ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار × سه =

بستن
بستن

چگونه خاک و نور بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

چگونه خاک و نور بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی بر رشد گیاه تاثیر می گذارند که به دو دسته عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی همان تاثیر ژنتیک گیاه بود و عوامل خارجی که بسیار متعدد می باشد که ما در این مقاله می خواهیم به بررسی دو مورد بسیار مهم یعنی خاک و نور  بپردازیم و تاثیر این دو مورد را بر رشد و نمو گیاه بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - خاك

خاك

خاك زراعي لايه اي از سطح زمين است كه گياه مي تواند در آن رشد كند. خاك، مواد غذايي مورد نياز گياه و هواي لازم براي تنفس ريشه را تأمين مي كند. محل ذخيره آب و محل استقرار گياه مي باشد از اين رو عامل بسيار مهمّي در رشد و نمو گياهان تلقي ميشود. شناختن خصوصيات فيزيكي (بافت، ساختمان، نفوذپذيري، پايداري، ميزان خلل و فرج و تهويه و ...) و خصوصيات شيميايي (ميزان عناصر غذايي، اسيديته، شوري و ...) خاك در رشد و نمو گياهان و توليد محصول تأثير فراواني دارد. برخي از خواص فيزيكي و شيميايي نامساعد خاك را مي توان با استفاده از يافت ههاي علمي دانشمندان و محققين خاك شناس تا حد مطلوب گياه، اصلاح نمود. با شناسايي مواد غذايي مورد نياز گياهان و شرايط فيزيكي شيميايي خا كها، مي توان گياه مناسب هر نوع خاك را انتخاب كرد.

گام 2 - نور

نور

كيفيّت، كميت و طول مدت تابش، سه خصوصيات مهمّ نور هستند كه هريك در رشد و نمو گياه تأثير خاصي دارند. منظور از كيفيّت نور تركيب طول موجهاي نوري است. طول موجهاي موثر در رشد و نمو گياهان درمحدوده طول موج 390 تا 760 نانومتر اتفاق مي افتد و اين محدوده را نور مرئي مي نامند. نور مرئي شامل رنگهاي قرمز، نارنجي، زرد، سبز، آبي، نيلي و بنفش است. نور سبز تاثيري در فتوسنتز ندارد در حاليكه حداكثر فتوسنتز در طول موجهاي آبي و قرمز اتفاق مي افتد گياهان براي گل دادن، به نور قرمز و مادون قرمز نياز دارند. نور ماوراء بنفش، باعث كوتاهي ساقه و ضخيم شدن برگ ها مي شود

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 1,095 بازدید
  • (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۹۶, ۸:۰۰ ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

  1. علی صمدی فرد
    علی صمدی فرد - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۴:۳۴ ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب تصادفی پر بازدید