ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه در بدن خارش مزمن رخ می دهد؟

چگونه در بدن خارش مزمن رخ می دهد؟

خارش مزمن می تواند در بیماری های پوستی (Pruritoceptive ITCH) رخ بدهد و یا به علت پاتولوژی در سیستم عصبی (خارش نروپاتیک) باشد. و یا میتواند منشأ سیستمیک و یا روانی داشته باشد. که می تواند بر کیفیت زندگی اثرگذار باشد. خارش مزمن و درد مزمن در تعدادی از تظاهرات با هم اشتراکاتی دارند طوری که هر دو می توانند هم حس محیطی و مرکزی را درگیر نمایند.

مطالب مرتبط


گام 1 - حساسیت مرکزی در خارش مزمن

حساسیت مرکزی در خارش مزمن

خارش مزمن منجر به حساس سازی نرون های خط دوم موجود در شاخ خلفی می شود که در نتیجه آن موجب افزایش حساسیت به خارش می گردد. دو فرم از افزایش حساسیت وجود دارد:

  1. آلوکینزیس
  2. Punctate hyperkinesis (فشارخون بالا)

در آلوکینزیس تحریکی که به صورت نرمال خارش ایجاد نمی نماید (مثل لمس و گرم کردن ملایم) می تواند در پوست اطراف منطقه خارش، خارش ایجاد نماید. این پدیده آنالوگ آلودینیا است که در آن پوست درگیر، به تحریک های مکانیکی ملایم به صورت افزایش ادراک حس درد، واکنش نشان می دهد. مشابه با آلودینی، آلوکینزیس نیز نیازمند به فعالیت مداوم در رشته های Cآوران اولیه می باشد و به وسیله low threshold myelinated mechano AB fiber (آلفای کم آبی مینوئیدو AB فیبر) هدایت می شود. آلوکنیزیس شایع می باشد و یک تظاهر بارز در درماتیت آتوپیک است. آن شکایت بیماران را از خارش شدید در رابطه با تعریق، تغییرات ناگهانی در درجه حرارت، پوشیدن و درآوردن لباس، توجیه می کند.

Punctate hyperkinesis (فشارخون بالا) با احساس خارش شدیدتر که به وسیله خراش در منطقه اطراف یک ناحیه التهاب ایجاد شده مشخص می گردد.(از جمله خارش ایجاد شده به وسیله histamine Iontophoresis). آن مشابه با پدیده ای در درد مزمن است که Punctate hyperalgesia نامیده می شود.مطالعات اخیر در بیماران با خارش مزمن نشان داده است که تحریک دردناک از قبیل (تحریک الکتریکی و درد گرما(Heat pain) ممکن است به عنوان خارش درک شود.

گام 2 - Senescent skin and Itch

Senescent skin and Itch

خارش شایعترین علامت درماتولوژیک در افراد بالای 65 سال است. اگرچه پوست خشک شاید شایع ترین تریگر باشد ولی در افراد پیر ممکن است خارش ایدیوپاتیک بدون Xerosis داشته باشند. توجیهات احتمالی دیگر در خارش افراد پیر شامل تغییرات وابسته به سن در فیبرهای عصبی و عدم مهار سنترال خارش ناشی از فقدان input از فیبرهای درد می باشد. تغییرات جلذی اضافی که در بیماران سالخورده ممکن است در خارش مشارکت کنند شامل کاهش چربی های سطح پوست، پاک سازی ترانس اپیدرمال مواد جذبی از درم، کاهش تعریق و کاهش تولید سبوم و کاهش ترمیم سد دفاعی می باشد.

گام 3 - درمان دارویی خارش

درمان دارویی خارش

داروئی که پوشش دهنده همه جوانب در درمان خارش باشد در دسترس نمی باشد هر چند کشف شبکه های عصبی انتقال دهنده خارش باعث پیشرفت در این زمینه گردیده است. اگرچه کورتن ها با کاهش التهاب در بیماری های پوستی باعث کاهش خارش می گردند ولی  در اصل ضد خارش نمی باشند. داروهایی مثل Gabapentin , Pregabalin, Aprepitant برای پیشگیری از خارش پوستی مورد استفاده قرار میگیرد که این نوع داروها دارای محاسن و عوارض جانبی هستند.

اطلاعات مطلب

  • پوست و مو
  • 467 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - شنبه, 30 دسامبر 17, 7:17 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب