ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه حس بویایی خود را تقویت کنیم ؟

چگونه حس بویایی خود را تقویت کنیم ؟

دلایل متعددی وجود دارد که شاید بخاطر آن ها بخواهید حس بویایی خود را تقویت کنید. برای مثال، حس بویایی ارتباط مستقیم با حس چشایی و تشخیص مزه ها دارد. اگر جلوی بینی خود را بگیرید و طعم غذایی را بچشید به درستی این موضوع پی خواهید برد. این حس همچنین برای تشخیص عطر نوشیدنی، قهوه، آب میوه و یا چای مورد نیاز است. به طور کلی، با این حس می توان لطافت عطر گل، بوی پوست یک فرد و یا برگ های پاییزی را استشمام کرد و لذت برد. آیا می دانستید که بینی انسان سالم می تواند حدود ۱۰ هزار بو در اطراف خود را درک کند؟

مطالب مرتبط


گام 1 -

1

به چیزی که بو کرده اید، توجه بیشتری داشته باشید. اغلب در مورد عضلات انسان می گویند که اگر از آنها استفاده نکنی، آنها را از دست خواهی داد. این موضوع در مورد حس ها نیز صادق است. هرچه بیشتر از حس های خود استفاده کنید، توانایی ادراکی تان بیشتر خواهد شد. یاد بگیرید که چگونه باید بوها را توصیف کنید. بدین منظور می توانید از کسی بخواهید که چشمان شما را با پارچه ببندد و اجسام و بوهای مختلفی را جلوی بینی شما بگیرد و سعی کنید بتوانید بوی آن ها را توصیف کنید.

2

توجه داشته باشید که با بوهای مختلف، چه حسی به شما منتقل می شود. عصب های حس بویایی که مستقیما به بخش احساسی مغز شما متصل هستند، عقلانیت شما را نادیده خواهد گرفت. تحقیقات نشان داده که برای مثال بوی فست فود، نان تازه و شیرینی باعث می شود که به ناگاه به راننده ای دیوانه تبدیل شوید، بوی نعناع و دارچین تمرکز شما را بیشتر کند و عصبانیت در رانندگان را کاهش دهد و لیمو و قهوه می توانند تفکر بهتر را فراهم بسازند و به طور کلی باعث تمرکز بیشتر شوند.

 
3

غذاهایی که باعث بی حالی می شوند را نخورید. آیا تا به حال پیش آمده که سرما خورده باشید و بویی را متوجه نشوید و یا حسی نداشته باشید؟ تراکم غشای بینی که حاوی پایانه های عصبی حساس به بو است، می تواند توانایی بویایی شما را کند بکند، که پرهیز از غذاهایی که باعث بی حالی می شوند (شیر، پنیر، ماست و بستنی)، در بهبود شما موثر هستند. این مورد اینگونه بر حس بویایی تاثیر می گذارد که کانالی از پشت گلوی شما به سمت سلول های حسی در بینی تان وجود دارد. اگر این کانال با هر نوع ماده ای بند بیاید، توانایی بویایی شما دچار مشکل خواهد شد.

4

از خوردن موادی که به حس بویایی صدمه می زنند پرهیز کنید. برخی از داروهای سرماخوردگی، تاثیر منفی روی حس بویایی شما دارند. سیگار کشیدن نیز بویایی شما را مختل می کند. مصرف الکل را به حداقل برسانید.

5

مقداری روی در رژیم غذایی خود قرار دهید. هیپوسمی (واژه ای تخصصی برای ناتوانی در حس بویایی) گاهی می تواند به دلیل کمبود فلز معدنی روی باشد. خوردن غذاهای حاوی روی، از قبیل عدس، دانه آفتابگردان و گردو و همچنین قرص روی، برای افزایش این فلز معدنی در بدن، به شما توصیه می شود.

 
6

ورزش کنید. مطالعات نشان داده اند که حس بویایی انسان، پس از ورزش تقویت می شود.

7

از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید تا رطوبت بیشتری به بینی شما وارد شود و با این کار، حس بویایی خود را تقویت کنید.

8

از زباله دور باشید و تماس مستقیم و طولانی با آشغال و بوی بد نداشته باشید.

9

هنگامی که می خواهید بویی را شناسایی کنید، چند دم کوتاه انجام دهید و یک دم طولانی و قوی نداشته باشید. حیواناتی که حس بویایی قوی دارند، نیز اینگونه بو می کشند.

10

زمانی که به خرید می روید، توجه داشته باشید که غذایی مناسب تر است که بوی خوبی داشته باشد. البته آن چیزی که بوی بهتری دارد، در حقیقت بازتاب آن چیزی است که بدن شما بیشتر به آن نیاز دارد. زمانی که با اعضای خانواده به خرید می روید، این تست بو کردن را با هم انجام دهید.

نکات و هشدارها

از دست رفتن ناگهانی حس بویایی معمولا به دلیل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که در سینوزیت و سرماخوردگی اتفاق می افتد. گاهی نیز، عدم توانایی تشخیص بو می تواند به دلیل بیماری هایی، از قبیل صدمه به عصب جمجمه I (عصب حس بویایی)، فیبروز کیستیک که پولیپ بینی را سبب می شود، کم کاری تیروئید، پارکینسون، آلزایمر و سندرم کالمن باشد. در این مواقع، حتما به پزشک مراجعه کنید.
تمام بوهایی که به مشام شما می رسند، خوشایند نیستند. اگر حس بویایی تان قوی تر شود، ممکن است بوهای نامطبوع را نیز بیشتر متوجه شوید.

اطلاعات مطلب

  • سلامت
  • 502 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : ناهید لاهرودی - سه‌شنبه, 26 جولای 16, 9:18 ق.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب