ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه به بهداشت روانی خود کمک کنیم ؟

چگونه به بهداشت روانی خود کمک کنیم ؟
روان ما همچون رودخانه‌ای با انشعابات کوچک است که این انشعابات همان اعضای مختلف سازنده وجود و روان است که همواره تحت تأثیر عوامل فیزیکی ، شیمیایی ، روانی و اجتماعی می‌باشند . همان‌طور که انشعابات کوچک ولی گل‌آلود نمی‌تواند رودخانه‌ی عظیمی را گل‌آلود سازند ، استرس‌ها ، ناملایمات و تضادهای کوچک هم در روان تأثیر می‌گذارند ولی قادر نیستند روان انسان را متشنج و بیمار سازند .
در واقع روان سالم ناکامی‌ها و فشارهای کوچک را تحمل و دفع می‌کند و آرامش قبلی را پس از رفع فشارها باز می‌یابد . اکثر ما دورانی از احساس اضطراب ، افسردگی ، رنجیدگی بدون دلیل با بی‌کفایتی در روبرو شدن با مشکلات زندگی را داشته‌ایم . حال اگر این ناملایمات و محرومیت‌ها و استرس‌ها که بر وجود انسان اثر می‌گذارند شدت یابند و یا به طور دائم تکرار شوند حامل آن بروز بیماری است ، لذا زیستن در دورانی که تغییرات سریع اجتماعی و تکنولوژی به وقوع می‌پویند ، کار آسانی نیست . در عین حال غیر ممکن هم نمی‌باشد .بنابر این بهتر است برای سلامت روان که در زمره‌ی بالاترین نعمتهاست اهمیت بیشتری قایل شویم و اصول اساسی را در جهت رسیدن به این امر مهم رعایت کنیم .
اصل اول : احترام به شخصیت خود و دیگران
اصل دوم : از شکست نترسید .
اصل سوم : شناخت وافعیات ، عینک‌های بدبینی و خوش‌بینی بی حد و مرز را از چشم بردارید و دنیا را بی‌واسطه نظاره‌گر باشید .
اصل چهارم : پی بردن به علل رفتار ، می‌توانیم با پیدا کردن علل هر رفتاری آن را کنترل کنیم . اگر رفتاری مورد پسند است تقویت شود و از رفتاری که مورد سرزنش است جلوگیری به عمل آوریم تا به سلامت روان خود کمک کنیم .
اصل پنجم : از تنبلی و بی‌تحرکی دست بردارید
اصل ششم : گذشته را به دنبال خود نکشید .
اصل هفتم : به موقع از دیگران کمک بخواهید ( میل به کمک خواستن از دیگران نمودار پختگی عاطفی شخص است و نه نشانه‌ی ضعف )

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب