گام 1 - آماده کردن انبه برای کاشت

آماده کردن انبه برای کاشت

اگر شما محیط مناسبی برای کاشت انبه دارید دست به کار شوید.

آب و هوای منطقه ی خود را بررسی کنید.اگرچه انبه نیاز به نگهداری زیادی ندارد، اما احتیاج به شرایط و محیط مناسبی برای رشد دارد. بهترین منطقه برای رشد انبه منطقه ای دارای آب و هوای بسیار گرم یا درجه حرارت بالا می باشد.
گونه هایی از انبه هم چنین می تواند در مناطق مرطوب باتلاقی و یا مناطق خشک رشد کند. اکثر درختان انبه در نزدیکی خط استوا، در ایالات متحده و فلوریه  رشد می کنند. اگر شما در منطقه ای با درجه ی حرارت ۲۷ الی ۳۰ درجه سانتی گراد زندگی می کنید که دارای زمستان های سرد نه یخبندان می باشد به احتمال بسیار زیاد شما قادر به رشد انبه می باشید.لازم بذکر است که میزان بارش باران در منطقه ی شما نباید در طول دو سال بیشتر از 30/5 سانتی متر باشد.

آماده کردن انبه برای کاشت

محیطی برای کاشت انبه ی خود انتخاب کنید.
انبه هم می تواند در گلدان و هم در محیط بیرونی رشد کند. انبه نیاز به گرما و نورخورشید مستقیم به مقدار زیادی نیاز دارد به این معنی که آنها در داخل خانه به خوبی رشد نمی کنند و نیاز به نور مستقیم خورشید دارند. اندازه ی درخت انبه بستگی به نوع انبه دارد. اما آن ها می توانند به ارتفاع ۱۰ – ۱۵ فوت یا 3/9 الی 4/6 متر رشد کنند. پس محیطی مناسب برای درخت انبه ی خود انتخاب کنید که دارای فضای کافی باشد و با سایر گیاهان بزرگتر احاطه نشده باشد و زیر سایه درختان دیگر قرار نگیرد.

آماده کردن انبه برای کاشت

یک نوع از انواع انبه را انتخاب کنید.
انواع متفاوتی از انبه در بازار وجود دارد اما تنها تعداد کمی از آنها در مناطق خاص به خوبی رشد می کنند.بنابراین تحقیقی در محل زندگی خود در مورد درخت انبه داشته باشید تا بدانید که کدام نوع از انواع انبه در منطقه ی شما به خوبی رشد می کند.
شما می توانید انبه ها را به یکی از دو روش زیر پرورش دهید؟
1- از طریق دانه ی انبه
۲- از طریق پیوند انبه
دانه ی انبه معمولا نیاز به هشت سال زمان دارد تا میوه بدهد در مقابل کاشت درخت انبه از طریق پیوند بعد از ۳ الی ۵ سال میوه می دهد و تقریبا یک روش تضمینی برای پرورش و تولید انبه می باشد.
اگر شما قصد پرورش انبه از طریق دانه ی انبه را دارید یک میوه ی انبه را در صورت دسترسی از درخت بچینید یا از فروشگاه یک انبه ی تازه خریداری کنید. درختان تولید شده از دانه انبه بسیار قوی و محکم خواهند بود ولی تضمینی برای میوه دادن آن وجود ندارد.

آماده کردن انبه برای کاشت

خاک کشت انبه را آماده کنید.
انبه در خاک شل و خاک شنی که آب به راحتی در آن نفوذ می کند رشد می کند. PH خاک رابررسی کنید.خاک انبه باید اسیدی باشد و PH مناسب آن بین 4/5 الی 7 می باشد. سالانه به خاک انبه کود گیاهی اضافه کنید که اسید خاک را بالا ببرد. از کودهای شیمیایی یا کودهای حاوی نمک اجتناب کنید. عمق مناسب خاک برای رشد انبه حدود ۳ فوت (حدود ۹۱ سانتی متر) می باشد تا فضای کافی برای رشد ریشه ها وجودداشته وجود داشته باشد.

آماده کردن انبه برای کاشت

زمان کشت گیاه انبه را بدانید.
معمولا درخت انبه در اواخر بهار و آغاز تابستان وقتی که آب و هوای خورشیدی و بارانی هست رشد می کند.هم چنین زمان کشت انبه به نوع انبه بستگی دارد. بنابراین در کاشت انبه به نوع انبه و زمان کشت آن دقت داشته باشید.

گام 2 - پرورش درخت انبه از طریق دانه ی انبه

پرورش درخت انبه از طریق دانه ی انبه

یک انبه بزرگ و شیرین انتخاب کنید.
اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به درخت انبه دسترسی دارید میوه ی انبه را مستقیما از درخت بچینید و در غیر این صورت از یک کشاورز در انتخاب انبه کمک بگیرید.یا از فروشنده ی با تجربه ای در انتخاب انبه کمک بخواهید.در انتخاب میوه ی انبه به نوع انبه و نوع منطقه برای رشد انبه توجه نمایید.

قسمت های گوشه ی میوه ی انبه را ببرید.
انبه را کامل بخورید یا قسمت های گوشتی انبه را با چاقو جدا کنید تا زمانی که دانه ی آن را ببینید. مواظب باشید که پوشش قسمت کناره های هسته صدمه نبیند و الیاف میوه هنوز به هسته متصل بماند.

دانه ی انبه را برای کاشت آماده کنید.
ابتدا به صورت یک شبانه روز دانه و هسته ی انبه را در محیطی دور از نور مستقیم خورشید خشک کنید می توانید هسته را درون یک پارچه ببچید.دانه ی انبه را با یک چاقوی تیز برش دهید طوری که به هسته ی درون آن صدمه ای
وارد نشود، دانه ی محصور شده توسط قسمت سخت پوسته را که شبیه یک دانه ی لوبیای بزرگ می باشد،خارج کنید.

دانه را درون خاک بکارید.
دانه را در یک اینچی خاک درون گلدان بکارید و روی آن را با خاک پر کنید.سپس روی گلدان را با نایلون پلاستیکی بپوشانید و در یک محیط سایه دار قرار دهید تا جوانه بزند.جوانه زدن معمولا یک تا سه هفته طول می کشد. می توانید دانه ی انبه را درون گلدان و بدون استفاده از پلاستیک نیز پرورش دهید.روش دیگر این است که می توانید بعد از خارج کردن دانه ی انبه از پوسته سخت آن درون پارچه ی نم دار پیچیده و درون نایلون پر از هوا قرار داد و نایلون را گره زده و به مدت ۲ هفته در جای گرم گذاشته تا جوانه بزند و سپس آن را بکارید.

دانه ی انبه را بکارید.
اگر شما قصد کاشت دانه ی انبه را در خارج از محیط خانه و در باغ خود دارید می توانید آن را مستقیما درون خارج باغچه ی خود بکارید. سعی کنید که آن را در محل دایمی خود بکارید و نیاز به جابجایی انبه در منطقه ی بزرگتری نداشته باشد.

گام 3 - کاشت درخت انبه

 کاشت درخت انبه

گودالی برای کاشت جوانه ی انبه در باغ خود ایجاد کنید.
ابتدا یک محل مناسب برای کاشت انبه در باغ خود در نظر بگیرید سپس با یک بیل گودالی حفر کنید. گودال و چاله ی حفر شده باید 22 الی 4 برابر اندازه ی انبه در گلدان باشد. اگر شما زمین چمنی انتخاب کرده اید، ابتدا چمن ها را به اندازه ی 6 متر از هر طرف بکنید تا محیطی برای درخت انبه ایجاد شود. خاک را با کود به صورت پنجاه پنجاه مخلوط کرده و در گودال حفر شده و اطراف ریشه ی انبه بریزید.

نهال انبه را از ظرف یا گلدان به صورت کامل و همراه با خاک گلدان جدا کرده و درون گودال حفر شده قرار دهید. طوری نهال را در گودال قرار دهید که نهال در سطح زمین قرار بگیرد. از آنجایی که درختان انبه در خاک سست و شل رشد بهتری دارند بنابرین خاک نهال انبه را بیش از حد فشار ندهید و خاک متراکم و فشرده نکنید.

 کاشت درخت انبه

تا زمانی که نهال رشد کند صبر کنید و سپس شمامی توانید به درخت انبه ی خود یک بار در ماه در سال اول کود دهید و درخت انبه خودد را بارور سازید. از کودهای غیر شیمیایی و گیاهی با ترکیب 2-6-6-6 استفاده کنید. می توانید کود را با آب گرم مخلوط کرده و ماهانه به خاک درخت اضافه کنید.

 کاشت درخت انبه

درخت انبه خود را آبیاری کنید.
درختان انبه آب زیاد را دوست ندارند اما برای اولین کمی بیشتر از حد متوسط باید آبیاری کنید. در هفته ی اول هر روز یک بار به نهال انبه آب بدهید سپس بعد از یک هفته( بعد از  هفته اول) یک یا دو بار در هفته در طول سال اول نهال انبه را آبیاری کنید. اگر ۵ روز یا بیشتر بارندگی نباشد شما باید نهال انبه ی جوان خود را تا ۳ سالگی یک بار در هفته تا پایان خشکسالی آبیاری  کنید.

 کاشت درخت انبه

علف های هرز نهال انبه را هرس کنید.
علف های هرز یک مشکل جدی در اطراف نهال انبه می باشند. بنابراین علف های هرز را به طور منظم هرس کنید. یک لایه ضخیم از کودد گیاهی ( پهن ) در اطراف نهال بریزید تا از رویش علف های هرز جلوگیری شود.
می توانید همراه با کود گیاهی، کود حاوی مواد غدایی به خاک نهال اضافه کنید تا به رشد هر چه بهتر گیاه کمک کند.

 کاشت درخت انبه

شاخه های درخت انبه  خود را هرس کنید.
هرس کردن این امکان را برای شاخه های دیگر فراهم می کند تا به خوبی رشد کنند و میوه دهند. شاخه های اضافی را از ۲۵ سانتیی متری تنه ی درخت ببرید تا شاخه ها در نزدیکی تنه اصلی متراکم و زیاد نباشند. هرس کردن شاخه هادر اواخر فصل میوه دهی پاییز صورت می گیرد.

 کاشت درخت انبه

 انبه ها دارای گونه های متفاوتی با رنگ و شکل و سایز و طعم متفاوتی وجود دارد. بنابراین تشخیص انبه رسیده قبل از خوردن و بریدن با چاقو  مشکل می باشد. وقتی گوشت میوه ی انبه در نزدیکی هسته به رنگ زرد است یعنی انبه کاملا رسیده است‌. اگر انبه هنوز سفت و سخت است یک یا دو هفته صبر کنید تا میوه کاملا آماده برداشت شود.
اگر زودتر از موعد، انبه را برداشت کرده اید می توانید آن ها در کیسه های کاغذی در دمای اتاق به مدت  چند روز نگهداری کنید تا برسد.

 

مطالب پیشنهادی ویکی چجور:

ما را از نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود آگاه سازید.

 

در صورت درخواست مطلب جدید، از طریق فرم درخواست مطلب با ما ارتباط برقرار کنید.

 

تمام مطالب را از ویکی چجور بخواهید.