ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هشت − 6 =

بستن
بستن

چگونه جنگ جهانی دوم آغاز شد؟

چگونه جنگ جهانی دوم آغاز شد؟

بعد از اتمام جنگ جهانی اول و انعقاد قرارداد ورسای بسیاری از کشورها از این قرارداد ناراضی بودند. ظهور هیتلر و دگرگونی اوضاع ایتالیا شرایط را بسیار پیچیده کرد. در روسیه حکومت کمونیستی شکل گرفت و حوزه خاورمیانه تحت نفوذ بریتانیا بود. بحران های بعد از جنگ جهانی اول زمینه ساز جنگ جهانی دوم شد که به بررسی آن می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - حملۀ آلمان به لهستان و آغاز جنگ

حملۀ آلمان به لهستان و آغاز جنگ

در اول سپتامبر 1939 ارتش آلمان با یک حملهٔ برق آسا به لهستان، توانست ورشو، پایتخت این کشور، را فتح کند؛ در همان زمان، قوای شوروی نیز از سمت شرق وارد لهستان شدند و طبق توافق قبلی، لهستان بین آنها تقسیم شد. فرانسه و انگلستان که استقلال لهستان را تضمین کرده بودند، آمادهٔ مقابله با آلمان شدند. ارتش آلمان در 1940 م، از طریق تسخیر بلژیک، وارد خاک فرانسه شد و با تصرف آن کشور، دولتی دست نشانده بر سر کار آورد.

گام 2 - جنگ در جبهۀ غرب و بالکان

جنگ در جبهۀ غرب و بالکان

ارتش آلمان بعد از تسلیم فرانسه، هلند و بلژیک، به سرعت لوگزامبورگ و نروژ را تسخیر کرد و به کمک ایتالیا به بالکان لشکر کشید. در این لشکرکشی آلبانی نصیب ایتالیا شد و آلمان نیز پس از تصرف یوگسلاوی، رومانی را به چنگ آورد؛ زیرا به نفت رومانی احتیاج داشت. از جانب دیگر، لشکریان آلمان و ایتالیا به شمال آفریقا حمله کردند. از سال 1940 م. به بعد، جنگ شدید هوایی بین آلمان و انگلستان آغاز شد که در جریان آن، شهرهای انگلستان هر روز بمباران می شد؛ علاوه بر این، زیردریایی های آلمان برای محاصرهٔ انگلستان حتی به کشتی های کشورهای بی طرف نیز هجوم می بردند

گام 3 - جنگ در جبهۀ شرق

جنگ در جبهۀ شرق

ارتش آلمان با اینکه در جبههٔ غرب با انگلستان درگیر یک نبرد سنگین هوایی بود، در 1941 م. به طور ناگهانی و غیرمنتظره به شوروی حمله برد و به سوی مسکو حرکت کرد ولی مسکو، پایتخت شوروی، سرسختانه ایستادگی کرد. استالین به رغم اینکه کمونیست و اصولاً با دین مخالف بود، کلیسا ها را باز کرد و مردم را در اجرای مراسم دینی آزاد گذاشت. او این جنگ را یک جنگ میهنی اعلام کرد تا همهٔ مردم بر ضد آلمان بسیج شوند. در همین سال دو حادثه روی داد که به نفع شوروی تمام شد. نخست اینکه نیروی دریایی آلمان به کشتی های آمریکایی حمله کرد؛ دوم اینکه ناوگان آمریکا در بندر پرل هاربور توسط ژاپنی ها که متحد آلمان بودند، مورد حمله قرار گرفت؛ بنابراین، آمریکا مستقیماً علیه دولت های محور وارد جنگ شد. متفقین از طریق اشغال نظامی ایران ، کمک های تسلیحاتی و تدارکاتی زیادی را روانهٔ شوروی کردند ٤. ابتدا پیشروی نیروهای آلمان در خاک شوروی متوقف و شکست و عقب نشینی آنان آغاز شد. مقاومت مردم شوروی و جانبازی آنها در راه میهن نیز در این پیروزی نقش مؤثری داشت.

گام 4 - پیروزی در جبهۀ نرماندی

پیروزی در جبهۀ نرماندی

استالین بارها از متفقین خواسته بود که نیروهای خود را در ساحل فرانسه پیاده کنند تا فشار ارتش آلمان بر نیروهای شوروی کمتر شود؛ اما متفقین قبل از این کار، ابتدا نیروهای خود را در ساحل آفریقا پیاده کردند و نیروهای مشترک ایتالیا و آلمان را شکست دادند. نیروهای متفقین سپس در ساحل نرماندی در شمال فرانسه پیاده شدند و بعد از شکست خطوط دفاعی آلمان در فرانسه، پاریس را آزاد کردند. سپس ژنرال دوگل به رهبری حکومت موقت فرانسه رسید.

گام 5 - شکست آلمان و ژاپن

شکست آلمان و ژاپن

متفقین پس از آزاد کردن فرانسه، به مرزهای آلمان رسیدند. درجبههٔ شرقی اروپا نیز، ارتش شوروی به سمت برلین پیشروی کرد. نیروهای هر دو جبهه در کنار رود الب به هم رسیدند. هیتلر هنگامی که متوجه شد نیروهای روسی در یک کیلومتری محل اقامت او هستند، در 30 آوریل 1945 خودکشی کرد. جانشین او، دریا سالار دونیتس ، به فرماندهان آلمان دستور داد تا تسلیم متفقین شوند. در جبههٔ اقیانوس آرام، ژاپن )متحد آلمان( در حالی که بخش هایی از استرالیا و چین را تصرف کرده بود، با حملهٔ نیروهای آمریکایی مواجه شد. درحالی که ژاپنی ها در آستانهٔ تسلیم شدن بودند، آمریکایی ها در ماه اوت 1945 چندین بمب اتمی را بر سر ساکنان شهرهای هیروشیما و ناگازاکی فرو ریختند و صدها هزار نفر از ساکنان غیرنظامی و بی گناه این دو شهر را نابود کردند. پس از این واقعه، ژاپن نیز تسلیم شد و جنگ جهانی دوم پایان یافت.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 505 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - دوشنبه, 25 دسامبر 17, 4:08 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب