ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه به دنیای خواب می رویم و خواب می بینیم؟

چگونه به دنیای خواب می رویم و خواب می بینیم؟

 چگونگی خواب دیدن

خواب عبارت است از عدم توانایی ارادی درکنترل محیط فیزیکی و کاهش یا فقدان سطح هوشیاری، تعلیق نسبی ادراکات حسی و

غیرفعال شدن تقریباً تمام عضلات ارادی در زمان استراحت به‌ طوری‌ که فعالیت بدن و ذهن تغییر کرده و توهم‌های بینایی جایگزین تصاویر

واضح واقعی بشوند.

در این پست از سایت ویکی چور به معنای واقعی خواب، علت خواب دیدن و چگونگی خواب دیدن می پردازیم. برای آشنایی با دنیای خواب با ما همراه باشید…

 

سخنی با مخاطب

اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.
 
به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.
 
لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت این مطلب ارائه نمایید.
 
تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.
 
لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید

 

چگونه ها را از ما بخواهید

ویکی چجور

پایگاه تخصصی چکونگی انجام کار

 

مطالب مرتبط


گام 1 - دنیای خواب

دنیای خواب

خواب

خواب یکی از مجهولاتی است که بشر برای آن پاسخی نیافته است. انسان در جریان زندگی خویش با بسیاری از مجهولات روبرو است. خواب یکی از آنهاست که ذهن متفکران را به خود مشغول داشته است.

تحقیقات فروید درباره خواب بسیار اندک است، ولی از جمع نوشته های فروید درباره اینکه چطور می شود تا می خوابیم؟ و «چگونه خواب می بینیم؟» و اینکه اصولا خواب چیست؟ چیزی حاصل نمی شود. زیرا او درباره کابوسها و رویاها و علل و ریشه یابی خوابها تحقیق کرده، نه در مورد نفس خواب.

دنیای خواب

بر اساس پژوهش منوچهر مطیعی (تهرانی) 

تعریفی که هندوها از خواب می کنند بخصوص یوگی ها بیشتر به دل می نشیند. یوگی ها که ما آنها را در زبان خودمان «جوکی» می نامیم و ورزش یوگا هم از همین ریشه است، می گویند: انسان برخلاف آنچه نوشته اند و گفته اند پنج حس ندارد، بلکه شش حس دارد.

ششمین حس بشر حافظه و ذهن اوست.

حافظه و ذهن یا ضمیر که فرنگی ها آن را Conscience می نامند، بر حواس پنجگانه بشر برتری حاکمانه دارد. به این صورت که پنج حس دیگر برای او کار می کنند و نتیجه کار خویش را به ذهن فرمانده و آمر می دهند. حس ششم نیز متقابلا موظف به کنترل و تدبیر و حسن کار حواس پنجگانه است.

دنیای خواب

دنیای خواب 

خواب وقتی است که ارتباط حواس پنجگانه با ذهن قطع می شود. این نیاز کاملا طبیعی است که باید به طور متناوب انجام پذیرد. قطع رابطه حواس پنجگانه با ذهن همان خواب است، زیرا قطع رابطه پنجگانه با Memory در هیچ یک از شرایط دیگر ممکن نمیگردد. در این موقع ذهن مانند دایه مهربانی که فرزندان خویش را خوابانیده باشد، احساس آزادی می کند و به فعالیت می پردازد. معهذا این دایه مهربان زیاد از بچه های آرمیده اش دور نمی شود.

دنیای خواب

دیدن خواب

در جریان قطع رابطه حواس با ذهن، ذهن به فعالیت خویش ادامه می دهد. به گذشته بر می گردد و به آینده هم می رود و آزادانه جستجو و کاوش می کند. در این موقع است که ما خواب می بینیم، یعنی فعالیتهای ذهنی خویش را منهای ارتباط با حواس پنجگانه دریافت می داریم.

خواب دیدن شبانه

همه شب این حادثه اتفاق می افتد و ما خواب می بینیم، ولی اگر صبح به یاد نمی آوریم (خیال می کنیم که خواب ندیده ایم) نقص قدرت ذاكره ما است. ذهن کار خود را کرده است. فقط ذاكره ما بامداد روز بعد آنچه را که از ذهن دریافت داشته، گم کرده است. این یک رابطه اختصاصی بین ذهن و خاطره و یاد است.

دنیای خواب

سفر در خواب

ذهن هنگام آزادی از قید حواس پنجگانه در بازگشت به عقب آزاد است و تا سالها می تواند به گذشته رجعت کند. در این موقع ما افرادی را در خواب می بینیم که بیست یا سی سال پیش مرده و رفته اند، اما ذهن در رفتن به آینده و جلو، آزادی ندارد. حداکثر تا ده روز پیش می رود. از چند ساعت تا ده روز.

 

گام 2 - تعبیر خواب

تعبیر خواب

فروید می گوید:

«عوامل تشکیل دهنده زندگی ما در خواب به صورت سمبولهایی ظاهر می شوند». تعریف پیشینیان نیز تقریبا همین است بی آنکه، این صراحت را داشته باشد. گذشته و آینده ما «همان ده روز» در چیزهایی شکل و فرم می گیرند که می شناسیم. ذهن با بهره جویی از این نشانه ها می خواهد نکاتی را به یاد ما بیاورد و از آنچه که باید اتفاق بیفتد، آگاهی بدهد.

ذهن این تذکر و آگاهی و هشدار را در علائم و نشانه ها و سمبولهایی که به ما می نمایاند، جان می بخشد. در نتیجه خوابی می بینیم و صبح به دنبال تعبیر و یافتن کلید فهم آن میکردیم.

 

تعبیر خواب

ارتباط خواب با زندگی

در مورد تعبیر خواب خیلی گفته و نوشته شده است. بشر همیشه خواب دیده و چون این را به تجربه دریافته که خوابهایش با زندگی نمی توانند بی ارتباط باشند، همیشه در صدد یافتن کلیدی بوده که بتواند این در بسته را به روی او بگشاید و چراغی فرا راهش بگیرد که مجهولات را ببیند و بشناسد و تشخیص دهد. گشودن این در و روشن کردن تاریکی ها علم تعبیر خواب است.

 

تعبیر خواب

بهترین معبران

بهترین معبران انبیاء و پیامبران بوده اند. از حضرت ابراهیم نوشته اند که معبر خوبی بوده. یعقوب پیامبر چنان معبر آگاه و دانایی بوده که به مصداق آیه شریفه وقتی یوسف به  او می گوید «آنی رایت عشر كوكبا والشمس والقمر رايتهم لي ساجدین » به او می گوید این خواب را برای دیگران باز مگو که برادرانت به نابودی تو همت خواهند گماشت و آن شد که نوشته اند و خوانده اید.

خود حضرت یوسف نیز معبری مسلط بود. وقتی فرعون خواب می بیند و برای او تعریف می کند، يوسف اطلاع می دهد که هفت سال قحطی پیش خواهد آمد و همین تعبير او را به عزت می رساند و باز خوانده ایم که در زندان فرعون يوسف خواب آن دو مرد زندانی را چگونه تعبیر کرد.

اولیاء و معصومین نیز علم تعبیر داشتند، به خصوص از امام جعفر صادق علیه السلام تأویلات و تعبیرات فراوان نقل شده که در کتب مربوط ضبط است.

مردم عادی نیز کم و بیش با این فن ظریف آشنایی داشتند و خوابها را تعبیر می کردند و این صرفا مبتنی بر تجربه بوده است.

برگرفته از تعبیر خواب منوچهر مطیعی

اطلاعات مطلب

 • تعبیر خواب
 • 641 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : - شنبه, 10 آگوست 19, 7:26 ب.ظ
 • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

 1. رامین جوادی - 2019/08/09 - 12:33 ب.ظ
 2. blank
  علی صمدی فرد - 2019/08/09 - 8:14 ب.ظ
  • kh hatefi - 2019/08/10 - 6:50 ب.ظ
 3. حامد اسمعیلی - 2019/08/10 - 12:38 ب.ظ
 4. سهیلا شهابی - 2019/08/10 - 12:44 ب.ظ
  • kh hatefi - 2019/08/10 - 6:42 ب.ظ
 5. حکیمه - 2019/08/10 - 7:39 ب.ظ
 6. ندا میلانچیان - 2019/08/17 - 12:13 ق.ظ
 7. blank
  مونسی - 2019/08/18 - 11:14 ق.ظ
 8. حامد اسمعیلی - 2019/08/18 - 11:59 ق.ظ
  • kh hatefi - 2019/08/18 - 11:15 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب