ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

ده + 14 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/06/23: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها شنبه 1398/06/23::: مردم سالاری: شایعه کاهش تحریم; بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است کاهش تحریم‌های ایران را به عنوان مقدماتی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بررسی کند. *** شرق: سانتریفیوژهای جدید در گام سوم *** ایران: فروغ دیپلماسی غروب تندروی; «آتش به خانه افتاده است» شاید بهترین وصف این روزها برای امریکایی باشد که بعد از فراز و نشیب سال‌های اخیر در مناسباتش با ایران در بازتکرار سیاست منزوی کردن آن و همراه کردن متحدان بزرگ اروپایی‌اش ناکام مانده است. *** اطلاعات:  امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم; مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود *** ابتکار: احمد داود اوغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد; اردوغان در مسیر انزوا; رویارویی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با اکرم امام اوغلو کاندید حزب مخالف در انتخابات شهرداری‌های استانبول، اکنون علاوه بر هزینه‌های سیاسی و اجتماعی برای او، به شکاف اساسی در حزب عدالت و توسعه نیز دامن زده است. *** کیهان: سحر خدایاری را همان‌هایی‌کشته‌اند که برایش اشک تمساح می‌ریزند! پس از مانور‌های مبتنی بر دروغ عده‌ای از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و… در ماجرای خودسوزی یک دختر جوان در روزهای اخیر، با شفاف شدن ماجرا اکنون برخورد با دروغ‌پردازان و کسانی که دست به سوءاستفاده از مرگ این دختر زدند تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. *** دنیای اقتصاد: عقبگرد ترامپ از تحریم‌ ایران؟ پس‌لرزه‌های برکناری جان بولتون از سمت «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» همچنان ادامه دارد و تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ریشه این برکناری جنجالی منتشر می‌شود. رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌هایی، تمایل ترامپ برای عقبگرد از تحریم‌های ایران با هدف آغاز مذاکرات با تهران را دلیل اصلی اخراج جان بولتون از کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

چگونه به اهمیت ازدواج پی ببریم؟؟

چگونه به اهمیت ازدواج پی ببریم؟؟

در فرهنگ لغت واژه ازدواج به معنای با هم جفت شدن،زن گرفتن،شوهر کردن،زناشویی و ازدواج به معنای جفت ها،زن ها،شوهران آمده است.که در اصطلاح بدیع آن است که شاعر در شعر خود دو کلمه که در تلفظ شبیه به هم و در معنا مختلف باشد بیاورد چنان که در شعر:

ای ز لعل آتشینت در دل گلنار نار

                                                         غیر دل بردن نداری ای بت مکار کار

استاد معظم ایت الله جوادی آملی در تفسیر آیه شریفه ۱۸۹ سوره اعراف بهترین تعبیر از زن کلمه زوج است که جمع آن ازواج است در نتیجه چنین می گوید:چون عنوان زن با تعبیر زوج

مطرح شد،قهرا مرد به عنوان شوهر از آیه استفاده می شود. و ضمیرمذکر لیسکن به مرد بر میگردد.یعنی مرد بدون آفرینش زن سکینت و آرامش ندارد و نیازمند به انیس است .

 

مطالب مرتبط


گام 1 - فضیلت ازدواج:

فضیلت ازدواج:

خداوند انسان را به گونه ای آفریده است که بدون همسر ناقص است،انسان هر چه از نظر علم و ایمان و فضایل اخلاقی بالا برود تا همسر اختیار نکند،به کمال مطلوب نمی رسد،جنس مذکر و مونث ذاتا به یکدیگر نیازمندند،هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی،هر کدام به تنهایی ناقصند و هنگامی که در کنار همدیگر قرار گرفتند همدیگر را کامل می کنند.قرآن کریم در این باره می فرماید:

(هن لباس لکم و انتم لباس لهن)

زنان لباس شما مردانند و شما مردان لباس  زن ها هستید.

از این آیه استنباط می شود که همان گونه که لباس باعث می شود تا انسان پوشیده باشد،عیب و نقص بدنش معلوم نباشد،از گرما و سرما محفوظ باشد و در جامعه با سربلندی و آبرو زندگی کند.همین نقش را زن و شوهر نسبت به همدیگر دارند.همان گونه که لباس زینت انسان است و انسان را زیبا تر و جذاب تر نشان می دهد،همسران هم برای همدیگر زینت هستند،شاید هم به همین دلیل است که حضرت رسول اکرم(ص)می فرمایند:

ما بنی بنا فی الاسلام ،احب الی الله  عز و جل من التزویج

هیچ بنایی در اسلام،به اندازه ازدواج ارزشمند و محبوب تر در پیشگاه خداوند متعال نمی باشد.

 

همسر شایسته یکی از نعمت های بزرگ الهی بشمار می رود که برای انسان آرامش روانی وفار و تشخص به وجود می آورد و او را از ارتکاب به بسیاری از اعمال ناشایست باز می دارد.در این مورد نیز به عنوان حسن ختام به حدیثی از پیامبر اکرم بسنده می کنیم ایشان می فرمایند:

ما استفاء امرء مسلم فائده بعد الاسلام افضل من زوجه مسلمه او صالحه

انسان مسلمان بعد از نعمت اسلام هیچ فایده ای از نعمت های الهی نبرده است که بهتر از همسر مسلمان و شایسته باشد.

گام 2 - اهمیت و ضرورت ازدواج:

اهمیت و ضرورت ازدواج:

ازدواج از ضروریت های زندگی انسان به شمار می آید.ازدواج یک پیمان مقدس است که در میان تمام اقوام ملل و در تمام زمان ها و مکان ها وجود داشته است.سنت دیرینه ای است که در ان زن و مرد زندگی مشترکی را آغار می کنند.ازدواج یک نیاز و خواست طبیعی زن و مرد است و همه مکاتب سالم در جوامع بشری به ویژه مکاتب آسمانی و خاصه دین مبین اسلام بر آن صحه نهاده و پیروان خود را به ازدواج دعوت و ترغیب کرده است.پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید:

هیچ بنایی در اسلام بنیان گذاری نشده است که نزد خداوند محبوب تر از ازدواج باشد.

بنابرین فواید بسیاری بر ازدواج مترتب است،زیرا ازدواج از فطرت و آفرینش ویژه انسان ها مایه می گیرد و از ضروریات زندگی هر انسانی به شمار می آید.لذا به همین جهت دین مبین اسلام را در اهمیت ازدواج به طور خلاصه اشاره کردیم.

گام 3 - اهمیت ازدواج از منظر اسلام:

اهمیت ازدواج از منظر اسلام:

در روایات می خوانیم،ازدواج سبب حفظ نیمی از دین است.دو رکعت نماز کسی که همسر دارد از هفتاد رکعت نماز افراد غیر متاهل بهتر است.خواب افراد متاهل از روزه بیداران غیر متاهل بهتر است.

گام 4 - معیار های ازدواج:

معیار های ازدواج:

الف)معیار های ازدواج از منظر دین:

در نزد مردم معمولا چند چیز است که به عنوان معیار های ازدواج محسوب می شود.

ثروت،زیبایی،حسب و نسب

ولی در حدیثی می خوانیم:

تو در انتخاب همسر،محور را عقیده و تفکر و بینش او قرار ده.

در حدیث دیگری می خوانیم:

چه بسا زیبایی که سبب هلاکت و ثروت که سبب طغیان باشد.

رسول خدا فرمود:

هرگاه کسی به خواستگاری دختر شما آمد که دین و امانت داری او را پسندید،جواب رد ندهید وگرنه به فتنه و فساد بزرگی مبتلا می شوید.

 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.