گام 1 - مراحل رنگ کردن

مراحل رنگ کردن

1-انتخاب رنگ مناسب:

انتخاب رنگ برای رنگ‌ آمیزی ساختمان اولین مرحله  است که شما باید انجام بدهید و برای آن باید با انواع رنگ و نقش وتاثیر آن در نقاشی ساختمان آن  تا حدودی آشنا باشید. گاهی اوقات افراد برای رنگ‌آمیزی ساختمان شان از سلیقه‌های شخصی یا مدهای روز استفاده می‌کنند. در حالی که بازی با رنگ‌ها اگر از روی آگاهی نباشد، فرد را در دراز‌ مدت با مشکلات عمده‌ای مواجه خواهد کرد.

مراحل رنگ کردن

2-آماده کردن فضا برای نقاشی:

همیشه رنگ کردن را در فضای آماده و مناسب آغاز کنید. آماده کردن فضای اتاق به این معناست که:

  1. اتاق را ابتدا خالی کنید و هیچ وسیله ای را در اتاق باقی نگذارید.
  2. کلید و پریزهای برق را با کاور بپوشانید.
  3. کف اتاق را کاملا با یک پارچه پلاستیکی پر کنید.
  4. حتما قبل از رنگ کردن دیوار، سوراخ های آن را با گچ پر کنید.
  5. ديوارها را تميز كنيد.
  6. با استفاده از يك اسفنج نسبتا زبر، گرد و خاك و لكه‌هاي چرب و كثيف روي ديوار را با آب و كمي مايع ظرفشويي ملايم پاك كنيد و سپس با آب بشوييد تا باقي‌مانده مايع ظرفشويي كاملا پاك شود.
  7. عیوب سطح مورد نظر را سنباده کشی کنید.
  8. برای اینکه نقاشی دیوار یا وسیله مورد نظر به خوبی رنگ شود، باید سطح صافی داشته باشد. برای این منظور باید سطح کار سنباده شود و این کار با چرخ سنباده یا ورق سنباده انجام شود. در این حالت است که هر خراش، خش، ترک و یا ضایعه اضافه ای از بین می رود.
  9. برای نقاشی دیوار سمباده کشی را از سطح زمین تا سقف در جهت عمودی و افقی انجام دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که فشار زیاد بر روی کاغذ سنباده یا دیوار باعث آسیب دیدن آن می شود.
  10. برای وسایل چوبی از اسفنج های مخصوص یا سطح سنباده ای استفاده کنید.
مراحل رنگ کردن

3-انتخاب بهترین فرچه:

خریدن فرچه های ارزان ممکن است کاملا رنگ کردن شما را خراب کند. فرچه ی بد و نامناسب نه تنها کار رنگ کردن شما را طولانی تر می کند، بلکه نمای رنگ آمیزی شما را نیز بی کیفیت میکند. یک فرچه ی با کیفیت دارای تارهای پر و نرم است. رنگ آمیزی با این فرچه ها بسیار سریع تر و راحت تر از فرچه های معمولی و یا کم کیفیت است.

  برای اینکه رد قلمو حاصل از عملیات رنگ آمیزی دیوار را از بین ببرید از پوشاننده رنگ با نرم کننده رنگ استفاده کنید و آن را (مایع فلوترول) با رنگ مخلوط کنید. با این کار اولا روند خشک شدن رنگ آهسته تر می شود و در نتیجه اگر می خواهید در برخی از قسمتها رنگ را دوباره بر روی دیوار بزنید به مشکل بر نمی خورید. ثانیا پوشاننده رنگ باعث می شود، رنگ قلمو بر روی دیوار باقی نماند. افراد حرفه ای در زمینه نقاشی دیوار از نرم کننده رنگ برای سطوح چوبی، دیوار و درب ها استفاده می کنند. میزان مورد نیاز را بر اساس دستور العمل کارخانه به رنگ اضافه کنید.

مراحل رنگ کردن

4-آماده سازی رنگ:

پس از انتخاب نوع، جنس و رنگ دلخواه نوبت به آماده‌ سازی رنگ می‌شود. رنگ را در یک ظرف جداگانه ریخته و بنا به دستورالعمل آن، آن را روان کنید. فراموش نکنید که رنگ خوب و یکنواخت مخلوط شده باشد، غلظت آن کافی بوده و در هر مرتبه رنگ‌آمیزی، جهت حرکت قلم مو یا غلتک یکسان باشد؛ نه اینکه یک قلم از بالا به پایین و قلم بعدی از چپ به راست حرکت کند. برای پوشش بهتر، یک دست رنگ از یک جهت و دست بعدی عمود بر آن اجرا می‌شود.

مراحل رنگ کردن

5- ترتیب رنگ کردن:

ترتیب رنگ کردن بهتر است به این صورت باشد:

اولین قدم: سقف : بهترین کار این است که کار نقاشی سقف را قبل از رنگ‌آمیزی دیوارها انجام دهید.

سپس یک دیوار را تمام کنید و بعد به سراغ بعدی بروید. ممکن است رنگ آمیزی گوشه های دیوار به نظر ساده برسد و ترجیح بدهید اول گوشه ها را نقاشی کرده و بعد به سراغ قسمت اصلی دیوار بروید. ولی اینطور نیست! نقاشان حرفه ای هر کدام از اضلاع اتاق را به یک سطح مجزا نگاه می کنند. در این صورت بعد از رنگ آمیزی هر دیوار از رول بر روی آن استفاده می کنند و سپس به سراغ دیوار بعدی می روند. در این صورت است که رد قلمو می تواند با حرکات رول بهتر آمیخته شود. بعد از استفاده از قلمو و رنگ روی آن را با یک سینی یا حوله مرطوب بپوشانید تا هوا باعث خشک شدن قلمو و سطل رنگ نشود.

دومین قدم: در‌ها : بعد از رنگ آمیزی سقف و دیوار نوبت به رنگ آمیزی در ها می رسد. البته توجه داشته باشید قبل ز رنگ آمیزی سقف و دیوار ها، درب ها را جدا کنید.

قدم سوم: کابینت ها و سایر موارد

 

موفق باشید 🙂