ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هفت − شش =

بستن
بستن

چگونه جعفری سلامت ما را افزایش می دهد؟

چگونه جعفری سلامت ما را افزایش می دهد؟

خواص دارویی جعفری

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت تمامی کاربران ویکی چجور

در پست های قبلی به کاشت جعفری و طرز تهیه چای جعفری پرداختیم امروز می خواهیم شما عزیزان را با خواص گیاه جعفری بیشتر آشنا کنیم.

نام های دیگر : کرفس مغدونس، فطراسالیون، مغدانوس، بغدونس، حزاع، دینارویه، کرفس ماقدونی، واپلیهم

مشخصات: جعفری اغلب گیاهی دوساله می باشد،این گیاه ادویه ای از خانواده چتریان، دو گونه دارای برگ های شفاف، به رنگ سبز و یا دارای بریدگی های دندانه دار و پر پشت می باشد که در قسمت فوقانی ساقه به شکل نوار های بریده باریک در می آید و بسیار معطر است. ساقه های گل دهنده آن به بلندی ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر است که در انتهای آن ها گل های بسیار کوچک سبز رنگ ظاهر‌ می شود. ریشه ی آن راست و مایل به رنگ زرد است. بوی ریشه جعفری معطر و شبیه به هویج می باشد.

در ادامه بیشتر  با خواص این گیاه معطر و دارویی آشنا خواهیم شد.

     با ما همراه باشید…..

 

مطالب مرتبط


گام 1 - خواص درمانی برگ جعفری

خواص درمانی برگ جعفری

خواص برگ جعفری

ویتامین های موجود در جعفری شامل ویتامین A، ویتامین B، ویتامین C،ویتامین E ،ویتامین E1، می باشد.

خواص درمانی :

1- برگ جعفری مقوی و اشتهاآور است.

2- برگ جعفری استسقا( نوعی بیماری که بیمار عطش زیاد دارد) واسهال را درمان می کند.

3- خوردن برگ جعفری باعث رشد کودکان می شود.

4- برای درمان کم خونی، بر طرف کردن گرفتگی صدا، تسکین دل دردهای فصلی و درمان بواسیر خونی و بواسیر بادی ابتدا چند شاخه از تازه جعفری را در یک فنجان آب جوش دم کرده آب آن را صاف کنید سپس بنوشید، محلل است. (که در قسمت چای جعفری بیشتر توضیح داده شده)

4- 30 تا 40 گرم  برگ جعفری خشک را در یک لیتر آب بجوشانید و روزی سه تا چهار فنجان آب آن را بنوشید. ادرار را زیاد میکند، ورم مفاصل اگر  همراه با درد باشد هم چنین رماتیسم را درمان می کند.

5- برای درمان آسم یا تنگی نفس همچنین برای برطرف کردن نزله های ریو ی (سرماخوردگی شدید) هر روز صبح ناشتا  برگ جعفری خشک را نرم کرده و در شیر گرم بریزید و بخورید.این کار برای سینه هم مفید می باشد.

6- برگ جعفری را در دهان بجوید تا باعث از بین رفتن بوی بد دهان شود. و همچنین باعث از بین رفتن بوی بد دهان حاصل از سیر می شود.

7- یک دسته تازه برگ جعفری را در آب جوشانده و یک هفته هر صبح و شب با آب آن صورت خود را بشویید،پوست صورتان را زیبا میکند، همچنین جوش های قرمز پوست را برطرف می سازد.

8- برای درمان غده های زیر پوستی برگ جعفری تازه را بکوبید و در الکل بخیسانید و هر روز صبح و شب دائم بر پوست ضماد کنید.

9- برای رفع درد پستان در دروان شیردهی و رفع بند آمدگی شیر در پستان روزی 2 بار تازه ی برگ جعفری را بکوبید و به مدت 20 دقیقه روی پستان ضماد کنید.

10- اگر برگ جعفری را بکوبید و شب ها ضماد کنید. ترک خوردگی پوست را بر طرف می کند، درد چشم را تسکین می دهد، ماشک یا جوش پلک یا گل مژه و ورم چرکی چشم را درمان می کند.

11- اگر درد اعصاب شما را اذیت می کند.  برگ جعفری خشک را بکوبید و در شیر بریزید و با آن موضع را ماساژ دهید.

12- جعفری براي درمان سرخك مفيد است .

13- جعفری می‌تواند از ابتلا به سرطان کبد، معده، پوست، مغز، سینه و همچنین سرطان تیروئید پیشگیری کند. این سبزی معطر حاوی میزان قابل‌توجهی آنتی‌اکسیدان‌ است که با سرطان مقابله می‌کنند.

14- براي درمان ضرب خوردگي و خون مردگي له شده برگ و ساقه جعفري را روي عضو ضرب ديده بگذاريد.

گام 2 - خواص تخم جعفری

خواص تخم جعفری

خواص تخم جعفری

طبیعت تخم جعفری گرم و خشک است.

خواص درمانی :

1- 30 تا 40 گرم از تخم جعفری را در یک لیتر آب بجوشانید، سپس آب آن را صاف کرده و در یخچال نگه دار دارید و روزی 3 فنجان به نوبت بنوشید. مدر (ادرار آور) است و مجاری عرق را باز می کند، اسید اوریک بدن را دفع می نماید، آب آوردگی بدن یا آماس را درمان می کند، همچنین ضد نفخ و باد شکن است، اخلاط لزج (خلط های چسبنده) را قطع می کند.

2- 100 تا 120 گرم از تخم جعفری را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. قاعده آور است و قاعدگی های سخت و دردناک را آسان می کند، برای تسریع و تسهیل در اخراج جنین مؤثر است، ترشحات غیر طبیعی زنان را بر طرف می سازد.

3- تخم جعفری را نرم بسایید و در شیر گرم بریزید و صبح ناشتا بخورید. گرفتگی صدا و زکام و سرماخوردگی شدید را درمان می کند و درد اعصاب را تسکین می دهد.

4- تخم جعفری شريان ها و رگ ها را تميز مي كند .

گام 3 - خواص درمانی ریشه جعفری

خواص درمانی ریشه جعفری

خواص درمانی ریشه جعفری 

خواص درمانی :

1- تازه ی ریشه جعفری را مانندقسمت پایین کاهو پوست بکنید و بخورید، درد معده را درمان می کند.

2- 100 گرم تازه ی ریشه جعفری را در یک لیتر آب بجوشانید سپس آب صاف کرده آن را بنوشید ادرار را زیاد کرده و برای سنگ کلیه مفید می باشد همچنین قاعدگی را باز می کند، اشها را زیاد و ضد نفخ  است.

3- ریشه ی دو ساله ی جعفری را در کوره به سرعت بخشکانید، بعد 40 گرم از آن را در یک لیتر آب بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای جریان خون را سریع می کند و زردی یا یرقان را درمان می کند.

۴- 20 گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و بگذارید تا به نصف برسد، بعد آن را صاف کرده حقنه (وارد کردن داروی مایع از طریق مقعد) کنید. برای کنترل اسهال مفید است.

خواص اسانس جعفری :

در روز چند مرتبه  هر بار یک تا دو قطره ی آن را روی یک حبه قند بچکانید و بخورید محرک و مقوی معده است.

 

تذکر:

 • بعلت وجود سم ضعیف اسانس جعفری و تاثیر آن روی کبد و کلیه، باید تخم جعفرى و اسانس آن بسیار کم و در حد اعتدال مصرف شود و زیاده روی در مصرف آن زیان‏ آور است و بدون دستور و اطلاع پزشک نباید مصرف شود.
 •  اگر درمصرف و خوردن جعفری افراط و زیاده روی کنند، جریان خون بدن را کند خواهد کرد.
 • از آنجا که طبیعت جعفری گرم و خشک است افراد گرم مزاج باید در مصارف پوستی جانب اعتدال را رعایت کنند.

گام 4 - ماسک جعفری

ماسک جعفری

ماسک برگ جعفری تازه برای از بین بردن جوش ها و جای جوش :

جعفری تازه را با مواد ضد عفونی کننده مخصوص سبزیجات شسته و سپس آن ها له کنید مقدار کمی عسل را به آن اضافه کنید و خوب ترکیب نمایید ماسک بدست آمده را ب مدت 40 دقیقه روی جوش و محل جوش قرار دهید بعد از 40 دقیقه پوست با آب ولرم بشویید. برای بهبود جوش ها و جای جوش پوست هر روز از این ماسک استفاده کنید.

ماسک برگ و تخم جعفری برای از بین بردن لکه های سفید پوست :

برگ و تخم جعفری را جوشانده سپس صاف نمایید و ماسک حاصل را بر روی لکه های سفید پوست قرار دهید، این کار را هر روز چند بار تکرار نمایید تا کم کم لکه های سفید پوست بر طرف شود.

ماسک برگ جعفری تازه برای تقویت موی سر :

برگ های جعفری را به خوبی شسته و خرد کرده و 2 قاشق غذا خوری از آن را  با یک قاشق غذا خوری روغن زیتون در مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط کنید ترکیب حاصل را به ریشه ی موها بمالید و کمی ماساژ دهید موها را با یک حوله ی گرم به مدت یک ساعت بپوشانید سپس مو ها را با آب ولرم شسته و با شامپو ماسک را از روی مویتان پاک کنید.

بخور جعفری برای رطوبت رسانی پوست :

برگ های تازه جعفری را شسته و در آب جوشانده و سپس در صورت را مستقیما در فاصله 20 الی 30 سانتی متری بالای بخار نگه دارید پس از 10 دقیقه صورت را  شسته خشک کنید و از کرم های مرظوب کننده استفاده نمایید. این بخور باعث رطوبت رسانی و روشنی پوست می شود.

blank

اطلاعات مطلب

 • سلامت
 • 618 بازدید
 • blankblankblankblankblank (6 votes, average: 5٫00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - جمعه, 25 اکتبر 19, 7:50 ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. فخر کامبیز
  فخر کامبیز - 2017/05/14 - 10:16 ق.ظ
 2. Avatar
  زهرا محمدی نوزادیان - 2019/07/18 - 11:33 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب