ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه در بدن اختلال بدشکلی ایجاد می شود؟

چگونه در بدن اختلال بدشکلی ایجاد می شود؟

درماتولوژیست ها، خصوصاً آنهایی که خدمات زیبایی ارائه می دهند و نیز جراحان پلاستیک، به نظر می رسد بیشتربن پزشکانی هستند که با اختلال بدشکلی بدن مواجه می شوند، که یک اشتغال ذهنی با یک نقص ظاهری خیالی یا ناچیز است که بیماران را دچار آشفتگی و یا انزوای اجتماعی کرده است.

مطالب مرتبط


گام 1 - تظاهرات بالینی

تظاهرات بالینی

بیماران مبتلا به body dysmorphic disorder، دارای یک اختلال ریشه ای از تصویر دریافتی از بدن خودشان هستند. آنها اغلب از نظر اجتماعی ایزوله هستند و در خصوص صورت (خصوصاً بینی و دهان)، موها، پستان ها و ژنیتالیا با خود درگیرند. به علاوه، این بیماران اغلب یک سری عادات وسواسی یا تشریفات را کسب کرده اند، نظیر صرف مدت زمان طولانی برای نشستن در مقابل آیینه و توجه مکرر به نقایص خودشان. یک زیر گروه از body dismorphic disorder سندرم olfactory refrence است که در آن افراد مبتلا از این اندیشه که از آنها بوی بدی متصاعد می شود که سایر افراد نمی توانند آن را حس کنند، شدیداً آشفته هستند. این بیماران، اغلب جهت ریشه کن کردن بوی درک شده با این عادت وسواسی، درگیر هستند مثل: شستشوی زیاد، استفاده زیاد از دئودورانت ها، عطرها و یا دهان شویه ها.

تظاهرات بالینی

با وجودی که انسیدانس واقعی اختلال بدشکلی بدن، نامعلوم است، تخمین زده می شود که حدود 1 درصد از مردم آمریکا به آن مبتلا باشند. در یک مطالعه 14-10 درصد از بیمارانی که توسط درماتولوژیست ویزیت شده اند از نظر Body dysmorphic disorder مثبت بودند. سن متوسط شروع بیماری 34 سالگی است و نسبت مرد به زن 1/1 است. گزارش شده که این بیماری از 5 تا 30 سال طول می کشد.

تظاهرات بالینی

طیف Body dysmorphic disorder عبارت است از:

  1. وسواس (اشتغال ذهنی با توهم نقصان) که در گروه OCD قرار می گیرد.
  2. هذیان (اعتقاد راسخ در مورد ظاهر دارند) که در گروه سایکوتیک قرار می گیرد و می تواند به صورت واریانتی از somatic type of delusional disorder تظاهر یابد.

به منظور اهداف درمانی، مفید است که این بیماران را در یکی از این دو زیر گروه قرار دهیم، هرچند این افتراق همیشه ساده نیست و برخی از بیماران اغلب اوقات مابین افکار هذیانی و غیر هذیانی غوطه ور هستند. گروهی از بیماران که در واریانت OCD از این بیماری قرار دارند معمولا رفتارهایی چون چک کردن نکرر خود در آیینه، آرایش زیاد و ویزیت های بی شمار توسط پزشکان جهت جلب اطمینان دارند. برعکس، بیماران با واریانت هذیانی، به بیماری خود insight ندارند و اغلب به مسیرهای غیرمعمول، مثل جراحی های مکرر برای اصلاح نقص خود، می روند. برای جراح زیبایی، مهم است که این اختلال را در خاطر داشته باشد و از انجام پروسیجرهای متعدد و غیرضروری پرهیز کند. به علاوه بیماران مبتلا به اختلال یدشکلی بدن اغلب از نتایج این پروسیجرها ناراضی هستند.

اطلاعات مطلب

  • پوست و مو
  • 488 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 4,50 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - جمعه, 22 دسامبر 17, 11:53 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب