ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پنج + 15 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/05/28: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  دوشنبه 1398/05/28::: مردم سالاری: جعبه سیاه پتروشیمی‌گیت کیست؟ جلیل سبحانی مدیر عامل شرکت اسپک، از شرکت‌های زیرمجموعه بازرگانی پتروشیمی، اخیرا بازداشت شده است. گفته می‌شود جلیل سبحانی دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد فساد بزرگی است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی بلافاصله پس از خصوصی‌سازی این شرکت صورت گرفته و با تحقیق و تفحص از او، ممکن است شاه‌مهره‌های پتروشیمی‌گیت از سایه خارج شده و در معرض داوری و عدالت قرار گیرند. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: مروری بر مواضع سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی نسبت به ظریف; دوگانه کاذب مقاومت مذاکره; جاوید قربان اوغلو، دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با «ایران»: مخالفان دیپلماسی برای نظام هزینه‌تراشی می‌کنند; کشتی آزاد شده ایرانی هنوز سواحل جبل الطارق را ترک نکرده که یک جریان سیاسی به سیاق همیشه، مصادره به مطلوب‌های جناحی در راستای القای دوگانه سازی‌های مختلف را کلید زده است. *** اطلاعات: در کنگره ملی و همایش سراسری الماس‌های درخشان; دکتر ظریف: موظفیم بار فشار معیشتی را از زندگی مردم برداریم *** ابتکار: دورنمای جنگ نامتقارن در یمن; همزمان با پیچیده‌تر شدن تحولات یمن، وزارت خارجه ایران روز گذشته میزبان نشستی با حضور علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر خارجه در امور سیاسی، محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله و سفرای چهار کشور اروپایی انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا بود. به گفته منابع خبری محور این مذاکرات در‌خصوص حل و فصل سیاسی بحران یمن، توقف جنگ و نیز راهکاری برای نجات غیرنظامیان یمنی بود. *** کیهان: خصوصی‌سازی ضروری است اما دولت وارونه اجرا می‌کند! خصوصی‌سازی از نیازهای ضروری اقتصاد است اما طی قریب به دو دهه گذشته دولت‌ها عمدتا خلاف جهت خصوصی‌سازی واقعی حرکت کرده‌اند. *** دنیای اقتصاد:  مهار تورم با کنترل قیمت‌ها؟ ۹۲ درصد رای منفی دادند; استیضاح قیمت‌گذاری دستوری; ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یک برنامه تلویزیونی، رای به ناموفق بودن قیمت‌گذاری دستوری دادند. این رای تاییدکننده نظر کارشناسانی است که اعتقاد دارند تنظیم بازار با هدف کنترل تورم محکوم به شکست است. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت؟

چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت؟

شجاعت در زندگی امامان یکی از خصلت های بسیار ارزشمند که دارای آثار درخشان اخلاقی – فرهنگی – سیاسی و
اجتماعی است و از اصول مشترک در زندگی همه ی امامان (ع) بود و در اسلام به عنوان یکی از مهم ترین ارکان امتیاز
و برتری یاد می شود، (اصل شجاعت) است.

در این فصل به بررسی این اصل می پردازیم و برای بررسی آن نظر شما را به مطالب فوق جلب می کنیم:

  1. معنی شجاعت و ابعاد آن
  2. شجاعت از نظر قرآن و روایات
  3. فرازهایی از شجاعت امامان

واژه شجاعت در اصل به معنی استواری و استحکام قلب و اراده در شرایط سخت و درگیری های طاقت فرسا است.

بنابراین شجاعت در فارسی به معنی دلاوری و دلیری است .

بنابراین کسی که دلی پر توان و نیرومند دارد شجاع می باشد. کسی است که ضد آن ترسویی و اضطراب است که ناتوانی نفس و ضعف یقین سرچشمه می گیرد.

چنانکه حضرت علی(ع) در سخنی می فرماید: ترس زیاد از ناتوانی نفس و ضعف یقین نشات می گیرد.

باید توجه داشت که شجاعت دارای ابعاد و اقسام وسیع است که یک نوع آن شجاعت بدنی است ولی ممکن است شخص از نظر مقاومت بدنی بسیار نیرومند باشد بازوی ستبر سینه ای فولادین داشته باشد و در میدان جنگ در برابر ده ها حریف نیرومند ایستادگی کند ولی از نظر معنوی اراده ی او ضعیف و ناتوان باشد مثلا با نشستن یکبار کنار سفره رنگین امضای ناحق به نفع صاحب سفره بدهد چنین فردی از نظر روحی بسیار بزدل و ضعیف است و شجاعت معنوی نخواهد داشت .

مطالب مرتبط


چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت 1 - چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت

 چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت

معنی شجاعت و ابعاد آن:

شجاعت و صبر (که عزم و اراده ی محکم قلب است) رابطه ای تنگاتنگ دارند، بطوریکه کسی که صبر در او نیست شجاعت نیز در او نخواهد بود.

امام علی (ع) فرمود: صبر شجاعت است.

شخصی از امام حسن (ع) پرسید: شجاعت چیست؟

آن حضرت فرمود: رودر رویی با هماوردان و استقامت در میدان جنگ.

بنابراین شجاعت معنی وسیعی دارد که یک تبعه ی آن شجاعت بدنی و مقاومت جسمی است و با توجه به معنی اراده نیرومند قلبی می توان در هر ارزش که اراده قوی قلبی موجب آن شده که نفس شجاعت را تماشا کرد.

حضرت علی (ع) می فرماید: شجاع ترین انسانها کسی است که بر هوای نفس خود پیروز گردد.

 چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت

شجاعت از نظر قرآن و روایات:

اگر چه واژه شجاعت در قرآن نیامده ولی این معنی آن با تعبیراتی مانند شدت – استقامت- صبر – مقاومت و ثبات قدم بیان شده است بعنوان نمونه:

در آیه 39 سوره فتح می خوانیم محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر کفار سرسخت و محکم (نترس) می باشند در آیه 80 سوره هود از زبان حضرت لوط پیامبر نقل شده که خطاب به کافران کار شکن گفت : ای کاش (افسوس) در برابر شما قدرتی داشتم یا پشتیبان محکمی در اختیارم بود.

 چگونه در زندگی امامان شهامت و شجاعت وجود داشت

گفتاری از امامان (ع) در شان شجاعت:

امام علی (ع) در وصف آنان که شایستگی برای رفتن به جبهه ی جنگ حرکت کند و نیز در مورد لزوم شجاعت پرچمدار می فرماید: پرچم جنگ را جز به دست شجاعان و دلاوران اسلام بسپارید نیز فرمود: از ترس بپرهیزید زیرا ترس مایه ی ننگ و نقصان است نیز فرمود شجاعت برای انسان زینت و ترسویی برایش نکبت می باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.