ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

12 − 3 =

بستن
بستن

چگونه بیماری Erythroderma (اریترودرمی) شکل می گیرد

چگونه بیماری Erythroderma (اریترودرمی) شکل می گیرد

اریترودرمی به صورت قرمزی و پوسته ریزی پوست شناسایی می شود. با این حال ماهیت مشخصی ندارد و تظاهرات بالینی بیماری های مختلفی را نشان می دهد. به طور شایع اریترودرمی به خاطر گسترش بیماری های پوستی قبلی نظیر پسوریازیس یا درماتیت آتوپیک، واکنشهای دارویی یا لنفوم پوستی سلول حاصل می شود. اگرچه حداکثر ۵۰% بیماران سابقه ضایعات پوستی موضعی را قبل از شروع اریترودرمی دارند. ولی شناسایی بیماری زمینه ای از پیچیده ترین چالشها در درماتولوژی است تلاشهای مداوم در طی ارزیابی می تواند به شناسایی دقیق اتیولوزی منجر گردد. تقریبا در یک چهارم بیماران هیچ علت مشخصی یافت نمی شود و این موارد اریترودرمی ایدیوپاتیک خوانده می شوند. توجه باید بروی عوارض بالقوه سیستمیک اریترودرمی متمرکز باشد. هیپرترمی، ادم محیطی و از دست دادن مایع و الکترولیت ها و آلبومین همراه با تاکی کاردی و نارسایی قلبی تهدیدات جدی بیمار اریترودرمیک هستند. به علاوه اریترودرمی طول کشیده ممکن است با کاشکسی، الوپسی منتشر، کراتودرمای کف پا کف دست، دیس تروفی ناخن و اکتروپیون همراه شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - اپیدمیولوژی

هیچ داده مشخصی بروز یا شیوع اریترودرمی را مورد توجه قرار نمی دهد، و اکثر گزارشات گذشته نگر هستند و انسیدانس واقعی را مورد توجه قرار نمی دهند. گروه های زیادی از بیماران از نظر نسبت جنس مرد به زن، میانگین سن و بیماری های زمینه ای تحت مطالعه قرار گرفته اند. مردان بیشتر از زنان تحت تاثیر واقع می شوند (نسبت مرد به زن تقریبا 2 به 1 تا 4 به 1 است). حتی نسبت های بالاتر نیز در فرم های  ایدیوپاتیک اریترودرمی یافت شود، نظیر سندرم red man (با واکنش پوستی به تزریق سریع و انکومایسین اشتباه گرفته نشود). میانگین سنی در شروع اریترودرمی 52 سال بود، و این میانگین در گروه هایی که بیماران مشمول کودکان بودند 48 سال بود و در افرادی که خارج از این گروه ها بودند 60 سال بود. از مجموع 746 بیمار شایعترین علل زمینه ای اریترودرمی درماتیت (24%)، پسوریازیس (20%)، واکنشهای دارویی (19%)، و CTCL هشت درصد معرفی شد. که در واقع اینها نمایانگر شایعترین بیماریهای زمینه ای ایجاد کننده اریترودرمی هستند. 

گام 2 - درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک

اگرچه در هر سنی رخ می دهد، ولی اریترودرمای آتوپیک در بیماران دارای سابقه درماتیت آتوپیک متوسط تا شدید شایعتر دیده می شود. در نتیجه، ضایعات قبلی و مشخص را می توان یافت بویژه وقتی که اریترودرمی اخیرا شروع شده باشد. خارش شدید واکسکوریاسیون های ثانویه و ضایعات Prurigo Like به طور شایع مشهود هستند. لیکنیفیکاسیون پوست اغلب بارز است واتروفی پوست نیز ممکن است مشاهده شود. IgE بالای سرم و ائوزینوفیلی ممکن است همراه با سایر علائم و نشانه های آتوپی وجود داشته باشد.

گام 3 - واکنشهای دارویی

تعداد داروهایی که می توانند موجب اریترودرمی گردند، حیرت انگیز است. در حالیکه اریترودرمی ناشی از درمانهای موضعی معمولاً به صورت درماتیت تظاهر می یابد، بروز ناشی از داروهای سیستمیک به صورت اگزانتم Scarletiniform یا Morbilliform می باشد. در مناطق دارای بیشترین فشار هیدروستاتیک (پاشنه پا و پا)، ضایعات ممکن است به صورت ثانویه خارشدار باشند. از گروه های اریترودرمی، مواردی که ناشی از دارو هستند سیر کوتاهتری دارند و طی 6-2 هفته پس از قطع دارو بهبود می یابند. با این حال بهتر است واکنش دارویی همراه با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیک (DRESS) که امروزه اغلب به نام سندرم افزایش حساسیتی وابسته به دارو (DIHS) نامیده میشود با اریترودرمی افتراق داده شود.

اطلاعات مطلب

  • پوست و مو
  • 970 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - جمعه, 22 دسامبر 17, 11:54 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب