ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده − 4 =

بستن
بستن

چگونه خاک به رشد گیاه کمک می کند؟

چگونه خاک به رشد گیاه کمک می کند؟

به طور کلی خاک محل استقرار و منبع تأمین آب و مواد غذایی برای گیاهان است. علاوه بر آن، اکسیژن لازم برای گیاه به وسیله خلل و فرج خاک به گیاه می رسد و گاز دی اکسیدکربن زاید به وسیله ی این حفرات از خاک خارج می گردد. در این مقاله قصد داریم اهمیت خاک در رشد و نمو گیاه را بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - تعریف خاک

تعریف خاک

از آغاز پيدايش كشاوزري، خاك، محيطي طبيعي براي حفظ و رشد گياهان شناخته شده است. ليكن با ايجاد شهرها و توسعه هاي عمراني، از ديدگاه مهندسي خاك به عنوان شالوده راه ها و ساختمان ها شناخته شد. در حال حاضر خاك براي بسياري مصارف مهندسي، از جمله دفن زباله ها و مواد زايد ديگر نيز مورد استفاده قرار ميگيرد. بنابراين تعريف خاك از نظر مهندسي راه و ساختمان با تعريف متخصصين كشاورزي متفاوت است. از نظر كشاورزي، خاك به مجموعه فعالي گفته مي شود كه در سطح زمين، از اثر مشترك آب و هوا و موجودات زنده (گياهان و جانوران) برسن گها، در طول زمان و پس از تكامل تدريجي به وجود مي آيد. با اين تعريف خاكِ كشاورزي و زراعي يك محيط بي جان و ثابت و محدود به چند سانتي متر نيست بلكه يك ماده پيچيده و متحرك محسوب مي شود كه در طول زمان موادي به آن اضافه و يا از آن خارج شده در نتيجه تغيير شكل يافته است.

گام 2 - افق خاک

افق خاک

در خاک لايه ها و طبقاتي تشكيل مي شود كه از نظر جنس، رنگ و ضخامت با يكديگر تفاوت دارند. اين لايه ها در خاک شناسي، افق  ناميده مي شود. مجموع افق هاي خاک را نيمرخ خاک يا پروفيل خاک مي گويند. اگر گودالي به ابعاد 5/ 1×2×1 متر در خاك حفر كنيم و مقطع قايم آن را مورد بررسي قرار دهيم، افق ها را مشاهده خواهيم كرد

گام 3 - انواع افق هاي خاک

انواع افق هاي خاک

معمولاً افق هاي خاك را از سطح خاك تا سنگ بستر، با حروف لاتين نام گذاري مي نمايند. انواع افق هاي خاك عبارت اند از:

افق O: اين افق بيشتر در مناطق جنگلي و پر باران به وجود مي آيد و سطحي ترين لايه خاك مي باشد. اين افق از بقاياي تجزيه شده يا تجزيه نشده ي گياهان و لاشبرگ آن ها تشكيل ميشود.

افق A: افق A در مناطق جنگلي زير افق O و در مناطق خشك در سطح خاك قرار ميگيرد. اين افق محل تجمع مواد آلي تجزيه شده است، رنگ آن در مقايسه با افق هاي زيرين تيره تر مي باشد. در ضمن از نظر مواد غذايي و اكسيژن غني تر از ساير افق ها است.

افق B: در خاك هاي تكامل يافته و مسن در زير افق A قرار دارد (در خاك هاي جوان كه هنوز مراحل تكاملي را طي نكرده اند وجود ندارد). اين افق محل تجمع مواد شسته شده از افق A مي باشد به همين علت به آن افق ذخيره مي گويند.

افق C: زير افق B و در صورت نبود افق B در زير افق A قرار دارد. اين افق معمولاً حاوي قطعاتي از سن گهاي بستر و سنگ هايي كه خاك از آن ها تشكيل يافته، مي باشد

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 2,213 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 2,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 27 فوریه 18, 8:53 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب