ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه به کودکمان راه رفتن را آموزش دهیم؟

چگونه به کودکمان راه رفتن  را آموزش دهیم؟

با سلام وعرض ادب و احترام خدمت تمامی کاربران سایت ویکی چجور،در این پست قصد داریم در مورد نحوه ی آموزش راه رفتن به کودکان بحث کنیم.

امیدواریم مورد پسندتان واقع شده و برای تمامی سوالات خود در این مورد پاسخی دریافت نمایید.

بیشتر کودکان بین ۱۰ تا ۱۸ ماهگی راه رفتن را شروع می کنند. اما آنها از حالت سینه خیز به حالت خمیدگی و گشت زنی در اطراف خود می پردازند تا به حالت ایستاده برسند. همیشه به یاد داشته باشید همه کودکان متفاوت اند، بنابراین ممکن است کودک شما لازم باشد واقعاً تمرین کند تا بیاموزد چگونه راه برود یا مستعد باشد و فقط راه رفتن را تمرین کند به عبارت دیگر به یادگیری مراحل قبل از راه رفتن نیازی نداشته باشد.

مطالب مرتبط


گام 1 - مراحل تمرین برای راه رفتن

مراحل تمرین برای راه رفتن

کمک کنید کودکتان روی پا بایستد.

کودکتان در آغوش شما در حالت تکان خوردن و جست و خیز است او را بر روی ران پای خود بر روی پاهایش نگهدارید. این وضعیت ماهیچه های پای او را نیرومند می کند به خصوص اگر او هنوز در دوره ای قرار دارد که سینه خیز حرکت می کند و یا خودش را به سمت بلند شدن می کشاند. شما باید به او نشان دهید که چگونه زانوهایش را خم کند همچنین تمرین برای خم کردن زانو هایش باعث می شود مهارت او در بلند شدن و نشستن بهتر شود.

مراحل تمرین برای راه رفتن

قرار دادن کودک داخل صندلی.

تقریباً در 5 یا 6 ماهگی برای کودک خود صندلی (کریر نوزاد) تهیه کنید .این نوع صندلی کمک می کند کودک تلاش کند با ماهیچه های ران پای خود، کار کند.

مراحل تمرین برای راه رفتن

استفاده از اسباب بازی برای ترغیب کودکان به ایستادن

اسباب بازی را به گونه ای قرار دهید که خارج از دسترس کودک باشد مثلاً در بالای سر او نگه دارید یا بر بالای مکانی یا میزی قرار دهید تا خودش ترغیب شود برای بدست آوردن آن، روی پا بایستد.

مراحل تمرین برای راه رفتن

کمک کنید کودکتان به پشت بنشیند و یکبار هم خودش بایستد با تلاش شخصی خودشان

آن ها شروع می کنند به ایستادن بر روی پاهای خودشان با تلاش شخصی خودشان، قبل از اینکه بدانند چگونه دوباره باید بلند شوند. بنابراین مضطرب نشوید اگر کودکتان گریه کرد، در واقع او برای دوباره بلند شدن کمک می خواهد.
بیشتر از اینکه او را بلند کنید زمانیکه در حال گریه کردن است، کمک کنید و به او بیاموزید زانوهایش را به آرامی خم کند و حمایت کنید او را وقتیکه سنگینی وزن اش را روی زانوهایش رها می کند تا با ایمنی بر روی کف اتاق حرکت کند.

گام 2 - کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

اسباب و اثاثیه منزل را به ردیف کنار هم بچینید تا کودک به راحتی از کنار آنها عبور کند. گشت زنی در منزل زمانی شروع می شود که کودکتان می خواهد تازه شروع به راه رفتن کند و با اسباب و اثاثیه منزل آشنا شود و لازم است اطراف او فضایی امن و ایمن فراهم شود. اسباب و اثاثیه منزلتان را در یک ردیف صاف قرار دهید و مطمئن شوید که خطری برای کودک ندارد تا زمانیکه کودک قصد حرکت و گشت زنی دارد به راحتی خودش به تنهایی بتواند در اطراف خودش راه برود.
در نتیجه وقتی کودک شروع می کند به گشت زنی در منزل، این فکر خوبی است که منزل خود را به گونه ای تغییر دکور دهید که فضا برای کودک امن و ایمن باشد و چنانچه به بلندی و ارتفاعی رسید بدون خطر عبور کند.
کمک کنید کودکتان به سمت اسباب و اثاثیه برود زمانیکه در حال گشت زنی در اطراف خودش است. البته بدون گرفتن انگشتان دست شما و اجازه دهید کودک خودش بخواهد هر دو دست شما را محکم بگیرد. به زودی کودک با یک دست اش، دست شما را نگه می دارد یا حتی بدون تکیه به دست های شما، خودش حرکت می کند.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

اجازه دهید کودکتان اسباب بازی ای را هل دهد.

هل دادن چرخ خرید کالا و یا ماشین چمن زنی به کودتان کمک می کند در زمانیکه در حال گشت زنی در منزل است تمرین راه رفتن بهتری داشته باشد. این عمل به کودک می آموزد که چگونه خودش را در حال راه رفتن بهتر کنترل کند همچنین باعث می شود او تعادل خودش را تصحیح کند و  اعتماد به نفس او را ارتقاء می بخشد.
اگر برای اولین بار کودک شما خودش تلاش می کند که راه رفتن را تمرین کند، در اختیار او وسیله چرخ دار قرار ندهید. مگر اینکه آنقدر مطمئن شده باشید که کودکتان خیلی قوی است و با هل دادن وسیله چرخ دار مشکلی پیش نمی آید.
همیشه مطمئن شوید وسیله چرخ داری که به او می دهید محکم است و ترمز مناسبی دارد و به سختی حرکت می کند تا کودک با هل دادن آن به زمین نخورد یا از جایی پرت نشود.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

کودکتان را به طرف خود به سمت بالا بکشید تا بایستد.

اجازه دهید کودکتان دست شما را محکم بگیرد و او را به سمت بالا به سمت خودتان بکشید در نتیجه او اینگونه می تواند وزن خودش را نگه دارد. اجازه دهید او اطراف خودش بگردد و زیر بازوانش را بگیرید.

هر چقدر زمان بیشتری کودک صرف کند تا بر روی ران پا وزن خودش را تحمل کند زودتر خودش تلاش می کند تا به راه رفتن بیافتد.
هر چه بیشتر کودکتان را بر روی ران های پایش به حالت ایستاده نگهدارید ماهیچه ران پای او قوی تر شده و در آینده خمیدگی در این ناحیه نخواهد داشت.
معمولاً حدودا در 18 ماهگی ران پا حالت خمیده پیدا می کند اما اگر مراحل تمرین برای ایستادن را طبق این مقاله درست انجام دهید تا سه سالگی این مسأله به تأخیر می افتد.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

به کودکتان هدیه دهید به خاطر تلاش هایی که انجام می دهد.

به نظر می آید بیشتر کودکان یک علاقه ذاتی نسبت به خشنود ساختن پدر و مادرشان و علاقه به دریافت هدیه و دیدن کف زدن از سوی آنها و فریادهای شادی بخش پدر و مادرشان نشان می دهند. بنابراین به کودکتان این امکان را بدهید که بداند وقتی آنها یک کار بزرگ، مثل ایستادن و راه رفتن را تمرین می کند هدیه و تشویق هایی از سوی پدر و مادرش دریافت می کند.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

برای کودکتان کفشهای خانگی داخل منزل نخرید.

لازم نیست برای یک کودک کلکسیونی از کفش خریداری کرد. بهترین کفش ها برای کودکتان اصلاً هیچ نوع کفشی نیست.
کف اتاق و فضای خانه امن و تمیز باشد تا کودک به راحتی راه برود و پابرهنه باشد تا ماهیچه های پای او در اثر راه رفتن قوی شود و تنها کمک کنید تا تعادل و هماهنگی او در راه رفتن تنظیم شود. همین کار کافی است. حتی بهتر است هنگام تمرین در منزل جوراب هم پای او نباشد.
زمانیکه کودک تازه راه رفتن را دارد می آموزد وقتی بیرون از منزل می روید بهتر است کفش های ساق بلند مانند پوتین بچه گانه یا کتانی هایی که ساق بلندی دارند نپوشد. زیرا سرعت حرکت کودک را کند می کنند. ضمنا کفش هایی که سبک وزن هستند و انعطاف پذیری بیشتری دارند بپوشند.

کمک کنید کودکتان در اتاق گشت زنی کند.

 

پرهیز کنید از تلاش برای اجبار کردن کودک به ایستادن اگر خودش تمایلی ندارد.

اجبار کردن باعث می شود ترس کم کم در او نهادینه شود و راه رفتن و ایستادن را در او به تاخیر بیاندازد.

بیشتر کودکان راه رفتن را انجام خواهند داد زمانیکه آمادگی آن را داشته باشند بنابراین مضطرب نشوید وقتی که کودکتان راه رفتن را شروع نکرده است تا سن 18 ماهگی یا حتی بیشتر از آن.

گام 3 - کمک کنید کودکتان راه برود

کمک کنید کودکتان راه برود

کنترل کنید تعادل او را در زمان بازی کرد

             کودکتان را تشویق کنید تا خودش بر روی دو پایش بیاستد و تمرین کردن او را برای ایستادن در حالت تعادل به یک بازی دلپذیر برای او تبدیل کنید و در حین اجرای آن، او را بسیار زیاد تشویق کرده و هدیه های زیادی به او بدهید.

همراه کودکتان در کنار او بر روی کف اتاق بنشینید و کمک کنید او بلند شود و با صدای بلند بشمارید تا او چگونه به حالت ایستاده باقی بماند تا قبل از اینکه دوباره بر روی زمین بیافتد. کف بزنید و هدیه بدهید به او بعد از هر بار که تلاش می کند و تعادل خودش را حفظ می کند.

کمک کنید کودکتان راه برود

 

کودکتان را تشویق کنید به راه رفتن به جای نشستن.

هر بار که در حالت ایستاده قرار می گیرد او را تشویق کنید اما در حالت نشسته او را تشویق نکنید. زمانیکه می ایستد یک ضربه با دست به حالت تشویق بزنید اما در حالت نشسته کف نزنید.

کمک کنید کودکتان راه برود

در یک طرف اتاق بیاستید و کودکتان را تشویق کنید تا به سمت شما بیاید.

این عمل باعث می شود کودکتان اعتماد به نفس پیدا کند و انگیزه کافی داشته باشد تا قدمهای اول را بردارد.

کمک کنید کودکتان راه برود

قدم های اولیه را در تعداد زیادتری انجام دهد

اولین قدمها برای کودکتان لحظات طولانی تری محسوب می شود، مطمئناً هیجان زده تر می شوید و تشویق هم می کنید.

تسلی بخش خاطر کودکتان باشید زمانیکه به طور مشخص تری به راه رفتن مشغول می شود او در حال انجام کار درستی است و به او اعتماد به نفس بدهید تا راه رفتن خودش را حفظ کند.

کمک کنید کودکتان راه برود

انتظار داشته باشید گاهی توقف کند و گاهی حرکت کند.

خیلی مضطرب نشوید اگر کودک کوچک شما گاهی به عقب می افتد یا به حالت بد زمین می خورد و یا نامناسب حرکت می کند. کودک شما در حال انجام کار بزرگی است و در زمان رشد پاهایش به سر می برد همانطور که زمانیکه اسم ها را صدا می کند و یا با انگشتانش وسایل غذا را نگه می دارد بنابراین ممکن است چند هفته یا حتی یک ماه این حالت زمین خوردن و بلند شدن ادامه یابد.

اجازه دهید کودکتان زمین بخورد اگر کف اتاق ایمن است. وقتی کودکتان شروع می کند به راه رفتن ممکن است حرکت های نامناسبی داشته باشد دور خودش زمین بخورد یا با سرعت زمین بنشیند اما او در حال اصلاح حرکت راه رفتن خودش است این معمول است که بیشتر کودکان درک عمیقی ندارند و بنابراین ممکن است آنها بیشتر به ضربه هایی که در حال افتادن و یا حرکت دچار می شوند بیشتر توجه کنند تا به نحوه راه رفتن خودشان.

کمک کنید کودکتان راه برود

سرعت و رشد حرکت کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید.

همه کودکان مثل هم نیستند بنابراین مضطرب نشوید از اینکه کودکتان در سن خاصی نمی تواند راه برود. مرحله راه رفتن برای کودکان متفاوت است. زمان آن فرا برسد کودک خودش شروع به حرکت می کند این به وزن بدن کودک بستگی دارد به شخصیت کودک بستگی دارد. همیشه به یاد داشته باشید زمان حرکت کودک تقریبی است و اینطور نیست که در زمان دقیق و خاصی اتفاق بیافتد و هر کودکی نیازمندیهای خاص خودش را دارد.
کودکانی که زودتر از موعد مقرر بدنیا می آیند در مقایسه با کودکانی که در پایان 9 ماه بدنیا می آیند با مشکلاتی بیشتر روبه رو می شوند.
برخی کودکان وقتی در قدم های اولیه دستتان را از آنها جدا می کنید بسیار می ترسند در نتیجه چنین کودکانی به حمایت و کمک بیشتری نیاز دارند و نباید استرس و فشار زیادی به آنها وارد کرد.

گام 4 - از کودکتان حمایت کنید

از کودکتان حمایت کنید

مضطرب نشوید اگر پاشنه پاهای کودکتان پهن و چاق به نظر می آید و چاق است. تقریباً در 2 یا 3 سالگی بیشتر این گوشت نرم شده و آب می شود و قوس پای کودک به حالت معمولی تری برمی گردد.

مطمئن شوید پنجه پای کودک شما اگر به سمت جلو خمیده است خودش در آینده صاف و مستقیم می شود.
همچنین به طور معمول گاهی این نوع خمیدگی پنجه پای کودک مربوط می شود به نوعی پیچ خوردگی به این معنی که استخوان ساق پا به سمت جلو چرخش پیدا می کند. این مسأله در قدم های اولیه در 6 ماهگی درست خواهد شد. اگر کودک شما این مسأله برایش بعد 6 ماهگی هنوز باقی ماند با متخصص اطفال برای اصلاح آن صحبت کنید. تا تمرین های حرکتی مناسب ارائه دهد و این مشکل برطرف شود.

از کودکتان حمایت کنید

 بعضی از بچه ها به طور ذاتی علاقه دارند بر روی نوک پنجه پاهایشان حرکت کنند.

پنجه پا چیزی که می تواند کمک کند به رشد حفظ تعادل شان این مسئله همیشه به طور ناگهانی تغییر می کند که خودشان از این حالت خارج می شوند اما به ندرت پیش می آید، این حالت بر روی پنجه کودک محکم شده و یا این حالت باقی بماند. اگر کودک بر روی پهنای پای خودش به طور فیزیکی نتوانست خودش حرکت کند یا اگر راه رفتن او برروی پنجه پا بعد از 3 سالگی باقی ماند با دکتر متخصص اطفال در میان بگذارید تا این مسأله را بررسی کند.

از کودکتان حمایت کنید

 

با متخصص اطفال مشورت کنید اگر کودک شما بیش از حد در حین تمرین راه رفتن زمین می خورد ممکن است ران های پای او سفت و محکم باشند یا اگر به طور معمول مدام به یک طرف خودش زمین می خورد.

این نوع افتادن ها نشانه این است که عصب، مفصل یا نخاع باید بررسی باشد.

از کودکتان حمایت کنید

اجازه کنجکاوی کردن به راحتی در حین راه رفتن به کودکتان بدهید.

هنگامی که کودک اعتماد به نفس بیشتری برای راه رفتن پیدا کرد و می توانست به راحتی بر روی کف و پهنای پایش راه برود، فضای اطراف آن را مناسب و راحت فراهم کنید و اجازه دهید او به آرامی تلاش کند راه رفتن را ادامه دهد. در زمان راه رفتن، خم شود و یا بر روی سطح ناهموار حرکت کند. این فضاهای جدید به او کمک خواهد کرد ، حس تعادل ایجا کردن برای خودش را تقویت کند.

با تشکر از شما کاربر سایت ویکی چجور. در صورت پسندیدن این پست ، ما را از امتیاز دهی خود بی بهره نسازید.

اطلاعات مطلب

  • تربیت فرزندان
  • 671 بازدید
  • blankblankblankblankblank (5 votes, average: 4,20 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : عاطفه کریم نژاد - جمعه, 05 می 17, 8:54 ق.ظ
  • ویکی هاو

دیدگاه کاربران

  1. blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب