ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه خاک زراعی دچار فرسایش می شود؟

چگونه خاک زراعی دچار فرسایش می شود؟

فرسایش خاک، یعنی انتقال یا حرکت خاک سطحی از نقطه ای به نقطه دیگر به وسیله آب ( فرسایش آبی) و باد (فرسایش بادی) را فرسایش خاک گویند. مشاهده آب های گل آلود در رودخانه ها و نهرها، گرد و غبار در هنگام وزش باد نشانه های وقوع فرسایش هستند. برای جلوگیری از فرسایش، باید عامل هایی که باعث فرسایش خاک می شوند را بشناسیم. هم چنین بدانیم این عامل ها چگونه باعث فرسایش می شوند. به این ترتیب، می توان از خسارت های آن ها جلوگیری کرد.  به طور خلاصه فرسایش ( آبی وبادی) با حمل مواد آلی و معدنی بسیار ریز ( مواد کلوئیدی) مقدار مواد غذایی خاک را کاهش داده، از حاصلخیزی آن می کاهد. در وضعیت فرسایش شدید، شیارها وگودال های ایجاد شده به قدری عمیق می گردند که غیر قابل کشت می شوند. فعالیت ها وعملیات کشاورزی که فرسایش خاک را تسریع و تشدید می نماید را در زیر باهم بررسی می کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - تبديل مراتع به ديمزارهاي كم محصول

تبديل مراتع به ديمزارهاي كم محصول

اكثر مراتع در نواحي كوهستاني قرار دارند. اين اراضي معمولاً شيبداراند و در نتيجه خاك آن ها كم عمق است. شخم زدن اين خاك ها عمود بر جهت شيب مشكل و نيازمند تجهيزات و ماشينهاي خاص است از اين رو، روستاييان اغلب در جهت شيب اقدام به شخم مي نمايند. اين كار باعث شست و شوي ذرات خاك توسط باران شده، پس از مدتي اين زمين ها به سنگلاخ تبديل مي گردند

گام 2 - استفاده نكردن از كودهاي آلي براي تقويت خاك

استفاده نكردن از كودهاي آلي براي تقويت خاك

كودهاي آلي در اثر تجزيه، ضمن تأمين بخشي از مواد غذايي مورد نياز گياه، با توليد كلوئيدهاي آلي باعث به هم چسبيدن ذرات خاك، جذب و نفوذ بيشتر آب شده، در پيشگيري از فرسايش بادي و آبي مؤثر مي باشند.

گام 3 - استفاده مناسب از اراضي

استفاده مناسب از اراضي

هر زميني براي كاشت گياهان خاصي مناسب است. دشت ها براي زراعت، مناطق كوهستاني براي درخت كاري و جنگل كاري و تپه ماهوري ها و دامنه ها براي مرتع مناسب اند. استفاده از اراضي با توجه به قابليت هاي آن، از عوامل مؤثّر در پيشگيري از فرسايش خاك ها است.

گام 4 - خاك ورزي در زمان نامناسب

خاك ورزي در زمان نامناسب

 انجام عمليات خاك ورزي در هنگام وزش باد شديد، باعث جابجايي ذرات كلوييدي خاك كه نقش حاصلخيزي برعهده دارند م يگردند. ذرات كلوييدي به دليل ريزي بيش از حد (قطر كمتر از 0001 / 0 ميلي متر) به آساني با باد جابه جا مي شوند.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 492 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - چهارشنبه, 31 ژانویه 18, 8:38 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب