ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دو + 3 =

بستن
بستن

چگونه به خود احترام بگذاریم؟

چگونه به خود احترام بگذاریم؟

ایجاد و توسعه حس قوی احترام نسبت به خود می تواند باعث افزایش حس درونی مثبت، بهبود ارتباطات سالم و هم چنین ایجاد حس متقابل احترام دیگران نسبت به خود شود. با دنبال کردن مراحل زیر چگونگی داشتن احساس خوب، زندگی شاد و رفتار مناسب نسبت به خود را یاد خواهید گرفت. جهت مطالعه و یادگیری مطلب پر محتوا، مفید و آموزنده احترام به خود همراه ما باشید. 🙂 

مطالب مرتبط


گام 1 - داشتن ذهنیت و احساس مثبت

داشتن ذهنیت و احساس مثبت

شناخت خود:
خودتان را بشناسید. هر چقدر شناخت کاملی از خود داشته باشید، حالات درونی و احساسات خود را بهتر خواهید شناخت و نسبت به خود احترام زیادی قائل خواهید شد. با صرف زمان کوتاهی برای شناخت خود، نتایج ارزشمند ی بدست خواهید آورد.

 • لیستی از تمامی اشیا، انسان ها، احساسات و کارهایی که برایتان مهم است، تهیه کنید. این لیست به شما کمک خواهد کرد تا علایق خود را بشناسید و خواسته ی خود از زندگی را بدانید.
 • فعالیت ها و کارهای متفاوتی را امتحان کنید. این کار این شانس را به شما می دهد تا بدانید به کدام فعالیت ها علاقه دارید و از انجام چه چیزهایی بیزار هستید.
 • با خودتان یک مصاحبه ی نوشتاری داشته باشید. فرض کنید که شما در حال مصاحبه با خوتان در سن 99 سالگی هستید. از خودتان سوال هایی از قبیل انگیزه تان برای زندگی،حوادث خوب و بد زندگی، نصایح و آموزه های زندگی و داستان هایی در مورد آرزوها و آمالی که آرزو داشته اید به آن ها برسید، بپرسید و آنها را بنویسید. این مصاحبه یکی از مصاحبه ها و گفتگوهای صادقانه با خودتان خواهد بود.
 • زمانی را به خودتان اختصاص دهید و با خودتان قرار بگذارید. رستوران جدیدی را انتخاب نمایید و خوتان را به یک وعده ی غذایی دعوت کنید. با این کار شما از علایق و احساسات و عقیده های خود آشنا خواهید شد.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

خودتان را ببخشید:
اگر می خواهید به خودتان احترام بگذارید، خودتان را به خاطر کارهایی که در گذشته انجام داده اید و از آنها راضی نبوده اید، سرزنش نکنید. به کارهای اشتباهی که انجام داده اید، اقرار کنید و در صورت ضرورت از دیگران معذرت خواهی کنید و به سوی آینده پیش روید. اگر اعتراف به کارهای خود و تصمیم گیری برایتان سخت می باشد، قادر نخواهید بود که پیشرفت کنید و به جلو حرکت کنید. بدانید که همه ی ما انسان هستیم و هر انسانی می تواند اشتباه کند پس باید از اشتباهات خود درس بگیریم، آنها را بپذیریم و تلاش کنیم این اشتباهات، تجربه ای برای زندگی و آینده ی ما باشد.

داشتن ذهنیت و احساس مثبت

قبول داشتن خود:
خودتان را دوست داشته باشید و از پوست و چاقی و لاغری خود ایراد نگیرید. این بدان معنا نیست که انسان کاملی هستید و به خود غره شوید، بلکه باید آنگونه که هستید خود را قبول داشته باشید و به خاطر وجود خود ،خوشحال باشید و رفتار خوبی با خود داشته باشید.

 • از گفتن جملاتی همانند اگر چند کیلو وزن کم کنم، خود را دوست خواهم داشت، بپرهیزید.پس همین الان خود را آن گونه که هستید، دوست داشته باشید.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

داشتن اعتماد به نفس:

روی اعتماد به نفس خود کار کنید. اگر خودتان را دوست نداشته باشید، از چهره ی خود ایراد بگیرید و از کارهای خود راضی نباشید، ایجاد و افزایش اعتماد به نفس بسیار سخت خواهد شد. ایجاد اعتماد به نفس حقیقی و قوی به یکباره سخت و نیازمند تلاش زیادی هست اما انجام کارهای بسیار ساده و روزانه و تحسین خود، شروعی برای راه اعتماد به نفس می باشد.

 • اولین قدم برای شروع ایجاد و افزایش اعتماد به نفس موارد زیر می باشد:
 • گفتن سخنان و کلمات مناسب، لبخند زدن، حالات و رفتار و حرکات مثبت و داشتن افکار خوب و مثبت در باره ی خود
 • در صورتی که دیگران از شما تعریف و تمجید می کنند با گفتن متشکرم با لبخند از آنها تشکر کنید.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

داشتن عادات و گفتار مثبت:

عادت و گفتار مثبت داشته باشید و آن را ادامه دهید. حفظ نگرش مثبت، به زندگی جهت می دهد. پس از زندگی خود راضی خوشحال باشید و عادات خوبی را در خود پرورش دهید. به خاطر چیزهایی که انتظار وقوع آن ها را داشته اید، اما اتفاق نیافتاده اند، ناراحت نباشید.
اگر به خاطر هر چیزی نگرش منفی داشته باشید و تصور بدی در مورد شرایط موجود در ذهن پرورش دهید، هرگز احساس شادی در زندگیتان نخواهید داشت.

 • برای مثال اگر خواهان کاری هستید که به آن علاقه مندید هرگز این جمله را نگویید: هیچ شانسی برای من وجود ندارد، متقاضیان زیادی برای این کار وجود دارد، بلکه بگویید :خیلی عالی و هیجان انگیز خواهد بود، اگر در این شغل استخدام شوم، یا حتی اگر برای مصاحبه دعوت نشوم، من به خودم برای درخواست کار مورد علاقه ام افتخار می کنم.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

انتخاب دوست مناسب:

برای دوستی با هر کسی تلاش نکنید. یکی از دلایل عدم وجود اعتماد به نفس و احترام به خود می تواند این باشد که شما احساس می کنید به اندازه ی دیگران نمی توانید درآمد کسب کنید یا فکر می کنید که شما تنها مانده اید، در حالی که تمامی دوستانتان ازدواج کرده اند. از وقت و شرایط فعلی خود نهایت استفاده راببرید و برای چیز هایی که ندارید، افسوس نخورید.  ظرفیت و استانداردهای خود را بشناسید و تنها برای اهدافی که توانایی رسیدن به آن را دارید، تلاش کنید.

 • زمان خود را به خاطر دوستان مجازی و تقلید از راه و روش آن ها هدر ندهید.
 • بجای تقلید از دیگران میتوانید هدف های خود را تعیین کرده و مسیر خود را ادامه داده و موفق شوید.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

 پرهیز از حسادت:

از حسادت و مقایسه کردن خود با دیگران خودداری کنید. از غصه خوردن و آرزو کردن برای داشته های دیگران بپرهیزید. تنها به داشته های خود نگاه کرده و برای هدف خود تلاش کنید. احساس حسادت و آرزوی بودن به جای دیگری، تنها خودتان را نابود می کند و باعث می شود که از خود متنفر شوید. پس حسادت را کنار گذاشته و برای شادی های خود تلاش کنید.

داشتن ذهنیت و احساس مثبت

داشتن ایمان به انتخاب های خود:

اگر خواهان احترام به خود هستید، باید انتخاب های خود را ایمان داشته و آنها را باور داشته باشید. باید در باورهای خود ثابت قدم باشید و سعی کنید خود را بشناسید و کشف کنید که چه چیزی شما را خوشحال می کند.

 • برای انتخاب ها و تصمیمات درست خود، برای خود جایزه بگیرید.
 • از نصایح و پیشنهاد های دیگران استفاده کنید. این کار، دیدگاه شما را نسبت به مسائل و موضوعات افزایش می دهد.
 • شک و تردید مداوم را کنار بگذارید. از سرزنش خود به خاطر تصمیمات غلط و کارهای گذشته دست بردارید و از آن ها تجربه بگیرید.

داشتن ذهنیت و احساس مثبت

انتقادپذیر بودن:
برای داشتن احساس احترام واقعی به خود، باید بدانید که چگونه انسانی هستید. در صورتی که دیگران نصایح مفید و سازنده ای به شما بگویند، گفته های آن ها را ارزیابی کنید و تمامی جوانب را بسنجید. باید توانایی این را داشته باشید که برای پیشرفت خود، از کمک ها و پیشنهادات و انتقادات دیگران استفاده کنید. انتقادپذیر بودن می تواند کمک شایانی برای رسیدن به هدف باشد.

 • از گوش دادن به حرف ها و سخنان افراد بدخواه و افرادی که قصد ضربه زدن به شما را دارند، بپرهیزید .گاهی تشخیص انتقادات سازنده و مفید از انتقادات مخرب و بد خواهانه دشوار هست. بنابراین حتما قبل از هر عکس العملی، تمامی جوانب را ارزیابی کنید و خوب در مورد سخنان گفته فکر کنید.
داشتن ذهنیت و احساس مثبت

کنترل شادی ها و احساسات خوب خود:

اجازه ندهید دیگران شما را تحت کنترل قرار دهند. شادی ها و احساسات خوب از خود شما نشات می گیرد،نه از اطرافیان و انسان های پیرامونتان. مطمئنا برخی هدیه ها و تعاریف خوب، احساس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد، اما در پایان روز، احساس خوب و شادی جاودانه از وجود خودتان نشأت می گیرد. به دیگران و افراد بدخواه اجازه ندهید که به شما بگویند چه کسی هستید و چگونه شخصی می باشید بلکه خودتان باورها،  عقاید و شخصیت واقعی خود را کشف کنید.

 • اگر به دیگران اجازه ی این را بدهید که دائما ذهن شما را تغییر دهند و تصمیماتتان را سست و کنترل کنند، این گونه اشخاص فکر خواهند کرد که شما ثابت قدم نیستید و اقتدار ندارید.
 • تنها به نصایح و سخنان والدین و نزدیکان خیرخواه خود احترام گذاشته و از پیشنهادات و نصایح آنها در تصمیمات و کارهای خود بهره ببرید.

گام 2 - شیوه ی رفتار با خود

شیوه ی رفتار با خود

داشتن رفتار احترام آمیز با خود:

با خودتان با احترام رفتار کنید. گاهی اوقات ما با خودمان گونه ای رفتار می کنیم که این گونه رفتارها را نمی توانیم حتی در خواب با دیگران تصور کنیم. به خودتان توهین نکنید و خودتان را مورد ظلم قرار ندهید حتی اگر کار اشتباهی کرده باشید ولی از کار اشتباه خود عبرت بگیرید.

 • در مورد خواسته و آرزوی خود صادق باشید و به دنبال آن ها باشید.
 • دانش خودتان را با مطالعه و بررسی و تحقیق افزایش دهید و به دانسته ها و گفته های دیگران متکی نباشید.
شیوه ی رفتار با خود

مراقبت از سلامتی خود:

مواظب سلامتی خود باشید. هنگامی که شما در تلاش برای حفظ سلامتی خود هستید، نه تنها از لحاظ فیزیکی احساس بهتری خواهید داشت، بلکه از لحاظ روحی و روانی نیز در وضعیت خوبی قرار می گیرید. احترام به بدن به این معناست که وضعیت بدن را همانگونه که هست رها نکنید، بلکه برای رسیدن به وزن نرمال و سلامتی از لحاظ فیزیکی و روحی تلاش کنید. بیش از حد توان، از خود انتظار نداشته باشید و برای هدف هایی تلاش کنید که بدن توانایی رسیدن به آنها را دارد.

شیوه ی رفتار با خود

تعیین اهداف:

اهدافی برای پیشرفت خود تعیین کنید. احترام به خود به این معنا نیست که شما عالی و کامل هستید و نیازی به پیشرفت و ترقی ندارید، بلکه باید ضعف های خود را قبول داشته باشید و در جهت رفع آنها تلاش کنید.

 • زمانی را برای فکر کردن در مورد خودتان و هدف هایتان در نظر بگیرید.
 • لیستی از اهدافتان را تعیین کنید.
 • برنامه ای برای پیشرفتتان داشته باشید.
 • پیشرفت روزانه هایتان را یادداشت کنید.نوشتن پیروزی ها و پیشرفت های کوچک و بزرگ بسیار مهم و حیاتی است.
 • اگر چه تغییر رفتار، افکار و احساسات کار یکی دو روز نیست و نیاز به تلاش و استقامت زیادی دارد، اما برداشتن اولین گام در جهت رسیدن به این تغییرات، در پرورش اعتماد به نفس و احترام به خود نقش مهم و حیاتی دارد.
شیوه ی رفتار با خود

پیشرفت کردن:

پیشرفت کنید. پیشرفت کردن به معنی انجام دادن کارهای جدید و باز کردن ذهن در جهت درک فرصت های جدید می باشد.

 • رفتن به کلاس یوگا
 • داوطلب شدن برای انجام کاری یا جهت کمک به دیگران
 • صرف زمان برای یادگیری درس ها و تجربه هایی از افراد سالخورده
 • خواندن اخبار
 • تلاش برای یادگیری کارهای جدید می تواند برای پیشرفت شما کمک کند.

گام 3 - ارتباط با دیگران

ارتباط با دیگران

نحوه ی ارتباط با دیگران:
به دیگران احترام بگذارید. اگر خواهان احترام به خود هستید، باید به همه ی افراد اطرافتان احترام بگذارید. اگر چه افراد خاصی سزاوار احترام نیستید، اما شما باید با مردم همان گونه رفتار کنید که انتظار دارید با شما آن گونه رفتار شود.

 • از جمله راهکارها و دستورالعمل هایی برای احترام گذاشتن به مردم عبارت است از :
 • با مردم صادق و روراست باشید.
 • به دیگران توهین نکنید.
 • آنها را مورد آزار و اذیت قرار ندهید.
 • به آنچه دیگران می گویند،خوب گوش دهید.
 • به ایده ها و عقیده های آنها احترام بگذارید و صحبت هایشان را قطع نکنید.

افرادی که به شما احترام نمی گذارند و مانع پیشرفت شما می شوند را شناسایی کنید. شخصی با اعتماد به نفس بالا و محترم به دیگران اجازه ی بدرفتاری با خود را نمی دهد. گاهی اوقات در برابر بدرفتاری دیگران واکنشی نشان نمی دهیم چون باور داریم که آنها شناختی از ما ندارند، یا می دانیم که نحوه ی حرف زدن همواره شخصیت طرف مقابل را نشان می دهد و یا از جنیه منفی آنقدر به خودمان ایمان نداریم و خود را سزاوار آن رفتار می بینیم و سکوت می کنیم.

 • پس هنگام دیدن بدرفتاری و بی احترامی باصبر و حوصله و اخلاق از خود دفاع کنید.
 • اگر کسی به کرات به شما بی احترامی می کند، او را رها کنید، چنین شخصی لایق دوستی با شما نیست.
 • اگر چه رها کردن دوست نزدیکی که به شما بی احترامی می کند، سخت است اما باید بتوانید روابط خود را مدیریت کنید و خود را از ذهن مشغولی ها و تنش ها دور نمایید.

ارتباط با دیگران

اجتناب از خشم و عصبانیت:

از رفتار پرخاشگرانه اجتناب کنید. هنگامی که با شخصی که رفتار مناسبی ندارد، روبرو می شوید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و مثبت باشید.

 • در مقابل بی احترامی ها،رفتارهای توهین آمیز از خود واکنش تندی نشان ندهید. زیرا انسان بر اساس رفتارش قضاوت می شود.
 • احساسات خود را بشناسید. در مورد احساساتتان صادق و مسئول باشید.
 • بر خواسته های خود پافشاری کنید. مثلا ممکن است بگویید که من می خواهم تصویر بهتری از خود باقی بگذارم و نمی خواهم به سخنان منفی دیگران اهمیت بدهم.
ارتباط با دیگران

جلب احترام:

بیش از حد برای جلب احترام دیگران نسبت به خود تلاش نکنید. بعضی اوقات، در دیدارهایی دوستان و دورهمی ها به دلیل ترس از دست دادن دوستان اجازه می دهیم تا دیگران ما را کنترل کنند و علایق و سلیقه هایشان را مثلا در انتخاب نوع غذا به ما تحمیل نمایند که این عمل در بسیاری از موارد نادرست است. باید از طرفی ضمن اینکه به عقیده های دیگران احترام می گذارید و نظرات آن ها را با دقت می شنوید، نظرات و سلیقه های خود را نیز محترمانه بیان کنید. باید شادی و شاد بودن را از درون خود و از احساسات خود پیدا کنید.

ارتباط با دیگران

بخشش دیگران:

دیگران را ببخشید. اگر خواهان احترام به خود هستید، دیگران را به خاطر خطاهایشان ببخشید. این بدان معنا نیست که دوباره بهترین دوست آن ها باشید، بلکه به این معناست که در ذهن و قلب خود آن ها را ببخشید و به سمت جلو حرکت کنید. اگر دائما به فکر کارهای اشتباه دیگران باشید و کینه به دل بگیرید و به فکر انتقام باشید، قادر نخواهید بود که در زمان حال زندگی کنید و همواره در زندگی خود درجا میزنید .
بخشیدن دیگران،هدیه ای به خودتان و در جهت درمان روح خودتان است.
عصبانی شدن برای مدت کوتاهی عادی است اما کینه ی دراز مدت، زندگی و شادی دراز مدت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.
به یاد داشته باشید، کسانی که با شما با بی احترامی رفتار می کنند، کسانی هستند که شاید با آن ها در زندگی شان به خوبی رفتار نشده است. بنابراین آن ها را به خاطر بی احترامی ها و بدی هایشان ببخشید. کسی که از این بخشش، بیش ترین سود را می برد،تنها خود شما هستید.

گام 4 - رفتار خوب داشتن با خود

رفتار خوب داشتن با خود

تحقیر نکردن خود:

خود را تحقیر نکنید. اگر می خواهید به خود احترام بگذارید، از تحقیر کردن خود بخصوص جلوی دیگران خودداری کنید. گفتن جوک در مورد خود و خندیدن به خود مورد دیگری هست و گفتن کلماتی هم چون من خیلی چاق شدم، چرا کسی مایل به صحبت با من نیست و مواردی از این قبیل موضوع دیگری می باشد. اگر خود را تحقیر کنید، این اجازه را به دیگران می دهید که با شما رفتار مشابهی داشته باشند.

از جمله راهکارهای ترک تحقیر خود موارد زیر می باشد:

 • زمان خطور کردن افکار منفی به ذهنتان به جای گفتن آن ها به دیگران، افکار را بنویسید.
 • اگر این افکار را با صدای بلند بگویید به این اطمینان خواهید رسید که تمامی آن ها در موردتان صادق است و حقیقت دارد.
رفتار خوب داشتن با خود

داشتن رفتار مناسب:

اجازه ندهید دیگران شما را در حالتی ببینند که بعدا پشیمان شوید. کارهایی را انجام دهید که بعدا به آن ها افتخار کنید و از انجام کارهایی که موجب جلب توجه کوتاه مدت می شود، خودداری کنید.

رفتار خوب داشتن با خود

داشتن شخیصت ثابت:

تلاش کنید شخصیت ثابتی از خود به نمایش بگذارید. خونسرد باشید. سعی کنید خونسردی خود را در همه ی شرایط حفظ کنید. اگر چه ممکن است در شرایطی نتوانید خود را کنترل کنید و خونسردی خود را از دست بدهید اما اگر نتوانید خشم خود را به دفعات کنترل کنید، نخواهید توانست کنترل امور را در دست بگیرید.

 • راه بروید،
 • نفس عمیق بکشید،
 • خاطره های خوب را به یاد بیاورید،
 • هوای تازه ای استشمام کنید،
 • به کسی که شما را آرام می کند زنگ بزنید،
 • مدیتیشن انجام دهید،
 • در این مورد با کسی صحبت کنید،
 • و یا موارد دیگری که شما را از آن محیط دور می کند.

کنترل شرایط و موقعیت با خونسردی و آرامش باعث افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه احترام به خود می شود.

رفتار خوب داشتن با خود

پذیرش اشتباهات:

اشتباهاتتان را بپذیرید. اگر واقعا خواهان احترام به خود هستید، اشتباهاتتان را بشناسید، آن ها را بپذیرید، در مورد آن ها فکر کنید و در قبال آن ها مسئول باشید، بابت آن ها از دیگران معذرت خواهی کنید تا دوباره این کار را در آینده تکرار نکنید. در صورتی که متوجه اشتباه خود نشده اید، به دیگران فرصت ابراز آن را بدهید. اگر اشتباهات گذشته خود را قبول داشته باشید و درصدد جبران آن ها باشید، آرامش خاطر و احساس غرور خوشایندی پیدا می کنید و این امر باعث اعتماد و احترام مردم نسبت به شما می شود.

رفتار خوب داشتن با خود

صرف زمان با دوستان واقعی:

زمانی را با کسانی که به شما احترام می گذارند، صرف کنید. معاشرت با کسانی که احساس بدی را در شما ایجاد می کنند نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس و احترام به خودتان می شود، بلکه احساس بد و دلخوری در شما بوجود می آید که چرا اجازه دادید با شما آن گونه رفتار شود. دوستان و اشخاصی را پیدا کنید که نگرش مثبت دارند، نه تنها با شما بلکه با کل دنیا خوب و مثبت برخورد می کنند و زمان هایی را تعیین کنید که تنها به سخنان و صحبت هایشان گوش دهید. ارتباط با چنین اشخاصی،یک ارتباط و رابطه ی واقعی،حقیقی و دوستانه می باشد.

رفتار خوب داشتن با خود

فروتن بودن:
متواضع و فروتن باشید و به خود و کارهای خود مغرور نشوید. تعدادی بر این باورند که داشتن غرور کاذب و مغرورانه و صحبت مغرورانه در مورد پیروزی های خود باعث احترام بیشتر به آنها می شود. اگر واقعا خواهان احترام دیگران نسبت به خود هستید، فروتنی و متواضع بودن را تمرین کنید. اجازه دهید دیگران خود به این موضوع پی ببرند که شما چگونه شخصی هستید و چه قدر عالی می باشید و شما را با رفتار هایتان بشناسند. این گونه افراد دوستان واقعی و حقیقی شما خواهند بود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

 1. امیدمحمدزاده - 2018/07/05 - 1:59 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب