت خاکی جاده متمایل هستید و در گردنه ها ویا سربالایی ها قرار دارید در این حالت دید شما محدود است. در این مواقع تا جایی که امکان دارد به رانندگان دیگر امکان رفت و آمد رابدهید.

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

مراقب راننده های مست و خسته باشید.

طبق آمار تعداد رانندگان مست و خسته هنگام شب بیشتر ازتعداد آنها در روز می باشد.نتیجه ی این اقدام مرگ می باشد.برای مثال در سال 2011سهم افراد مست و الکلی در تصادفات شبانه 4 برابر بیشتر از سایرین در هنگام بروز آن در روز است. هر دو این عوامل ( خستگی و مستی) سرعت عکس العمل راننده را کاهش داده و منجر به رفتار ناشیانه می شود.بنابراین یک چشم خود را نسبت به این افراد ببندید و در جاده برای آنها فرصت آزادی عمل بیشتری قرار دهید.

درنظر داشته باشید که شب ها ی آخر هفته ، تعداد رانندگان مست بیشتر از تعداد آنها در روزهای دیگر است.چون بیشتر افراد ترجیح میدهند که آخر هفته ی خود را با مست شدن شروع کنند.تعطیلات هم وضع را بدتر می کند.برای مثال ، بعضی آمار نشان می دهد که در ساعات اولیه روزنخست ژانویه مرگبارترین لحظات سال برای افراد مست در تصادفات می باشد.

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

درهنگام خستگی استراحت کنید.

اگر می خواهید که یک چشم خود را نسبت به دیگررانندگان خسته ببندید، شما باید از خود مطمئن باشید که خسته شده اید یا نه. خستگی در جاده همان خطراتی را که مستی ، هوشیاری کمتر، سرعت عکس العمل پایین، کم و زیاد کردن اندازه ی فاصله با اتومبیل های دیگر،خارج شدن از مسیر و…. دارند شامل می شود. برای غلبه براین مشکل ، استراحت کردن را از دست ندهید. ورزش کردن می تواند موثر باشد ، غذا خوردن یا نوشیدن قهوه و تمرکز کامل قبل از اینکه دوباره شروع کنید به رانندگی در جاده.

اگر از رانندگی خیلی خسته شده اید ،برای مثال، اگر به سختی چشمتان را باز نگه می دارید،حتما کنار کشیده و یک خواب مختصری داشته باشید. این اقدام خیلی بهتر و موثرتر است از بروز بروز مرگ. در حالت کلی دیر رسیدن خیلی بهتر از هرگز نرسیدن است.

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

مراقب حیوانات بخصوص در مناطق روستایی باشید

. عبور حیوانات از جاده در هنگام شب خیلی خطرناک می تواند باشد.درجاده های تاریک و دورافتاده دیدن حیوانات جلویی خیلی سخت می تواند باشد و تصادف با حیوانات و سرنگون کردن آنها باعث آسیب شدید به راننده، حیوان و حتی ماشین شود.هوشیار باشید موقعی که حیواناتی مثل گوزن می خواهند از جاده عبور کنند به خصوص در مناطق روستایی. با کم کردن سرعت و رانندگی مطمئن توجه خود را به تابلوی عبور حیوانات نصب شده در جاده های روستایی بیشتر کنید.بعلاوه اکثر تصادفات با حیوانات نظیر گوزن در اواخر پاییز و اوایل زمستان صورت می گیرد.( که می تواند یک تصادف فصلی اطلاق شود).

اگر متوجه شدید که حیوانی جلوی شما قرار دارد، بهترین اقدام این است که راه خود را کج نکنید.هرچند که اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند کج کردن ماشین است ولی این عمل باعث میشود که احتمال تصادف و صدمه دیدن با گوزن بیشتر شود. بجای این اقدام ، تا جایی که می توانید با فشار دادن پدال ترمز سرعت خود را کاهش داده تا جایی که اجازه دهید ماشین با حیوان برخورد کند.

یک راه حل و چاره ی موثر هم این است که به شبکیه ی چشم حیوان جلویی نگاه کنید. هرچند که این عمل تاجایی که حیوان مقابل نور چراغ قرار نگرفته غیرممکن یا سخت است.شما می توانید اغلب نور ساطعه از چشم های حیوانات را در فواصل نسبتا دور ببینید.اگر متوجه شدید که در فاصله ی نزدیک شما چیزیشبیه خال یا لکه وجود دارد از سرعت خود بکاهید.

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

حرکات چشم خود را هنگام رانندگی حفظ کنید.

رعایت فاصله ی قانونی برای رانندگان در شب یک مشکل محسوب می شود.هنگام رانندگی با هوشیاری تمام مراقب باشید.به طور دائم جاده را زیر نظر داشته باشیدو خطرات را کنترل کنید. با زیر چشم خود و با استفاده  از آیینه ی بغلی رانندگانی را که در آن قسمت قرار دارند را زیر نظر داشته باشید. در حالیکه مراقب همه چیز هستید و در لاین خود در حرکت هستید سعی کنید زیاد اصرار به زیر نظر داشتن خط های موجود در وسط جاده نداشته باشید. چون این مورد اطلاعاتی خاص در مورد بینایی نمی دهد و شاید به نوعی باعث هیپنوتیزم شده و هوشیاریتان را کم می کند.

حال و هوای نسبتا آرام و ساکت رانندگی و یکنواختی و تاریک بودن کامل اطراف می تواند هر دو خطر آفرین باشد برای رانندگان شب. هر چند که یک راننده به طور کامل  نمی خوابد ولی این شرایط نامناسب  باعث  واکنش آرام، حالت فراموشی و دیگر خطرات را به همراه داشته باشد که خیلی نگران کننده است. همیشه هوشیاری و آگاهی خود را حفظ کنید چون زندگی شما و زندگی دیگر رانندگان وسایل نقلیه می تواند بستگی به هوشیاری شما دارد.

استفاده از شیوه های مطمئن رانندگی

هوشیاری خود را در تمام طول روز حفظ کنید.

خیلی واضح و مشخص است.اما تاکید می شود که آگاهی و مراقبت در تمام طول روز بیشتر و مهم تر از شب هنگام است. کمربند ایمنی را ببندید، صندلی و آیینه را تنظیم کنید، موبایل خود را کنار بگذارید موقعی که پشت فرمان هستید. این موارد به آسانی باعث می شود که آگاهی و مراقبت خود را افزایش دهید و امکان تصادف را در روز و شب کاهش دهید

گام 2 - تقویت بینایی

تقویت بینایی

 چراغ ها، آیینه ها و شیشه ی جلوی اتومبیل را در بهترین حالت قرار دهید

هنگام رانندگی در شب چراغ های جلویی شما خط زندگی شماست.اگر آنها به درستی کار نکنند به راحتی در معرض یک تصادف قرار می گیرید. آنها را شسته و تمیز نگه دارید بطوریکه حالت  درخشندگی و وضوح بیشتری پیدا کنند. اگر یکی از آنها از کار افتاد فورا آن را تعمیر یا تعویض کنید .این کار را زمانی انجام دهید  که در طول روز رانندگی می کنید از رانندگی در شب بپرهیزید تا زمانیکه آنها درست کار نکنند. توجه داشته باشید که رانندگی با چراغ های معیوب غیرقانونی است.

بعلاوه برای وضوح و بینایی بیشتر، حتما باید تا جایی که می توانید شیشه جلو، شیشه ها و آیینه های خود را تمیز نگه دارید.هیچ گاه با دست های خود این قسمت های مهم ماشین را پاگ نکنید. لکه ها و چربی هایی که در دست و پوست شما در حالت طبیعی قرار دارد باعث لکه شدن آنها می شود.بجای آن از روزنامه یا از حوله های مایکرو فیبر استفاتده کنید.

گام 3 - لذت بردن از رانندگی شبانه

لذت بردن از رانندگی شبانه

با صحبت کردن با مسافر می توانید هوشیاری و بیداری خود را حفظ کنید.

کگر اصول رانندگی حرفه ای در شب را بدانید شما مسلط  به خود هستید  و می توانید تجربه ی رانندگی خوب را داشته باشید.مخصوصا اگر ابزارها و موارد سرگرمی خود را به همراه داشته باشید. برای مثال: اگر هم زمان با رانندگی در شب مسافری هم داشته باشید می توانید بطور جزئی وارد صحبت با او شوید. این روش بهترین متدی است که باعث می شود شما خسته نشوید و نیز هوای تاریک و سکوت می تواند بهترین موقعیت را برای هم صحبتی با آنان ایجاد کند.

فقط مراقب باشید که غرق در صحبت نشوید.چون بحث کردن می تواند شما را از انجام اصول رانندگی صحیح منحرف کرده و احتمال ایجاد ناامنی کند.