ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

20 − 14 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی  10:38:02 *** 1398/04/31: قیمت فروش دلار 11900 تومان و قیمت فروش یورو 13800 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها دوشنبه 1398/04/31::: مردم سالاری: بیت کوین قانونی می‌شود; استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آخرین مراحل قانونمند شدن خود را طی می‌کند. به‌نظر می‌رسد در سال‌های آینده یک صنعت پیشرو و مولد در ایران ایجاد شود: صنعت استخراج ارزهای دیجیتال. *** شرق: پرونده نور چشمی ها روی میز مجلس *** ایرانپازل ساماندهی مؤسسات مالی تکمیل می شود; نظارت بانک مرکزی بر قرض‌الحسنه‌ها; – از بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه فعال تنها حدود 940 صندوق زیرنظر سازمان اقتصاد اسلامی است; بیش از 3 هزار صندوق قرض‌الحسنه که تاکنون از دایره نظارت بانک مرکزی مستثنی بودند به برنامه ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری افزوده می‌شود. *** اطلاعات: اعترافات سیاستمدار استعمارگر پیر; وزیر خارجه پیشین انگلستان: ایرانی‌ها برای عصبانیت از روباه مکار و استعمارگر دلایل خوبی دارند *** ابتکار: شکایت از عیسی کلانتری در پرونده‌ طرح‌های گردشگری تنگ‌تکاب خوزستان و آشوراده گلستان به کجا رسید؟ در طول یک سال گذشته نام عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و معاونانش در چندین پرونده قضایی به چشم می‌خورد، پرونده‌های که با شکایت فعالان محیط‌زیست تشکیل شده است. *** کیهانتحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا خبر اول دنیا; تحمیل اقتدار ایران به انگلیس و آمریکا در صدر اخبار جهان قرار گرفت. ***دنیای اقتصاد: حیاط خلوت در طرح مدیریت تعارض منافع معرفی شد; جاهای خالی پازل ضد فساد; مرکز پژوهش‌های مجلس خانه‌های ناتمام در پازل ضدفساد را معرفی کرد. این شناسایی در قالب تحلیل طرح مدیریت تعارض منافع انجام شد. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه خاک را با کودهای آلی آماده زراعت نماییم؟

چگونه خاک را با کودهای آلی آماده زراعت نماییم؟

بخشی از عملیات آماده سازی زمین که توامان با خاک ورزی ثانویه و یا همزمان با کاشت و به منظور تقویت و اصلاح حاصلخیزی خاک صورت میگیرد، آماده سازی شیمیائی خاک نامیده میشود: حاصلخیزی خاک، از جمله مواردی است که باید به طور مستمر و دایم به آن توجه شود. سالانه با کشت گیاهان و برداشت محصول، مقدار بسیار زیادی مواد مغذی از خاک خارج می گردد. در این زمین ها اگر مواد غذایی از دست رفته به خاک برگردانده نشود به تدریج از حاصلخیزی خاک کاسته می شود در نتیجه عملکرد و میزان محصول سالانه کاهش می یابد. بنابراین هرسال، به موازات تهیه مکانیکی و فیزیکی از لحاظ شیمیایی نیز خاک باید آماده شود این کار با دادن کود صورت م یگیرد. در واقع اثرکود، افزایش مواد غذایی در خاک مزروعی است تا کمبود عناصر موجود در آن که مورد احتیاج گیاه است جبران شود. موادی که برای بالابردن حاصلخیزی و جبران مواد از دست رفته خاک به آن داده می شوند کود نامیده می شود.

به طور کلی کودها به دو دسته تقسیم می شوند:

  •  کودهای آلی
  •  کودهای شیمیایی

که در این مقاله به آماده کردن خاک مزارع با استفاده از کودهای آلی می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - آشنایی با كودهاي آلي

آشنایی با كودهاي آلي

هر ماده آلي كه به وسيله ميكروب ها قابل تجزيه باشد مي تواند به عنوان كودآلي به كار رود. به اين ترتيب به موادي كه از بقاياي پوسيده ي جانوران و گياهان و فضولات حيوانات و انسان و زوايد زندگي آ ن ها به وجود آمده باشد، كود آلي گفته ميشود. ارزش اصلي كودهاي آلي به علت تغييرات فيزيكي است كه در خاك ايجاد مي نمايند و از اين طريق باعث بهبود خصوصيات فيزيكي آن (نفوذپذيري- ساختمان مناسب- قدرت نگهداري آب- تهويه و …) ميگردند. اين كودها، در مقايسه با كودهاي شيميايي از نظر عناصر غذايي مورد نياز گياه، درصد كمتري دارند. كودهاي آلي شامل: كودهاي دام و طيور، كود سبز و كمپوست هستند.

گام 2 - كودهاي دامي

كودهاي دامي

كودهاي دامي شامل فضولات (مايع يا جامد) دام ها و بقاياي تمام و يا قسمتي از بدن حيوانات (شاخ، خون، استخوان، لاشه) مي باشد. استفاده از كود انواع حيوانات اهلي مثل گاو و گوسفند و پرندگان (مرغ و كبوتر)، از زمان هاي قديم معمول بوده است و امروزه نيز در زراعت هاي مختلف و جاليزكاري و سبزي كاري و گل كاري استفاده م يشود. كود دامي بايد كاملاًپوسيده و عمل آوري شده باشد تا مفيد واقع شود. استفاده مستقيم از كود تازه دامي هرگز توصيه نم يشود.  براي عمل آوري، كود تازه را در يك محل مناسبي دپو كرده و در مجاورت آن چاهكي جهت جمع آوري شيرابه حفر مي كنند. پس از مرطوب كردن توده روي آنرا با نايلون يا لايه 3- 2 سانتيمتري خاك پوشش ميدهند. يك ماه بعد پوشش را كنار زده، توده را كاملاً بهمزده و مجدداً مرطوب و مي پوشانند . وقتي اين عمل حداقل 3 مرتبه صورت گرفت ، كود عمل آمده و قابل استفاده مي باشد مقدار كود دامي بين 50 – 10 تن در هكتار ، بسته به جنس زمين، شرايط منطقه و نوع محصول متفاوت است. در زمين هاي حاصلخيز 15 – 10 تن و در زمين هاي غيرحاصلخيز بايد 40-50 تن در هكتار، كود دامي مصرف شود. مقدار كود در خاكهاي سنگين و مناطق سرد بيشتر از خاكهاي سبك و مناطق گرم است.

گام 3 - كود سبز

كود سبز

با توجه به اينكه هزينه خريد، حمل و نقل و پاشيدن كود حيواني خصوصاً در زراعت هاي بزرگ بسيار زياد است، يكي از راه هاي افزايش ماده ي آلي خاك، استفاده از بقاياي گياهي و كود سبز مي باشد. به اين منظور، اغلب گياهان علوفه اي به خصوص از خانواده بقولات را كاشته و قبل از توليد گل و پس از اينكه رشدشان به حد كافي رسيده برگردانده، در زير خاك مدفون مي نمايند. اين عمل، باعث پوسيده شدن گياه در خاك و توليد هوموس (گياخاك) ميشود و خواص فيزيكي خاك را بهبود مي بخشد. اولويت انتخاب گياهان از خانواده بقولات (ماش- شبدر- باقلا- يونجه) به عنوان كود سبز علاوه بر سريع الرشد، كم توقعي و پرشاخ و برگ بودن به دليل توانايي آن ها در تثبيت ازت مي باشد كه باعث مي شود ضمن بهبود خواص فيزيكي خاك ازت خاك نيز افزايش يابد. يك هكتار كود سبز معمولاً 35 تا 50 تن شاخ و برگ و نسوج گياهي تازه وارد خاك مي نمايد كه معادل 20 – 10 تن كود دامي است و مي تواند حدود 2- 1 تن هوموس به خاك اضافه نمايد. در مناطق سرد، عمل برگرداندن كود سبز در پاييز انجام م يگيرد تا فرصت كافي براي تجزيه آن ها وجود داشته باشد، در مناطق گرمسير بهتر است آن ها را در بهار زير خاك نمود. توجه كردن به آبدار بودن گياه و تشكيل نشدن دانه در زمان برگرداندن گياه به خاك بسيار مهم است.

گام 4 - كمپوست

كمپوست

بقاياي گياهان و جانوران، زباله هاي شهري و خانگي و يا لجن فاضلاب ها كه تحت شرايط پوسيدگي قرار گرفته، به طوري كه فرم اوليه خود را از دست داده و پودر شده باشند كمپوست ناميده مي شوند. كمپوست مي تواند از بقاياي محصول مزرعه، بقاياي چوب بر يها، زباله هاي شهري، بقاياي كشتارگاه ها و كارخانجات كنسروماهي تهيه شود. به اين منظور، مواد مناسب كمپوست را به ضخامت 10 – 7 سانتي متر روي زمين يا درون گودالي پخش كرده، به ازاي هر 100 كيلوگرم 1000 – 700 گرم فسفات دي آمونيوم و يا كود اوره بر روي آن مي پاشند پس از اين، اقدام به آبپاشي نموده، لايه اي جديد را به همين صورت آماده مي نمايند. ممكن است لايه اي خاك نيز به طور متناوب بين لايه هاي كمپوست قرار داده شود. اين مواد را هميشه مرطوب نگهداشته، هر 4- 2 هفته يكبار آن را زير و رو و مخلوط مي نمايند تا به خوبي تهويه شوند. وقتي مواد پوسيده و پودر شود كمپوست آماده است. اين عمل معمولاً حدود يك سال به طول مي انجامد. امروزه در حاشيه شهرهاي بزرگ، كارخان ههاي ويژه به منظور تهيه كمپوست از زباله هاي خانگي احداث مي شود. از اين طريق، روزانه با بازيافت بقاياي مواد گياهي و جانوري صدها تن كود كمپوست به بازار عرضه مي گردد.                                                                           

.

.

.

این مقاله ادامه دارد…

در مقاله بعدی به آماده کردن خاک با استفاده از کود های شیمیایی خواهیم پرداخت. منتظر پست های بعد ی ما در ویکی چجور باشید…

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 782 بازدید
  • (No Ratings Yet)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - چهارشنبه, ۱۱ مرداد ۹۶, ۱۲:۳۰ ب٫ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.