ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 × 5 =

بستن
بستن

چگونه بی نیاز باشیم؟

چگونه بی نیاز باشیم؟

حکمت های جامع: امام زین العابدین(ع) در بیان سفارش های لقمان(ع) به پسرش: ای پسرم! سخت ترین نداری, نداشتن دلاست و بزرگترین مصیبت, بدهکاری است و بالاترین محرومیت و بلا, همان بدهکاری است و سودمندترین ثروت,بی نیازی دل است. پس در همه ی اینها درنگ کن و به آنچه خدا قسمت فرموده, قانع و خشنود باش, هر گاه دزد بدزدد, خداوند(عج) او را از روزی اش باز می دارد و گناه آن, بر عهده ی اوست. حال اگر شکیبایی می ورزید, از راه خودش به آن روزی دست می یافت. ای پسرم! طاعت(عبادت) الهی را خالصانه انجام بده, به طوری که گناه کوچکی هم با آن مخلوط نشود, سپس با پیروی از دارندگان ایمان حقیقی, طاعت خود را زینت ببخش, زیرا طاعات آنان, به طاعات الهی پیوسته است. و همین طاعات را با دانش, آراسته کن. و
دانشت را با بردباری حراست کن, تا حماقت با آن در نیامیزد. و بردباری ات را با نرم خویی ذخیره کن, تا با نادانی همراه نگردد. و نرم خویی ات را با تدبیر استوار کن, تا نابودی در آن راه نیابد. و تدبیرت را با مدارا درآمیز, تا زوری در آن نباشد. امام باقر(ع) به لقمان گفته شد: حکمت خود را در چه چیز گردآوری و خلاصه کردی؟ گفت:((برای چیزیکه کفایت(تضمین) شده ام, خود را به زحمت نمی اندازم و کاری را که در آن سرپرستی شده ام, ضایع نمی کنم)).

مطالب مرتبط


نیازهای خود را چگونه برطرف کنیم 1 - نیازهای خود را چگونه برطرف کنیم؟

نیازهای خود را چگونه برطرف کنیم؟

رعایت اعتدال: به نقل از ابراهیم بن ابی بلاد, از کسی که او را یاد کرده: لقمان به پسرش گفت: ((پسرم! آن چنان به مردم نزدیک نشو که مایه ی دوری تو از آنان شود, و آن چنان دور نشو که در اثر بی توجهی آنان خوار گردی. هر جنبنده ای, همنوع خود را دوست دارد و آدمیزاد نیز همنوع خود را دوست دارد. متاع خود را جز نزد مشتری اش پهن نکن. همان طور که بین گرگ و قوچ, دوستی ای نیست, بین نیکوکار و بدکار نیز دوستی ای نیست. هر که به قیر نزدیک شود, قسمتی از بدنش به آن می چسبد.

نیازهای خود را چگونه برطرف کنیم؟

تردید درباره مرگ: امام باقر(ع): در نصایح لقمان به پسرش, این است که گفت: (( پسرم! اگر درباره ی مرگ تردید داری خواب را از خود دور کن که نخواهی توانست و اگر درباره ی رستاخیز تردید داری, بیدار شدن از خواب را از خود دور کن که نخواهی توانست زیرا اگر اندیشه کنی, می دانی که جان تو در دست دیگری است و همانا خواب, به منزله ی مرگ است و بیداری پس از خواب, به منزله ی برانگیخته شدن پس از مرگ)).

نیازهای خود را چگونه برطرف کنیم؟

مناسب ترین زمان در خواست حاجت: امام صادق(ع) در بیان سفارش لقمان(ع) به پسرش : ای پسرم! اگر محتاج پادشاه شدی,زیاد پافشاری نکن و نیازت را جز در جای مناسب درخواست, از او نخواه, و آن, زمان خشنودی و نشاط اوست. و در درخواست حاجت, بی قراری نکن, چرا که بر آورده شدن آن, بدست خداست و آن هم زمان هایی دارد,  ولی به خدا علاقه نشان بده و از او درخواست کن و انگشتانت را به سوی او بجنبان. ای پسرم! متاع دنیا اندک است و عمر تو کوتاه.

 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب