بخش 1 - بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

انتخاب نوع کیوی

انتخاب بذر کیوی و کاشت ان یک مرحله مهیج و پیش بینی نشده است. دلیل هم آن است که بذر کاشته شده از نوع میوه ای که میگیرید شاید با نوع کیوی متفاوت باشد. در کل 3 نوع کیوی داریم:

کیوی معمولی : این کیوی در اغلب میوه فروشی ها است، پوست قهوه ای زبر دارد و داخل ابدار آن به رنگ سبز است. برای پرورش بهینه این میوه باید یک ماه آبی با سردی 7 تا -1 درجه به ان برسانیم.

کیوی طلایی: این کیوی از کیوی معمولی لذیذ تر است و در ضمن برای پرورش به محیطی سرد تر نیاز است. رنگ این کیوی زرد می باشد.

کیوی برری: این کیوی ترکیبی از دو نوع بالا است یعنی هم لذیذ است هم در دمای معتدل تر پرورش میابد. اما سایز ان کوچک تر می باشد.

بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

بدست آوردن بذر:

بذر را می توان از عاملان تکثیر بذر یا گل فروشی ها تهیه کرد. اما اینکه نوع میوه انها شیرین و ابدار بوده یا خیر بی اطلاع هستیم؟!!! لذا بهتر است خود بذر بدست آوریم. برای این منظور یک کیوی شیرین ابدار لذیذ را بعد از چشیدن انتخاب میکنیم، سپس با استفاده از قاشق دانه های سیاه انرا جدا میکنیم. برای پاک کردن کامل دانه ها از میوه چندین مرحله انها را آب میکشیم و با دست به ارامی می مالیم.

بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

رشد دانه

دانه های بدست آورده را در یک دستمال مرطوب به شکل تصویر قرار دهید و آنها را داخل یکظرف پلاستیکی که می توان سر آنرا بست (مانند ظرف تصویر) قرار دهید. سپس آنرا در یک نقطه گرم قرار دهید تا سبز شده رشد کنند. دقت کنید که دستمال باید تا زمان رشد دانه ها مرطوب باقی بماند. چنانکه رطوبت دستمال از بین رفته است و دانه ها هنوز کامل رشد نکرده اند مجدد دستمال را مرطوب کنید.

بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

کاشت دانه های جوانه زده

3 الی 4 دانه جوانه زده شده را به همراه دستمالی که روی ان قرار داند در یک گلدان قرار دهید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمام بذر ها کاشته شود.

بدست آوردن بذر یا دانه و نهال کیوی

قرار دادن در نور کافی

گلدانهایی که جوانه ها در آنها قرار گرفته اند را در داخل منزل پشت پنجره و نور کافی قرار دهید. اغلب کسانی که در کار پرورش درخت و نهال کیوی هستند تا دو سال گلدان ونهال خود را به بیدون انتقال نمیدهند.

در مورد تغذیه از کودهای ژنریک استفاده کنید، یا از گل فروش بخواهید شما را در مورد نوع کود راهنمایی کنید.

بخش 2 - انتقال نهال به گلدان بزرگتر یا باغچه یا باغ

انتقال نهال به گلدان بزرگتر یا باغچه یا باغ

برای نهال های خود یک نقطه افتاب گیر انتخاب کنید خاک انرا کاملا شخم بزنید و با مواد کودی لازم مثل کودهای ژنریک مخلوط کنید و نمناک نمایید. این امر در گلدان یا هر محل به طرز مشابهی باید انجام گیرید.

بخش 3 - نگهداری از نهال

نگهداری از نهال

بر خلاف اغلب میوه های تجاری درخت کیوی دشمن حشره ای ندارد، اما باید از ان در مقابل حیوانات و پرندگان محافظت کرد . برگ درخت کیوی برای گوسفندان حتی گربه خوش مزه است!