ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه تشنج در کودکان اتفاق می افتد ؟

چگونه تشنج در کودکان اتفاق می افتد ؟

تشنج در کودکان به چه دلیلی اتفاق می افتد ؟

به گزارش آکاایران: بروز تشنج به دلیل عفونت های ویروسی !

اختصاصیآکا ایران:  

شما هم احتمالا تب بالا و افزایش درجه حرارت بدن را عامل اصلی تشنج کودکان می دانید ؛ در واقع مغز کودکان از شش ماهگی تا پنج سالگی همانند افراد بزرگسال نمی تواند در مقابل بالا رفتن درجه حرارت بدن مقاومت کند و به همین دلیل این باور شکل گرفته است و ممکن است کودکی با بالا رفتن تب دچار تشنج شود . حتما افرادی را دیده اید که به طور ناگهانی روی زمین می افتند و بدن شان انقباض و لرزش های شدید دارد . در این حالت فرد دچار تشنج شده است .

هر فردی می تواند دچار تشنج شود ، کودک یا بزرگسال ، زن یا مرد تفاوتی ندارد ؛ وقتی فرد تشنج می کند که به صورت ناگهانی ، ناخواسته و غیر قابل کنترل و البته موقتی در عملکردهای مغزش اختلال به وجود آید . این اختلال می تواند به خاطر تخلیه های الکتریکی غیر طبیعی در عصب های مغز باشد و در هنگام تخلیه امواج الکتریکی کل بدن حالت لرزش شدید بگیرد البته این حالت بیشتر از چند ثانیه یا چند دقیقه طول نمی کشد .

تشنج چه علائمی دارد ؟

علائمی که با توجه به آنها می توان متوجه شد فرد به صورت اتفاقی دچار تشنج شده است به شرح زیر است :

*بیهوشی موقت

*خیره شدن یا چرخیدن چشم ها به یک طرف

*غیرارادی شدن ادرار

*عدم امکان جواب گویی به پرسش های اطرافیان

*عدم شناسایی زمان یا مکان

*پایین آمدن سطح هوشیاری

*دست و پا زدن یا بروز حرکت های غیرارادی در کل اندام

تشنج در کودکان چه دلیلی دارد ؟

بروز تشنج در فرد به عوامل مختلفی وابسته است و به همین خاطر نمی توان به محض این که فرد ( کودک یا بزرگسال ) روی زمین افتاد و تشنج کرد به طور قاطعانه دلیل آن را تشخیص داد . در این مواقع باید با انجام مراقبت هایی از صدمات و آسیب های ناشی از آن به فرد کمک کرد و تشخیص علل اصلی تشنج را به پزشک متخصص واگذار کرد .

پزشکان یکی از دلایل تشنج کودکان را افزایش درجه حرارت بدن می دانند زیرا کودکان از شش ماهگی تا پنج سالگی نمی توانند در مقابل بالا رفتن تب مقاومت کنند و به همین دلیل کودک به دلیل گرما یا حرارت زیاد دچار تشنج می شود ؛ وقتی کودکان در مدت زمان بیشتری در تابستان و زیر آفتاب باشند دچار این اختلال می شود . علاوه بر آن وقتی کودکان تب می کنند احتمال بروز تشنج در آنها قوت می گیرد .

بالا رفتن درجه حرارت بدن یا تب یکی از رایج ترین دلایل ایجاد تشنج در کودکان خصوصا از ۱۸ ماهگی تا دوسالگی می باشد . اگر تشنج به دلیل تب بالا ایجاد شود هیچ مشکلی بعد از تشنج برای کودک پیش نمی آید و حتی تاثیرات جبران ناپذیری هم برای آینده کودک ندارد .

البته متخصصان دلیل دیگری هم برای بروز تشنج در کودکان معرفی می کنند و آن ابتلای کودک به عفونت های ویروسی یا ضایعات عصبی است . تب یک نشانه احتمالی از بروز عفونت در بدن کودکان است که می تواند باعث بروز تشنج شود .

هیچ گاه نباید تشنج کودکان را نادیده بگیرید و نیاز است در صورت بروز تشنج ، کودک از نظر وجود عفونت در قسمت های گوش میانی ، ریه ، گلو ، ضایعات عصبی ، مننژیت ، آنسفالیت و … تحت معاینه پزشک قرار گیرد .

اگر کودک در طی این دوران چند بار در فاصله های مختلف تشنج کند الزاما به معنای آن نیست که این اختلال در بزرگسالی هم همراه کودک خواهد بود و جای هیچ نگرانی نیست . حتی اگر در سنین بزرگسالی هم دچار تشنج شود به معنای آن نیست که این اختلال از دوران کودکی به دنیای بزرگسالی آورده است . با این وجود پزشک باید هنگام معاینه کودک سابقه تشنج را از نزدیکان و والدین او جویا شود .

علت دیگری که می تواند باعث بروز تشنج شود ابتلا به صرع است . صرع ، حمله تشنجی است که بدون هیچ دلیلی اتفاق می افتد ، اما در اصل اختلالاتی در مغز و اعصاب بدن اتفاق می افتد که باعث تشنج های صرع می شود . اگر دلیل تشنج ابتلا به صرع باشد ، احتمال تکرار وجود دارد . در تشنج های صرع علاوه بر اختلال در رد و بدل امواج الکتریکی مغز ، ممکن است حساسیت به نور زیاد ، توهم بینایی ، تومور و دیگر نارسایی ها در ساختمان مغزی فرد دچار تشنج شود . البته احتمال ابتلا به صرع وقتی شدت می گیرد که فرد در معرض استرس بالا ، نورهای چشمک زن ، گرسنگی شدید و بیخوابی زیاد باشد . البته به گفته متخصصان تشنج های صرع تا ۹۵ درصد درمان می شود اما در صورتی که اقدام درمانی خیلی دیر انجام بگیرد ممکن است مشکلاتی در کانون ایجاد تشنج به وجود آید و در نهایت در بافت مغز تغییراتی ایجاد شود .

از دیگر دلایل بروز تشنج می توان به کاهش مواد مغذی و معدنی چون منیزیم و کلسیم ، پایین آمدن قند خون ، عفونت های مغزی ، ضربه های وارده بر سر ، مسمومیت دارویی و … اشاره کرد . این علت ها از جانب پزشکان و متخصصان به عنوان عوامل موثر در بروز تشنج معرفی شده است .

راهکارهای مواجه با تشنج کودک یا فرد بزرگسال :

آرامش خود را حفظ کنید و مطمئن باشید تشنج برای چند ثانیه تا چند دقیقه تمام خواهد شد .

سر فرد متشنج را همسطح یا حتی پایین تر از بدن او قرار دهید .

فردی که دچار تشنج شده است را به پهلو بخوابانید .

نباید به فردی که دچار تشنج شده است ماده ی غذایی یا دارویی بدهید . باید هر دارو یا مایعی بعد از از بین رفتن این حالت داده شود .

مطمئن شوید راههای تنفسی فرد باز است . به لباس و زیورالات نگاه کنید تا مطمئن شوید هیچ چیزی راه تنفسی او را مسدود نکرده است .

ممکن است تشنج باعث انقباض شدید دهان و قفل شدن فک شود . در این وضعیت برای تنفس بهتر یا جلوگیری از آسیب به زبان ، سعی نکنید دهان او را باز کنید زیرا این کار ممکن است باعث شکسته شدن یا در رفتگی فک او شود .

در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید ، کودکی که تب بالا دارد را پاشویه کنید تا با پایین آمدن درجه حرارت بدن از وقوع تشنج جلوگیری کرده باشید .

در صورت امکان هر چه سریعتر فرد متشنج را نزد پزشک ببرید . کودکان برای اطمینان و تشخیص از عدم ابتلا به مشکلات یا بیماری های عصبی ، عفونی و مغزی و .. باید نزد متخصص ببرید.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب