ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه خاک را با کودهای شیمیایی آماده زراعت نماییم؟

چگونه خاک را با کودهای شیمیایی آماده زراعت نماییم؟

 همانطور که در پست قبلی به چگونگی آماده کردن خاک زراعت با کود های آلی بود حال در این پست به آماده کردن خاک با استفاده از کودهای شیمیایی می پردازیم. کودهای شیمیایی، به کودهایی گفته م یشود که از مواد معدنی و در کارخانجات کودسازی تولید می گردد. این کودها یک یا چند عنصر از عناصر لازم برای تغذیه گیاهان و رشد و نمو آن ها را به مقدار قابل توجهی دارا هستند. حمل و نقل و نگهداری آسان و تأثیر آن ها بر رشد گیاهان سریع است. کودهای شیمیایی تأثیر چندانی در بهبود خاصیّت فیزیکی خاک ندارند ولی از نظر افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود شرایط و خواص شیمیایی آن، بسیار با اهمیت هستند. معمول ترین کودهای شیمیایی باهم بررسی می نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - كودهاي مركب

كودهاي مركب

در تجارت، تركيبي از كودهاي ازت و فسفر و پتاسيم كه سه عنصر پرمصرف دركشاورزي هستند ساخته مي شود كه تركيب آن ها به صورت NPK مي باشد كه با درصد مشخص شده اند. مثلاً كود 10 - 15 - 25 يعني داراي 25 درصد ازت، 15 درصد P2O5 و 10 درصد K2O مي باشد. درصد عناصر تركيبي در انواع كودهاي مركب برحسب مورد مصرف در گياهان مختلف متفاوت است و گاهي ممكن است كود مركب، فاقد يكي از عناصر باشد مثل 13-0-43 كه فسفر ندارد.

گام 2 - كودهاي ازته

كودهاي ازته

ماده اصلي اين كودها ازت است. ازت در تشكيل ساقه و برگ و قسمت هاي هوايي گياه مؤثر است و باعث رشد رويشي گياهان م يشود. كمبود ازت باعث زردي و پژمردگي و كندي رشد مي شود، قسمتي از كود ازته موردنياز گياه را قبل از كاشت و مابقي را در ضمن رشد به گياه ميدهند.

مهم ترين كودهاي ازته عبارت اند از:

اوره: اين كود به علت شباهت ظاهري آن به شكر در بين زارعين به كود شكري معروف است. در آب قابل حل است و به سرعت شسته يا جذب مي شود. مقدار ازت آن حدود 46 درصد است.

نيترات آمونيم: اين كود به ميزان 26 درصد، در بعضي از انواع تا 34 درصد ازت دارد. نيترات آمونيم، به شكل دانه هاي گرد و يا كريستالهاي ريز سفيد رنگ است. نصف ازت اين كود آمونياكي و نصف ديگر آن نيتراتي ست.

سولفات آمونيم: به صورت دانه هاي سفيد رنگ، كرم يا آبي و خاكستري تهيه مي شوند. اين كود 20 - 21 درصد ازت و 24 درصد گوگرد دارد. بنابراين خاصيت اسيدي داشته، براي خاك هاي آهكي بسيار مناسب است.

گام 3 - كودهاي فسفاته

كودهاي فسفاته

فسفر نيز يكي از عناصر مهم در تغذيه گياه است و اثر آن در رشد و نمو اهميت زيادي دارد. اين ماده در جوانه زدن دانه ها، نمو ريشه ها، زودرسي ميو هها، بالابردن نسبت دانه به كاه در غلات، جذب ازت در گياه و تشكيل بافت هاي گياه اهميّت زيادي دارد كمبود آن باعث كاهش محصول و به خصوص دانه مي شود. اين كودها كه در بين زارعين به كود سياه معروف است عمداً به صورت پايه مصرف مي شوند.

مهم ترين كودهاي فسفاته عبارت اند از:

سوپرفسفات معمولي: بيشتر به شكل دانه هاي خاكستري رنگ و كروي ست. اين كود به آساني در آب حل نمي شود. مقدار فسفر قابل استفاده اين كود براي گياه، 20 - 16 درصد است.

سوپرفسفات تريپل: به شكل دانه هاي كروي و به رنگ خاكستري ست و در بين كشاورزان به كود ساچمه اي، معروف است. اين كود نيز در آب حل نم يشود. مقدار فسفر قابل استفاده آن،48 درصد ( P2O5 ) است.

فسفات آمونيوم: به شكل دانه هاي ريز و سياه رنگ است. علاوه بر فسفر (حدود 48 ٪ P2O5 ) داراي 18 درصد ازت نيز مي باشد. اين كود مدت ها در خاك مي ماند و به تدريج مورد استفاده گياه قرار ميگيرد

گام 4 - كودهاي پتاسه

كودهاي پتاسه

 پتاسيم يكي از عناصر مهم در تغذيه گياه است. اين عنصر مقاومت گياه را در برابر امراض افزايش داده، باعث نمو شاخ و برگ جوان و توليد ميوه هاي آبدار و گوشتي و بالابردن مدت نگهداري يا قدرت انبارداري مي شود. مقدار اين كود براساس K2O محاسبه مي شود. كودهاي پتاسه هم همانند كودهاي فسفره بصورت پايه مصرف مي شوند.

مهم ترين كودهاي پتاسه عبارت اند از:

سولفات پتاسيم: كودي ست پودري، سفيد يا كرم رنگ كه مقدار پتاسيم آن به صورت K2O حدود 50 درصد مي باشد.

كلرورپتاسيم: اين كود نيز حدود 50 - 48 درصد K2O دارد. اين دو كود تفاوت چنداني از لحاظ عملكرد و كيفيت محصول ندارند ولي در بعضي گياهان مانند سيب زميني و توتون، كيفيّت محصول با كلرورپتاسيم كاهش مي يابد ضمن آنكه مصرف بلندمدت اين كود باعث شوري خاك م يشود. با آن كه سولفات پتاسيم كود گرانتري ست باز هم در ايران بيشتر مورد مصرف قرار ميگيرد.

گام 5 - كودهاي كامل و ميكرو

كودهاي كامل و ميكرو

 وقتي يك بسته كودي شامل تمام عناصر غذايي اعم از عناصر پرمصرف و كم مصرف باشد، به آن كود كامل مي گويند. كودهاي كامل ممكن است به صورت جامد يا مايع بوده و به صورت پايه يا سرك مصرف شوند.  عناصر كم مصرف يا ريز مغذيها (مس، روي، منگنز، آهن، بر، موليبدن و ...) نيز در صورت كمبود جهت تأمين احتياجات غذايي گياه به آن ها افزوده مي شوند. اين كودها در اصطلاح به كودهاي ميكرو  معروف اند.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 979 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - پنج‌شنبه, 10 آگوست 17, 12:37 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب