ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه حرارت و باد بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

چگونه حرارت و باد بر رشد گیاه تاثیر می گذارد؟

عوامل متعددی بر رشد گیاه تاثیر می گذارند که به دو دسته عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی همان تاثیر ژنتیک گیاه بود و عوامل خارجی که بسیار متعدد می باشد که ما در این مقاله می خواهیم به بررسی دو مورد بسیار مهم یعنی حرارت و باد بپردازیم و تاثیر این دو مورد را بر رشد و نمو گیاه بررسی نماییم.

مطالب مرتبط


گام 1 - حرارت

حرارت

حرارت، در رشد و نمو گياه، از مرحله جوانه زدن تا زمان رسيدن و توليد محصول مؤثر است. در حقيقت، تمام فعاليت هاي حياتي گياه و فعل و انفعالات شيميايي درون آن، تابع ميزان دماي خاصي مي باشد. به طور كلّي، در اكثر گياهان، حرارت هاي پايين، رشد گياه را به تأخير انداخته و دوره رشد را طولاني مي سازد. در اثر طولاني شدن دوره رشد، ممكن است زمان رسيدن دانه، با نامساعد شدن شرايط آب و هوايي همزمان گرديده، در نتيجه ميزان محصول كاهش يابد و يا برداشت محصول با بارندگي پاييز همزمان شود و انجام اين عمليات، دچار اشكال گردد. حرارت هاي زياد نيز، باعث پژمردگي و خشك شدن برگ ها و حتي مرگ گياه مي شود. چنانچه حرارت هاي بالا در مرحله گل دادن اتفاق بيفتد عمل لقاح و تشكيل ميوه مختل میشود. در ضمن، افزايش حرارت به بالاتر از حدّ مطلوب گياه ، ميزان تبخير را افزايش داده، بنابراين فتوسنتز كاهش و تنفس افزايش مي يابد. حرارت در طعم و مزه و رنگ و شكل ميوه زودرسي آن نيز تأثير دارد.

حرارت

براي هر گياه، يك دماي كمينه (مي نيمم) يك دماي بيشينه (ماكزيمم) و يك دماي مناسب رشد (اپتيمم) وجود دارد. كه مقدار آن با توجه به نوع گياه و مراحل مختلف رشد و نمو هر گياه متفاوت مي باشد. دماي حداقل يا مينيمم، كمترين دمايي ا ست كه گياه در آن دما مي تواند به زندگي خود ادامه دهد. دماي حداكثر يا ماكزيمم، بيشترين دمايي ا ست كه گياه در آن دما مي تواند به رشد و نمو خود ادامه دهد. دماي مناسب اپتيمم، دمايي است كه در آن حداكثر رشد و نمو درگياه بوجود مي آيد. دمايي كه در آن، تمامي رشد و نمو گياه متوقف مي شود صفر گياه  ناميده م يشود. اين درجه حرارت در گياهان مختلف است. صفرگياه، در تعيين موقع كاشت گياهان دخالت دارد و بايد در زمان كاشت ميزان درجه حرارت محيط از صفر گياه بالاتر باشد. حاصل جمع حرارتي كه گياه از زمان جوانه زدن تا رسيدن كامل محصول يا طي هريك از مراحل رشد به آن نياز دارد »مجموعه حرارتي گياه « مي گويند. البته اين تعريف براي گياهان چندساله از زمان گلدهي كامل تا برداشت محصول محاسبه م يشود. مثلاً انگور زودرس از هنگام گل دادن تا موقع برداشت به حدود 1100 درجه روز و ارقام و بررسي آن تا حدود 1900 درجه روز نياز دارند. با استفاده از اين نياز دمايي، مي توان تاريخ رسيدن محصولات را پيش بيني نمود. در محاسبه مجموع هاي حرارتي، حرارتهاي بالاي صفرگياه را در طول دوره جمع مي كنند.

گام 2 - باد

باد

باد با معايب و محاسن زير، يكي از عوامل مهمّ در رشد و نمو گياه محسوب ميگردد:

 •  با انتقال حرارت اطراف برگ، باعث كاهش حرارت گياه ميشود.
 •  با انتقال ذرات مغذي خاك، باعث كاهش حاصلخيزي خاك ميشود.
 • باعث اختلاط گازها و انتقال آن ها م يگردد در غير اين صورت تراكم گازها و بخار آب در يك نقطه به حدّي مي رسد كه حيات در آن ناممكن خواهد شد.
 •  با انتقال دانه هاي گرده، باعث تسهيل عمل لقاح در برخي از گياهان دگرگشن ميگردد.
 •  با افزايش سرعت تبخير آب، باعث پژمردگي گياه م يشود. بادهاي ملايم يا نسيم خنك براي گياهان مفيد و بادهاي گرم و خشك و شديد و خيلي سرد براي گياهان مضر است.

اطلاعات مطلب

 • کشاورزی
 • 1,707 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - سه‌شنبه, 07 نوامبر 17, 8:19 ب.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب