ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده − 9 =

بستن
بستن

چگونه خزانه و نهالستان احداث کنیم؟

چگونه خزانه و نهالستان احداث کنیم؟

یکی از نکات مهم در احداث باغ میوه، جنگل کاری، پارک سازی، فضای سبز، گلکاری و جالیزکاری در اختیار داشتن نهال قوی و سالم است. در غیر این صورت، احداث باغ با نهال های ضعیف و نامرغوب موفقیت آمیز نخواهد بود. شاید بتوان علت ناکامی در توسعه باغداری و جنگل کاری، گل کاری و جالیزکاری را غیر از رعایت عوامل ضروری احداث و نگهداری در بی توجهی نسبت به موارد زیر ریشه یابی کرد:

 •  عدم آشنایی به امر خزانه کاری و نحوه پرورش نهال
 •  احداث باغ و مزرعه با نهال های غیرسازگار با منطقه
 •  مرغوب نبودن نهال تولید شده از سوی بعضی از مؤسسات

از این رو، تهیه نهال ها و نشاهای موردنیاز، یکی از عوامل اصلی موفقیت در کاشت بسیاری از گیاهان (به خصوص گیاهان باغی) است.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش احداث خزانه

روش احداث خزانه

خزانه، محلي ست كه ابتدا بذر را با تراكم بيشتر در آن مي كارند و در مدت رشد، مراقبت هاي لازم را به عمل مي آورند. پس از آن كه بوته ها (نهال هاي جوان) به اندازه كافي بزرگ شدند، آن ها را به زمين اصلي كه قبلاً آماده شده است منتقل و نشا مي كنند. گوجه فرنگي، بادمجان، كلم و بسياري از گل ها نظير بنفشه، آهار، ميمون و ... به اين طريق كاشته شده، سپس به زمين اصلي منتقل م يگردند پيش رس كردن محصول، داشتن بوته هاي قوي و يكدست، امكان رسيدگي بيشتر در گياه، تأمين نيازهاي اوليه آن به نحو احسن و امكان كنترل عوامل محيطي، از جمله دلايل احداث خزانه مي باشد. محلي كه به عنوان خزانه انتخاب مي شود بايد داراي شرايط زير باشد:

 •  آفتاب گير باشد.
 •  خاك زراعي مناسب و عميق داشته باشد.
 •  نزديك به منبع آب و جاده و زمين اصلي باشد.
 •  بادگير نباشد و تهويه مناسب داشته باشد

گام 2 - اتمام خزانه

اتمام خزانه

پس از انتخاب محل زمين خزانه آن را با اضافه كردن كود آلي، ماسه، كاه و كلش در پاييز خوب شخم مي زنيم. عمليات آماده سازي تكميلي (نرم و همواركردن و افزودن كودها توصيه شده)كمي قبل از كاشت انجام ميشود. سپس زمين را كرت بندي نموده، يا به صورت جوي پشته در آورده، بدر يا قلمه گياهان را در آن مي كاريم. پوشاندن خزانه با پلاستيك به منظور جلوگيري از سرما، به خصوص در شب هاي زمستان ضروري است

گام 3 - روش احداث نهالستان

روش احداث نهالستان

 بذر درختان ميوه و درختان غيرمثمر را نيز ابتدا در خرانه مي كارند و نهال هاي حاصل را پس يا قبل از پيوندزدن به محل اصلي منتقل مي نمايند. به اين نوع خزانه در اصطلاح »نهالستان « مي گويند. هدف از ايجاد نهالستان تأمين و انتخاب نهال هاي مناسب و قوي براي كاشت مستقيم يا عمل پيوند زدن مي باشد. براي احداث نهالستان معمولاً خاك را به طور عميق در پاييز شخم مي زنند و با انجام عمليات خاك ورزي ثانويه كلوخه ها را خرد و نرم و سطح خاك را مسطح مي سازند، سپس با افزودن كودهاي توصيه شده ، حاصلخيزي خاك را تقويت مي نمايند. در پايان، با بيل و يا با شيارسازها زمين را به صورت جوي پشته هاي كوچك در مي آورند تا امكان كاشت بذر درختان مهيا گردد (در بعضي نهالستان ها كرت ها به صورت مسطح باقي مي ماند.) معمولاً خاك كف جويچه ها را با افزودن ماسه قدري سبك نموده بذرها را در آن مي كارند. انجام عمليات آبياري و وجين و تنك كردن و ... ساير مراقب تهاي داشت ضروري ست.

اطلاعات مطلب

 • کشاورزی
 • 1,589 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 29 ژانویه 18, 8:00 ب.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب