ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه به ماهیت اصلاحات رضاخان پی ببریم؟

چگونه به ماهیت اصلاحات رضاخان پی ببریم؟

آغاز سلطنت پهلوی، در واقع فصل جدیدی از تاریخ ایران است که همزمان با آن، دورهٔ نوینی از غارت کشور ما به دست بیگانگان آغاز می شود که به «استعمار نو » شهرت دارد. رضا شاه پس از رسیدن به سلطنت، در زمینه های داخلی و خارجی به اقداماتی دست زد.

مطالب مرتبط


گام 1 - بازگشت به حکومت استبدادی

بازگشت به حکومت استبدادی

وی از همان ابتدای کار، به حذف شخصیت های آزادی خواه، مستقل و مخالف با نفوذ بیگانگان اقدام کرد و شیوهٔ حکومت استبدادی و رأی فردی را پیش گرفت. او به مجلس قانون گذاری و قانون اهمیت نمی داد و تصمیمات فردی خود را به اجرا درمی آورد.

گام 2 - ایجاد ارتش منظم

ایجاد ارتش منظم

به وجود آوردن ارتش منظم در ایران از جمله برنامه های اساسی انگلیسی ها بود. این ارتش ضمن این که تمرکز قدرت سیاسی را در کشور ممکن می ساخت، قیام های مردمی را سرکوب می کرد و در مواقع ضروری، به عنوان تأمین کنندهٔ اهداف نظامی انگلستان مورد استفاده قرار می گرفت. رضا شاه نیروهای سه گانهٔ ارتش را با هدایت انگلیسی ها به وجود آورد. به نو کردن ارتش پرداخت و در سال 1304 ش. قانون نظام وظیفهٔ عمومی را به تصویب رساند.

گام 3 - احداث خط آهن سراسری

احداث خط آهن سراسری

از جمله اقدامات رضا شاه، احداث راه آهنی بود که بندر ترکمن را به بندر شاهپور متصل می کرد. احداث این راه با تبلیغات فراوان انجام گرفت و درواقع، هدف آن ایجاد راهی سراسری برای انتقال سریع نیروهای انگلیسی از جنوب به شمال بود. در صورت پیشروی روس ها، انگلیسی ها با استفاده از این راه می توانستند نیروهای خود را به سرعت به شمال بفرستند و مانع نفوذ آنها به هندوستان شوند. در جنگ جهانی دوم همین راه به مهم ترین عامل ارتباطی نیروهای متفقین مبدّل شد.

گام 4 - تجدید امتیاز نفت

تجدید امتیاز نفت

در دورهٔ مظفرالدین شاه قاجار، امتیاز کشف و بهره برداری از منابع نفت ایران به مدت ٦٠ سال به فردی انگلیسی واگذار شد. بعدها دولت انگلستان بر این امتیاز چنگ انداخت. در حالی که ٣٢ سال از مدت امتیازنامه گذشته بود، رضاشاه به طور ناگهانی و یکجانبه قرارداد مذکور را لغو کرد، اما اندکی بعد با انعقاد قرارداد جدیدی ، حق بهره برداری از منابع نفت جنوب ایران را به مدت ٦٠ سال به انگلستان داد. این قرارداد نسبت به امتیاز پیشین، به مراتب شرایط زیانبارتری برای منافع ملی ایران داشت.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 428 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 27 فوریه 18, 8:53 ق.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب