ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه حکومت عثمانی تشکیل شد؟

چگونه حکومت عثمانی تشکیل شد؟

مهم ترین دولت های مسلمان در قرون جدید، دولت های صفویه در ایران، عثمانی در غرب آسیا و اروپای شرقی و گورکانیان یا مغولان کبیر در هند بودند.

در این مقاله به بررسی حکومت عثمانی و چگونگی تشکیل  آن می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - تشکیل دولت عثمانی

تشکیل دولت عثمانی

پیروزی ترکان سلجوقی بر امپراتوری روم شرقی در نبرد ملازگرد، پیامدهایی به همراه داشت که گسترش اسلام در آسیای صغیر و بروز جنگ های دویست سالهٔ صلیبی بین مسلمانان و مسیحیان از مهم ترین آنها بود. در ضمن، با کوچ قبایل ترک مسلمان از شرق ایران به آسیای صغیر، به تدریج دولت های کوچک محلّی در این منطقه به وجود آمدند که برای بقا و گسترش خود، به جنگ با همسایگان مسیحی می پرداختند. یکی از معروف ترین این قبایل، قبیلهٔ قایی بود که در حدود آنقره )آنکارای امروزی( سکونت گزید. رهبر این قبیله ارطغرل بود که بر قدرت خویش افزود. پس از او فرزندش، عثمان، در سال699 ق. دولتی تأسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد. این دولت، که تا اوایل قرن بیستم دوام یافت، آخرین امپراتوری قدرتمند جهان مشرق بود که نام و آوازه اش برای قرن ها موجب هراس اروپاییان شده بود، لذا برای نابودی آن تلاش بسیاری کردند.

گام 2 - دوران سلطان محمد فاتح

دوران سلطان محمد فاتح

در میان سلاطین عثمانی، چند تن از شهرت جهانی برخوردار بودند. سلطان محمد که از مشهورترین سلاطین عثمانی بود، توانست به حیات سیاسی امپراتوری هزارسالهٔ بیزانس )روم شرقی( خاتمه دهد. فتح درخشان او فتح قسطنطنیه  پایتخت امپراتوری روم شرقی بود ) 1453 م.( که از آن پس به نام اسلامبول )شهر اسلام( نامیده شد و سلطان محمد نیز لقب فاتح گرفت. این فتح منشأ تحولات متعددی در تاریخ جهان گردید و مبدأ قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شد.

گام 3 - دوران سلطان سلیم

این سلطان که معاصر شاه اسماعیل صفوی بود، با تجاوز به مرزهای ایران توانست در جنگ چالدران ) 920 ق.( سپاه صفوی را با نیروی توپخانه و سلاح آتشین شکست دهد. او عراق و شام را نیز فتح کرد و با لشکرکشی به مصر دولت ممالیک را منقرض ساخت و به خلافت عباسیان مصر نیز پایان داد. پس از آن، ادارهٔ مکه و مدینه را در دست گرفت. خود را خلیفه خواند و مدعی حکومت بر تمام مسلمانان شد.

گام 4 - دوران سلیمان قانونی (باشکوه)

دوران سلیمان قانونی (باشکوه)

مشهورترین پادشاه عثمانی در قرن 16 م./ 10 ق. سلطان سلیمان، فرزند سلطان سلیم، بود. در زمان او قلمرو امپراتوری عثمانی به اوج گسترش خود رسید؛ چنان که سپاهیان عثمانی شهر وین، پایتخت اتریش کنونی، را نیز به محاصر هٔ خود درآوردند. نیروی دریایی عثمانی در این زمان در مهم ترین راه های آبی در مدیترانه و اقیانوس هند حضور داشت. این نیروی دریایی در سال 1538 م. به فرماندهی خیرالدین بربروس نیروی دریایی متحدان اروپایی

را در هم شکست. ترک ها سلیمان را به واسطهٔ تشکیلات منظم و قوانین مدوّنی که برقرار ساخت، سلیمان قانونی و اروپائیان او را به واسطهٔ قدرت و عظمت امپراتوری اش، سلیمان باشکوه نامیدند.

اطلاعات مطلب

 • تاریخ و تمدن
 • 1,553 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - دوشنبه, 31 جولای 17, 5:49 ق.ظ
 • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

 1. رحیم محمد رفیعی - 2018/12/20 - 8:58 ق.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2018/12/20 - 9:09 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب