ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پنج × دو =

بستن
بستن

چگونه جنگ جهانی اول آغاز شد؟

چگونه جنگ جهانی اول آغاز شد؟

با سلام خدمت عزیزان علاقه مند به تاریخ

دولت مقتدری که بیسمارک در آلمان به وجود آورد تا اوایل قرن بیستم سیاستی توسعه طلبانه را دنبال کرد. این دولت در کشمکش های اروپایی نقش چشمگیری داشت. همین کشمکش ها عاقبت آتش جنگ جهانی اول را روشن کرد. لازم به ذکر است که جنگ جهانی اول بین متحدین امپراتوری آلمان (اتریش – مجارستان، عثمانی و بلغارستان) و نیروهای اتفاق (جمهوری سوم فرانسه، بریتانیا، روسیه (تا نوامبر ۱۹۱۷)، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا (از اوت ۱۹۱۷)، ژاپن و رومانی) درگرفت.  

در این مقاله با علت ها و پیامدهای این جنگ آشنا می شوید.

مطالب مرتبط


گام 1 - آغاز جنگ بزرگ

آغاز جنگ بزرگ

در ژوئن 1914 م.با کشته شدن ولیعهد اتریش به دست یک جوان صرب در شهر سارایو ، جنگ اول جهانی آغاز شد و کشورهای عضو اتحاد و اتفاق مثلث به جان هم افتادند. این جنگ به مدت چهار سال، یعنی تا سال 1918 م. ادامه یافت و تلفات و خسارات زیادی به بسیاری از کشورها وارد آورد.

گام 2 - متحدین جدید

متحدین جدید

به محض شروع جنگ در سال 1914 م. کشورهای چین، ژاپن، رومانی، پرتغال و سپس ایالات متحدهٔ آمریکا نیز به اتفاق مثلث پیوستند. کشورهای بلغارستان و عثمانی نیز جانب آلمان و اتریش مجارستان را گرفتند. ایتالیا هم بعد از یک سال که از جنگ می گذشت، به متفقین پیوست.

گام 3 - اوضاع روسیه

اوضاع روسیه

روسیه، که در اثر شکست از ژاپن در سال 1905 م. دچار ضعف شده بود، در چند جبهه از قوای آلمان شکست خورد و در داخل، درسال 1917 م. گرفتار انقلاب ضد سلطنتی شد که در نتیجهٔ آن، تزار روسیه مجبور به استعفا شد و دولتی موقت در روسیه روی کار آمد لنین که رهبر انقلاب بود، دولت موقت را نیز برانداخت و یک جمهوری کمونیستی را در این کشور بر سر کار آورد.

گام 4 - پایان جنگ

پایان جنگ

لنین برای آنکه بتواند با ضدانقلاب داخلی مبارزه کند، با آلمان صلح کرد و امتیازات زیادی به این کشور داد؛ بنابراین، آلمان با خیال آسوده در جبههٔ غرب با فرانسه جنگ را به شدت ادامه داد ولی به دو علت از فرانسه و در نهایت، در جنگ بزرگ شکست خورد. یکی اینکه انگلیسی ها از تانک که سلاح جدیدی بود، علیه آلمانی ها استفاده کردند، و دیگر اینکه درسال 1917 م. آمریکا با قوای تازه نفس به کمک فرانسه آمد و به همین جهت متفقین توانستند آلمان را شکست دهند. سرانجام در نوامبر 1918 م.آلمان بدون قید و شرط تسلیم شد. در جبههٔ عثمانی )متحد آلمان( نیز وضع جنگ به ضرر عثمانی بود؛ زیرا انگلیسی ها در هر گوشه اعراب را تشویق به قیام علیه عثمانی کرده بودند؛ در نتیجه، سپاه عثمانی شکست خورد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 448 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - شنبه, 22 جولای 17, 9:38 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب