ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه تحولات فکری و علمی در قرون جدید در اروپا به وقوع پیوست؟

چگونه تحولات فکری و علمی در قرون جدید در اروپا به وقوع پیوست؟

وحدت مذهبی در اروپا، بروز جنگ های مذهبی )میان پروتستان ها و کاتولیک ها(، رشد احساسات ناسیونالیستی و شکل گیری کلیساهای ملّی منجر شد. پادشاهان انگلستان و فرانسه اعلام کردند که دیگر از پاپ پیروی نمی کنند و هر کدام اسقفی تعیین کردند که مطیع دستوراتش بود. به این ترتیب در انگلستان و فرانسه، کلیساهای ملّی تأسیس شد. تحولات اساسی در اروپا شکل گرفت که به بررسی آن ها می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - تحول در هدف و روش علم

تحول در هدف و روش علم

آشنایی اروپاییان با دستاوردهای فرهنگ و تمدن اسلامی و تحولات اجتماعی و مذهبی اروپا در قرون جدید، نگرش علمی اروپایی ها را نیز دگرگون ساخت؛ امّا این دگرگونی که در بستر مبارزه با کلیسا اتّفاق افتاد، سبب پیدایش نگرش های جدید دربارهٔ دین، عقلانیت و علم شد؛ چنین القاء می شد که خردمندی و علم با ایمان دینی منافات دارد.

فرانسیس بیکن ، دانشمند انگلیسی، برخلاف دانشمندان پیشین اعلام کرد که « هدف علم افزایش قدرت انسان است . » در نتیجهٔ این نگرش، از آن پس، تنها به علومی توجه شد که برای انسان سود و منفعتی مادی به همراه می داشت و لذا بیش از همه، علوم تجربی )طبیعی( مورد توجه قرار گرفت. از آنجا که پادشاهان مایل به افزایش قدرت خود، و نیز شهرنشینان سوداگر )بورژواها(خواستار افزایش ثروت خویش بودند، به این دسته از علوم، که درواقع موجد و مولّد قدرت و ثروت بود، توجه خاص داشتند. به طورکلّی، یکی از خصوصیات مهمّ علوم جدید دراین دوران، قابلیت تبدیل آن به صنعت، فنّاوری و افزایش تولید بود.

گام 2 - پیشگامان علوم جدید

پیشگامان علوم جدید

در قرون جدید، چهار دانشمند پیشگام علم جدید شدند؛ کوپرنیک ، کپلر، گالیله و نیوتون. این دانشمندان دو ویژگی مهم داشتند؛ یکی، صبر و حوصلهٔ بسیار در مشاهدهٔ پدیده های طبیعی و دیگری، هوش فراوان و جسارت بسیار در ساختن فرضیّه های علمی؛ به همین دلیل نیز مورد بی رحمانه ترین حملات و انتقادات مخالفان و طرفداران دانش های کهن قرار گرفتند.

در اوایل قرون جدید هنوز علوم مانند امروز تخصصی نشده بود؛ در نتیجه، هر دانشمند در چندین رشتهٔ علمی فعالیت می کرد؛ مثلاً، گالیلهٔ ستاره شناس و پاسکال ٥ ریاضیدان، در علم فیزیک نیز فعالیت داشتند. نیوتون، دانشمند انگلیسی، هم ریاضیدان بود و هم فیزیک دان، و توانست قانون جاذبه را کشف کند.

در قرون جدید، علم شیمی نیز به دستاوردهای تازه ای رسید؛ مثلاً، لاوازیۀ ٦ فرانسوی توانست تجزیه و ترکیب آب و ترکیب اشیا با اکسیژن را نشان دهد. همچنین در آن زمان، در مورد خواصّ مواد و طبقه بندی عناصر، تلاش های وسیعی صورت گرفت.

گام 3 - دگرگونی اندیشه های فلسفی

دگرگونی اندیشه های فلسفی

فلاسفهٔ بزرگ اروپا در قرون جدید، توماس هابز  )انگلیسی( رنه دکارت)فرانسوی( اسپینوزا )هلندی( و لایب نیتس)آلمانی( بودند که دستگاه فلسفی خود را براساس اعتبار بخشیدن به خرد و عقل بشری استوار ساختند. اینان خواستار آزادی اندیشه و خرد انسانی از قید و بند سنن و عقاید پیشینیان، احکام کلیسایی و امر و نهی دولت ها بودند.

گام 4 - تغییر در نگرش مورّخان

در این دوره، در نگرش های مورّخان نیز دگرگونی های اساسی رخداد که موجب چند تحول مهم در سیر مطالعات تاریخی شد؛ از جمله:

نخست:به آثار فرهنگی و تمدنی دوران های گذشتهٔ اروپا مانند یونان و روم باستان توجه شد.

دوم :مورخان به جای توجه به شرح حوادث زندگی پادشاهان و فرمانروایان، بیشتر به وضع زندگی

اجتماعی و اقتصادی عامهٔ مردم توجه کردند.

سوم :به جای ذکر حوادث سیاسی نظامی تلاش شد تا علل و نتایج آن حوادث مورد بررسی قرار گیرد و قواعد کلّی حاکم بر سیر تحولات جوامع بشری کشف شود.

چهارم: استفاده از نوآوری دانش های جدید به ویژه باستان شناسی و سکه شناسی به مورخان کمک کرد تا نسبت به گذشتهٔ تاریخی ملت ها، شناخت واقع بینانه تری پیدا کنند.

کتاب تاریخ انحطاط و سقوط امپراتوری روم اثر گیبون نمونهٔ برجستهٔ تاریخ نگاری به شیوهٔ جدید بود.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 548 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 4,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : علی محمودزاده - دوشنبه, 26 ژوئن 17, 8:58 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب