ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هجده + 10 =

بستن
بستن

چگونه بلوک بندی های نظامی در دوران جنگ سرد شکل گرفت؟

چگونه بلوک بندی های نظامی در دوران جنگ سرد شکل گرفت؟

با سلام خدمت عزیزان علاقمند به بخش تاریخ

پس از پایان جنگ جهانی دوم دوبلوک شرق (کمونیسم) و غرب (کاپیتالیسم) بار دیگر در برابر هم قرار گرفتند. آنها این بار، بدون درگیری نظامی، دسته بندی جدیدی را در جهان به وجود آوردند که مهم ترین ویژگی آن، رقابت های نظامی و هسته ای بود.

در این مقاله با اوضاع جهان در این دوره که به عصر جنگ سرد معروف است، آشنا می شوید.

مطالب مرتبط


گام 1 - تشکیل بلوک نظامی

تشکیل بلوک نظامی

درسال 1949 میلادی دولت ایالات متحده آمریکا به همراه متحدانش از کشورهای اروپایی، پیمان ناتو را بنیان نهاد. پس از آن، پیمان «سیتو » (پیمان جنوب شرقی آسیا) و سپس پیمان «بغداد » با شرکت عراق، ایران، پاکستان، ترکیه، انگلستان و آمریکا شکل گرفت. بعدها عراق از این پیمان خارج شد و پیمان بغداد به پیمان «سنتو » تغییر نام داد. همهٔ این پیمان ها با هدف محاصرهٔ نظامی شوروی و بلوک کمونیست یا بلوک شرق بود. در مقابل این گروه بندی ها، شوروی پیمان ورشو را با کشورهای اروپای شرقی ایجاد کرد.

گام 2 - جنبش غیرمتعهد

جنبش غیرمتعهد

در این میان کشورهایی نیز بودند که عضویت هیچ یک از بلوک بندی های نظامی شرق و غرب را قبول نکردند و به جنبش غیرمتعهد معروف شدند. هدف کشورهای غیرمتعهد مبارزه با هرگونه سلطهٔ استعماری در جهان بود. پایه گذاران این جنبش جمال عبدالناصر از مصر، احمد سوکارنو از اندونزی و جواهر لعل نهرو از هندوستان بودند که در کنفرانس باندونگ در اندونزی، اصولی را که باید غیر متعهدها رعایت کنند، انتشار دادند. پس از مدتی مارشال تیتو با آن که کمونیست بود، خود را از سلطهٔ شوروی خلاص کرد و فیدل کاسترو رهبر کوبا، نیز به این جنبش پیوستند.

blank

گام 3 - مسئله خلع سلاح

مسئله خلع سلاح

بعد از آن که دولت های آمریکا، شوروی، انگلستان و فرانسه به سلاح اتمی دست یافتند، ترس از پیش دستی یکی از قدرت ها علیه دیگری، آنها را بر آن داشت که به مسئلهٔ خلع سلاح هسته ای توجه کنند. آنها می دانستند مخارج مسابقهٔ تسلیحاتی و موشکی برای آنها بسیار زیاد خواهد بود و در صورت وقوع یک جنگ اتمی دولت فاتحی وجود نخواهد داشت. بار درسال 1963 م. کشورهای شوروی، آمریکا و انگلستان پیمان منع آزمایش های هسته ای در زیر دریا، بالای جوّ و روی زمین را امضا کردند. سپس 98 کشور دیگر به این قرارداد پیوستند ولی آزمایش های زیرزمینی همچنان انجام می شد. بعد از سال 1969 م. که آمریکا توانست به موشک بالستیک، انسانی را در کره ماه پیاده کند، شوروی و آمریکا مذاکرات محدود کردن و کاهش سلاح های استراتژیک )بین قاره ای نظامی ( مانند موشک های بالستیک را آغاز کردند. این مذاکرات به نام های سالت و استارت شناخته و قراردادهای هر یک نیز طیّ چند مرحله منعقد شدند. درسال 1972 م. نیکسون و برژنف قرارداد سالت را امضا کردند. مذاکرات استارت نیز در چند مرحله بود که آخرین مرحلهٔ آن بین یلتسین و جرج بوش پدر درسال 1993 م. به امضا رسید.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 549 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - چهارشنبه, 15 نوامبر 17, 4:37 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب