ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هفت + 13 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:35:02*** 1398/06/30: قیمت فروش دلار 11450 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها شنبه 1398/06/30::: مردم سالاری: نیویورک؛ مصاف دیپلماسی تهران با واشنگتن; وزیر امورخارجه کشورمان برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عازم نیویورک شد. *** شرق: با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد *** ایران: نبرد دیپلماتیک در نیویورک; ظریف در آستانه سفر به نیویورک 7 طرح صلح آمیز ایران در سال های گذشته را مرور کرد; محمدجواد ظریف روز گذشته در حالی برای حضور در هفتاد و چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک شد که خاورمیانه در چند هفته گذشته باز هم تجلی پیچیده‌ترین معادلات منطقه‌ای شد. *** اطلاعات: ظریف: برای آمریکا نفت اعراب از خون انسان‌ها مهم‌تر است *** ابتکار: سایه گرانی بر سر دانش‌آموزان; این روزها کافی است که سری به فروشگا‌ه‌ها و مراکز خرید لوازم‌التحریر بزنیم، آنگاه خواهیم دید که دیگر شعر «باز آمد بوی ماه مدرسه» همانند گذشته شور و شوقی به دل‌ها راه نمی‌دهد و خبری از اشتیاق دانش‌آموزان برای خرید لوازم مورد نیازشان به چشم نمی‌خورد. *** کیهانضربه ویرانگر انصارالله نشان داد نمی‌توان به آمریکا تکیه کرد; رسانه‌ های غربی اذعان کردند که تجهیزات نظامی انصارالله یمن که روی هم یک میلیون دلار هم نمی‌ارزیدند توانستند با عبور از بالای سر تجهیزات چند میلیارد دلاری که عربستان از آمریکا خریداری کرده به تاسیسات آرامکو ضربه بزنند و ۵ درصد تولید نفت جهان را مختل کنند. این یعنی چتر امنیتی آمریکا نمی‌تواند از دولت‌های ثروتمند نفتی خلیج ‌فارس محافظت کند. *** دنیای اقتصاد: همدستی پوپولیسم و مرکانتلیسم; ریشه ناکارآمدی‌ها، سوداگرایی نهادی و ترکیب آن با اقتصاد کلان پوپولیستی (عوام‌گرایانه) است; جهش‌های قیمتی در اقتصاد ایران محصول چه نظمی است؟ آیا این جهش‌ها که هر از چند گاهی در حوزه مسکن، ارز، طلا و… رخ می‌دهد به واسطه عمل به قواعد اقتصاد آزاد رقابتی است؟ عباس آخوندی، اقتصاددان و وزیر پیشین راه و شهرسازی در مطلبی تحلیلی این سوال را بررسی کرده است

چگونه در اسلام به عزت نفس و دوری از ذلت توجه شده است؟

چگونه در اسلام به عزت نفس و دوری از ذلت توجه شده است؟

عزت نفس و دوری از ذلت:

یکی از اصول مهم اخلاقی که در زندگی همه امامان (ع) به طور مشترک آشکار بود. عزت نفس است که آنها دارای درجه عالی آن بودند و از هر گونه اموری که موجب ذلت می شود و نشانگر ذلت خواری بود دوری می جستند برای روشن شدن مطلب لازم است این اصل مهم را از نظرات گوناگون مورد بررسی قرار دهیم و با ذکر نمونه هایی از گفتار و رفتار امامان (ع) در این راستا درس مهم عزت نفس را از کلاس سازنده آنها بیاموزیم باید توجه داشت که مرز بین عزت و تکبر باریک است . از این رو گاهی موجب اشتباه می شود و افرادی خوی و متکبران را دارند و آن را به عنوان عزت نفس یاد می کنند چنانکه گاهی به عکس بعضی عزت افراد را بعنوان تکبر تصور می نمایند . همانگونه که مرز بین ذلت و تواضع نزدیک است . تواضع صفت نیکی است و ذلت صفت زشت و باید موارد هر کدام را شناخت تا ارزش به عنوان ضد ارزش یا به عکس اشتباه نشود از این رو شخص از روی اشتباه در تشخیص به امام حسین (ع) عرض کرد در تو تکبر وجود دارد . آن خضرت در پاسخ فرمود: بزرگی و کبریای مخصوص ذات پاک خداست . ( ولی در من غیرت وجود دارد که خداوند می فرماید: عزت مخصوص خدا و رسول او و مومنان است . درباره امام حسن (ع) نیز نظیر این سخن آمده آنجا که شخص به او عرض کرد ( در تو عظمت و بزرگواری وجود دارد) در پاسخ فرمود: بلکه در من عزت وجود دارد سپس آیه مذکور را تلاوت کرد. عزت بر اساس روایات اسلامی تنها در پرتو تقوا و بندگی خالص خدا و بستگی به خدا نه غیر خدا به دست می آید .

مطالب مرتبط


اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام 1 - اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام

اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام

معنی عزت نفس در اسلام:

عزت در لغت به معنی شکست ناپذیری است . عزیز یکی از صفات خداوند است که در قرآن ذات پاک خدا 92 بار با این صفت یاد شده است. عزت در مورد انسان نیز از همین ریشه سرچشمه می گیرد و به معنی حفظ آبرو و شخصیت و عدم کرنش و در یوزگی در برابر صاحبان زر و زور تزویر است که یک نوع شکست ناپذیری است چنین عزتی را قطعا در پرتو ارتباط محکم با صاحب عزت مطلق خدای عزیز می توان بدست آورد.

اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام

عزت نفس از دیدگاه قرآن:

قرآن مجید در سه مورد همه عزت  را از آن خدا می داند و می فرماید: 1-همانا همه عزت از آن خداست 2- عزت مخصوص خدا و رسول او و مومنان است 3- آیا آنان (منافقین) عزت را در نزد غیر خدا می جویند (با اینکه) قطعا همه عزت در نزد خداست و در آیه 10 فاطر می خوانیم کسی که خواهان عزت است باید از خدا بخواهد چرا که تمام عزت برای خداست.

اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام

ارزش عزت نفس از دیدگاه روایات :

عزت نفس در روایات اسلامی به عنوان یکی از ارزش های مهم و بسیار والا یاد شده اکنون میان صد ها روایت چند روایت به گفتار امامان می پردازیم امام حسن مجتبی (ع) می فرماید: هر گاه خواستی عزت بدون داشتن فامیل و شکوه بدون سلطنت را بیابی از ذلت نافرمانی خدا به سوی عزت اطاعت خدا خارج شو . در اسلام از هر چیزی که زمینه ساز برای ذلت انسان می شود از تقاضا و درخواست از اشخاص نهی شده. حضرت پیامبر روزی به اصحاب خود فرمود: آیا با من بیعت نمی کنید اصحاب عرض کردند (ای رسول خدا) ما با تو بیعت می کنیم پیامبر فرمود: با من چنین بیعت کنید که هیچ چیز را از مردم تقاضا نکنید از این ماجرا به بعد اصحاب به قدری مراقب بودند از کس سوال و تقاضا نکنند که حتی اگر سوار بر مرکب بودند و تازیانه از دستشان بر زمین می افتاد به کسی نمی گفتند آن را به ما بده بلکه خودشان پیاده شدند و آن را بر میداشتند.

اهمیت عزت نفس و دوری از ذلت از نظر اسلام

عزت در گفتار امام حسین (ع):

امام حسین (ع) درباره ماجرای کربلا و بیعت نکردن با یزید درباره عزت نفس و دوری از ذلت بسیار سخن گفت: می فرماید: 1-مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است 2- مرگ بهتر از ننگ ذلت در برابر یزید است نه به خدا سوگند دست ذلت به سوی شما دراز نمی کنم و همچون بردگان نمی گریزیم.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.