ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

9 − هفت =

بستن
بستن

چگونه خاک و نور بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

چگونه خاک و نور بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی بر رشد گیاه تاثیر می گذارند که به دو دسته عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی همان تاثیر ژنتیک گیاه بود و عوامل خارجی که بسیار متعدد می باشد که ما در این مقاله می خواهیم به بررسی دو مورد بسیار مهم یعنی خاک و نور  بپردازیم و تاثیر این دو مورد را بر رشد و نمو گیاه بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - خاك

خاك

خاك زراعي لايه اي از سطح زمين است كه گياه مي تواند در آن رشد كند. خاك، مواد غذايي مورد نياز گياه و هواي لازم براي تنفس ريشه را تأمين مي كند. محل ذخيره آب و محل استقرار گياه مي باشد از اين رو عامل بسيار مهمّي در رشد و نمو گياهان تلقي ميشود. شناختن خصوصيات فيزيكي (بافت، ساختمان، نفوذپذيري، پايداري، ميزان خلل و فرج و تهويه و ...) و خصوصيات شيميايي (ميزان عناصر غذايي، اسيديته، شوري و ...) خاك در رشد و نمو گياهان و توليد محصول تأثير فراواني دارد. برخي از خواص فيزيكي و شيميايي نامساعد خاك را مي توان با استفاده از يافت ههاي علمي دانشمندان و محققين خاك شناس تا حد مطلوب گياه، اصلاح نمود. با شناسايي مواد غذايي مورد نياز گياهان و شرايط فيزيكي شيميايي خا كها، مي توان گياه مناسب هر نوع خاك را انتخاب كرد.

گام 2 - نور

نور

كيفيّت، كميت و طول مدت تابش، سه خصوصيات مهمّ نور هستند كه هريك در رشد و نمو گياه تأثير خاصي دارند. منظور از كيفيّت نور تركيب طول موجهاي نوري است. طول موجهاي موثر در رشد و نمو گياهان درمحدوده طول موج 390 تا 760 نانومتر اتفاق مي افتد و اين محدوده را نور مرئي مي نامند. نور مرئي شامل رنگهاي قرمز، نارنجي، زرد، سبز، آبي، نيلي و بنفش است. نور سبز تاثيري در فتوسنتز ندارد در حاليكه حداكثر فتوسنتز در طول موجهاي آبي و قرمز اتفاق مي افتد گياهان براي گل دادن، به نور قرمز و مادون قرمز نياز دارند. نور ماوراء بنفش، باعث كوتاهي ساقه و ضخيم شدن برگ ها مي شود

نور

كميّت نور يا شدت تابش عبارت است از مقدار امواج نوراني كه در واحد زمان به واحد سطح مي رسد. شدت نور بر روي برخي اعمال گياهي از جمله فتوسنتز اثر مي گذارد. در بيشتر نقاط ايران شدّت نور به اندازه كافي و گاهي چندين برابر بيشتر از نياز گياه است. گياهان مختلف، براي عمل فتوسنتز به شدت نورهاي مختلف نياز دارند. براين اساس، گياهان به چهار دسته گياهان ساي هدوست، آفتا بدوست، سايه آفتا بدوست و غيرحساس، تقسيم مي شوند.

نور

طول مدت تابش يا طول روز، بر روي رشد و گ لدهي گياهان اثر مستقيم دارد. عكس العمل گياه نسبت به مدّت تابش متوالي نور را »فتوپريوديسم « مي گويند. اصولاً گياهان براي گلدهي به طول روزهاي مختلفي نياز دارند و اين جنبه به سه گروه گياهان روز كوتاه، گياهان روزبلند و گياهان بي تفاوت تقسيم مي شوند. به طوركلّي، به آن دسته از اعمال گياهي كه نور ايفاگر نقش اصلي آن است »واكنش هاي پرتو شيميايي « مي گويند. مثل فتوسنتز (ساختن مواد غذايي در برگ «، فتوپريوديسم (اثر طول روز بر گلدهي) و فتوتروپيسم (نورگرايي). ساقه، فتوتروپيسم مثبت (جذب به طرف نور) و ريشه، فتوتروپيسم منفي دارد

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 1,690 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - چهارشنبه, 28 فوریه 18, 8:00 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

  1. blank
    علی صمدی فرد - 2019/08/14 - 4:34 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب