ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده − پنج =

بستن
بستن

چگونه تغییرات جدی در زندگی را تجربه کنیم؟

چگونه تغییرات جدی در زندگی را تجربه کنیم؟

آیا شما در نقطه ای قرار گرفته اید که متوجه شوید زندگی فعلی شما همان چیزی نیست که تصور می کنید؟ شاید یک عادت جدی بدی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن (الکل)یا استفاده از غذاهای آماده  برای راحتی ،گرفتار شده اید. که از این طریق احساس نیاز به تغییر را تشخیص داده اید. آگاهی اولین گام است. اما تغییر جدی زندگی، برنامه ریزی دقیق و تعهد را طلب  می کند. یاد بگیرید چگونه از تغییرات عمده در زندگی خود شروع کنید.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - اصلاح رفتارها

اصلاح رفتارها

یک برنامه ی اصلاح رفتار ایجاد کنیداگر واقعا میخواهید تغییراتی جدی در زندگی ایجاد کنید برنامه اصلاح رفتار یک راه عمل گرا است که نظارتگر بر تغییرات شماست.اصلاح رفتار به این معنی است که دقیقا همان چیزی است که شما فکر می کنید این یک روش ،تغییر نحوه رفتار شما با محرک های خاص در محیط شما است. تکنیک های اصلاح رفتاری به شما این امکان را می دهد که رفتارهای نامطلوب را با کسانی که از طیف وسیعی از رویکردهای مطلوب استفاده می کنند، جایگزین کنید. یکی از رایج ترین رویکردهای تقویت مثبت که روند افزایش یک رفتار خاص را با اضافه کردن پاداش اتفاق می افتد.

اصلاح رفتاری یک مفهوم روانشناختی است که می تواند برای تقریبا تمام رفتارهایی که می خواهید تغییر دهید یا به طور کامل آنها را از بین ببرید یا افزایش چگونگی انجام آنها را تغییر دهید. شما می توانید از این اصول برای جلوگیری از سیگار کشیدن، کم کردن وزن، زودتر بیدار شدن و یا پایان دادن به مشکل خود استفاده کنید.

اصلاح رفتارها

رفتار را توصیف و مشاهده کنید. اصلاح رفتار نیاز به این دارد که شما رفتار نامطلوب را کاملا درک کنید تا آن را جایگزین کنید. شما ممکن است هر یک از سوالات زیر را از خودتان کرده باشید تا رفتار مناسبتری داشته باشید / چرا / کجا / چگونه این اتفاق می افتد:

 وقتی این کار را می کنید؟ چه زمانی؟ چه مدت طول می کشد؟ وقتی که اتفاق می افتد چه کسی معمولا حضور دارد؟ این شخص چگونه رفتار را تحت تاثیر قرار می دهد؟ چند دقیقه قبل از اینکه چه اتفاقی می افتد چه اتفاقی در محیط می افتد؟ چند دقیقه بعد از آن چه اتفاقاتی در محیط رخ می دهد؟ 

 به عنوان مثال، برای کاهش وزن، ممکن است بخواهید سریع میزان غذایی را که شما هر هفته مصرف می کنید را کاهش دهید. ابتدا باید بدانید که چقدر سریع غذا می خورید و در چه شرایطی.

اصلاح رفتارها

پریدن به یک برنامه ی اصلاح رفتار بدون جمع آوری اطلاعات از قبل می تواند نتایج شما را در معرض خطر قرار دهد.
اندازه گیری یعنی هر روز چقدر مقدار خوراک های فست فودی که هر هفته مصرف می کنید باشد و چقدر از این وعده
غذایی (برگر، غذای سرخ شده و شیرینی تازه با کل 1238 کالری).

اصلاح رفتارها

از آنجا که شما به دنبال تغییر بزرگ زندگی هستید، احتمالا می خواهید رفتارهای نامطلوب را متوقف کنید. به این ترتیب، می تواند مفید باشد که لیستی از رفتارهای جایگزین را طراحی کنید. هنگامی که رفتار نامطلوب را (با توصیف و مشاهده) درک می کنید، می توانید رفتارهای سالمتری را پیدا کنید . 

به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که وقتی گرسنه هستید سریع غذا میخورید میتوانید قبل از وعده غذایی یک میان وعده ی سالم بخورین  .

اصلاح رفتارها

نظارت کنید بر پیشرفت خود،همانطور که شما طرح تغییر رفتار خود را شروع می کنید. شما می خواهید جمع آوری داده ها راادامه دهید. انجام این کار به شما کمک می کند که الگوها یا حتی محرک های جدیدی را پیدا کنید که رفتار نامطلوب را که شما نمی دانستید کم کنید.نوشتن میزان رفتارهای نامطلوب و رفتارهای جایگزین جدید، به شما نشان می دهد که آیا واقعا احتمال وقوع این اتفاق را کاهش داده اید.

گام 2 - بررسی موضوعات شخصی

بررسی موضوعات شخصی

خودتان را ارزیابی کنید قبل از اینکه بتوانید تغییرات پایدار را انجام دهید باید دقیقا تصمیم بگیرید که چه چیزی باید تغییر کند و چرا باید بدانید. شما باید ارزش های خود، نقاط قوت شخصی و نقاط ضعف خود را بدانید.

یک منبع ارزشمند ارزیابی ارزش های زندگی است که می توانید با جستجوی سریع گوگل پیدا کنید. این ارزیابی به شما امکان می دهد ارزش های اصلی خود را به ترتیب اهمیت قرار دهید تا تعیین کنید که بیشترین اهمیت را برای شما داشته باشید.

گام 3 - تبدیل شدن به شمایی (خودی) بهتر

تبدیل شدن به شمایی (خودی) بهتر

توجه بیشتری داشته باشید ذهنیت مثبت ،عملی است که میتواند بر سلامت جسمی و روانی شما تاثیر بگذارد. یادگیری این عمل می تواند به شما کمک کند آگاهی بیشتری از خودتان داشته باشید و در نتیجه رفتارهای نامطلوب را که ایجاد می کنید محدود کنید. ذهن آگاه به شما کمک می کند تا بهتر به استرس واکنش نشان دهید و کیفیت خوابتان را بهبود می بخشد، نگرانی و اضطراب را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود میدهد. 

مدیتیشن ذهنی اولیه، برای ارتقا آرامش و استراحت استفاده می شود. بنشینید در یک اتاق راحت و بی سروصدا بدون اینکه کسی یا چیزی حواس شما رو پرت کند. نفس عمیقی از طریق بینی خود بکشید و از دهان خود خارج کنید، بر نفس خود تمرکز کنید. اجازه دهید افکارتان به صورت آزاد وارد مغزتان شده و بدون قضاوت از آن خارج شوند. لازم نیست خودتان را به خاطر ذهنیت خود اذیت کنید فقط بر روی نفس های خود تمرکز کنید.

اطلاعات مطلب

  • عمومی
  • 335 بازدید
  • (3 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۹۷, ۵:۳۷ ب.ظ
  • wikihow

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


مطالب تصادفی پر بازدید