قسمت 1 - قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

ابتدا به تمام محاسن و معایب نگهداری یک گاو فکر نمایید

نگهداری یک گاو کار پرهزینه ای است. ضمن اینکه باید مراقبت ها و کارهایی را مرتبا انجام دهید باید هزینه هایی را نیز مرتبا داشته باشید. با این حال شیر حاصل از نگهداری گاو بسیار مغذی و مفید و ارزان خواهد بود. اما برای شیر نیاز است که یک گاو نر برای جفت گیری نیز باشد که حمل و نقل گاو نر برای جفت گیری مشکل است. راه حل دیگر نیز لقاح مصنوعی است که کاری پرهزینه و نیازمند فرد متخصص می باشد.

  • گاوهای شیر ده به مقدار علوفه بیشتری نسبت به گاوهای گوشتی نیاز دارند.
  • گاوها مانند اسب ها به محیط بزرگی برای گردش و حرکت نیاز دارند.
  • مقدار علوفه گاوها بسیار حجیم بوده و میزان فضای زیادی را اشغال می کند.
قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

دلیل نگهداری گاو را در مزرعه خود بررسی نمایید

آیا شما گاو را برای شیر و لبنیات حاصل از آن می خواهید؟ آیا برای هرس کردن علف های هرز مزرعه؟ یا هر دلیل دیگر، اما قبل از شروع به خرید و نگهداری لازم است دلیل نگهداری گاو را بدانید.

قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

انتخاب جنسیت، سن و نوع گاو برای خرید

دانستن هدف اصلی نگهداری یک گاو در مزرعه، نوع گاوی که می خواهید نگهداری نمایید را مشخص می کند.

  • اگر شما گاو شیرده لازم دارید بهتر است آن را از یک گاوداری که محصولات لبنیاتی تولید می کند خریداری نمایید. گاوداری ها به نوع گاو و نژاد آن اهمیت داده و متخصص هستند لذا خرید از چنین محل هایی مناسب تر خواهد بود. دقت نمایید که گوساله (گاو خردسال) خریداری نکنید چرا که نگهداری گاو تا بزرگ سالی آن مشکل است و احنمال مرگ و میر بیشتر خواهد بود.
  • اگر شما گاو را برای تهیه گوشت آن می خواهید هیچ فرقی ندارد که شیرده باشد یا گوشتی به هر حال هر زمان که بزرگ و گوشتی مناسب داشت می توانید ذبح کنید. اما بهتر است از نژاد گوشتی خریداری نمایید تا به ازاء علوفه ای که می خورد گوشت بیشتری داشته باشد.
  • اگر شما گاو را صرفا برای هرس علفزارهای مزرعه خود می خواهید بهتر است گونه ای را انتخاب نمایید که غذای کمتری را نسبت به گونه های دیگر می خورد. به فکر زمستان نیز باشید.
قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

بررسی مکان نگهداری گاو

داشتن فضای لازم در مزرعه اهمیت بسیاری دارد. ایده آل ترین حالت داشتن فضایی بین 20 هزار تا 40 هزار متر مربع فضا برای نگهداری گاو است. اما در وسعت مزارع کوچک و باغ و ویلا تخصیص فضایی به اندازه 2000 متر مربع نیز کافی خواهد بود. در نظر داشتن یک سرپناه، مکان نگهداری علوفه، مکان شیر دوشی و فضایی برای چرا و حرکت از اهم موارد هستند.

قبل از خرید یک گاو اهلی چه کارهایی باید کرد

ساخت سر پناه و خرید غذای گاو

قبل از خرید گاو لازم است محوطه نگهداری گاو را با فنس دور تا دور ببندید و اگر حیوانات وحشی در آن اطراف زندگی کنند جلوی ورود آنها گرفته شود و نیز از خروج گاو از محوطه جلوگیزی شود. سر پناهی برای گاو جهت در امان ماندن از گزما و سرما و برف و باران تهیه نمایید. محلی برای نگهداری علوفه و غذا ترتیب دهید طوری که خشک بمانند و خراب نشوند.

قسمت 2 - انتخاب و خرید گاو

انتخاب و خرید گاو

آماده خرید شوید

به هنگام خرید حتما لازم است از فرد مطمئن و درستکاری گاو خریداری کنید تا در مورد اصالت گاو و امراض و جنسیت حقایق را گفته و بهترین را به شما بدهد. به هر حال هنگام خرید سوالاتی از فرد باید در مورد سلامت، واکسیناسیون، جنسیت، نژاد،گونه و تولید مثل آن بپرسید و ایده آل ترین را انتخاب نمایید.

قسمت 3 - نگهداری از گاو

نگهداری از گاو

تغذیه مرتب و مغذی گاو

ضمن ذخیره علوفه برای فصل زمستان باید اجازه دهید گاو از علوفه تازه تغذیه کند تا سلامت تر بماند. بعلاوه لازم است به حفظ سلامت مرتع خود نیز فکر کنید. اجازه ندهید گاو مرتع را زیاد چرا کند این امر سبب از بین رفتن علوفه آن قسمت خواهد شد.