ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار + 6 =

بستن
بستن

چگونه بعد از جنگ جهانی اول بحران هایی در جهان شکل گرفت؟

چگونه بعد از جنگ جهانی اول بحران هایی در جهان شکل گرفت؟

بسیاری از کشورهای اروپایی از نتایج جنگ جهانی اول و قرارداد ورسای ناراضی بودند و جهان همچنان درگیر بحران هایی بود که قبل از این جنگ هم با آن روبه رو بود؛ به همین جهت، پس از پایان جنگ اول دسته بندی ها و درگیری های منطقه ای ادامه یافت. یکی از ویژگی های این دوره هم ظهور دیکتاتورهای قدرتمند در عرصۀ جهان بود . در این مقاله با دسته بندی دولت ها بین دو جنگ و بحران های ناشی از آن آشنا می شوید .

مطالب مرتبط


گام 1 - اسپانیا و جنگ داخلی

اسپانیا و جنگ داخلی

درسال 1931 م. آلفونس سیزدهم ، پادشاه اسپانیا در اثر شورش جمهوری خواهان از کشور گریخت و حکومت جمهوری در کشور برقرار شد. چندی بعد، یکی از سلطنت طلبان اسپانیا به نام مارشال فرانکو با پشتیبانی هیتلر و موسولینی و به قصد تصاحب قدرت به اسپانیا رفت. شوروی و فرانسه که طرفدار جمهوری خواهان بودند، با فرستادن سلاح به اسپانیا، چریک های کمونیست را تقویت می کردند و در مقابل، آلمان نیز، مدرن ترین سلاح ها را به طرفداران فرانکو می داد. بالاخره بعد از آن که یک میلیون نفر در اسپانیا کشته شدند، مارشال فرانکو در اکتبر 1939 م. قدرت را به دست گرفت و با ژاپن، آلمان و ایتالیا پیمان دوستی بست.

گام 2 - اتریش و چک اسلواکی

اتریش و چک اسلواکی

از آن جا که هیتلر اصالت اتریشی داشت، در صدد برآمد اتریش را به آلمان الحاق کند. به دستور او، زمامداران اتریش یک همه پرسی برگزار کردند که نتیجهٔ آن موافقت با الحاق اتریش به آلمان بود. به دنبال آن اتریش توسط ارتش نازی اشغال شد. هیتلر سپس در کنفرانس مونیخ ) ١٩٣٨ م.( موافقت ایتالیا، فرانسه و انگلستان را با الحاق منطقهٔ سودت )که ساکنان آن آلمانی بودند( به آلمان، جلب کرد. امّا وی علاوه بر سودت، تمام خاک چک اسلواکی را به تصرف خود درآورد.

گام 3 - اوضاع آسیا

اوضاع آسیا

در ابتدای دههٔ چهارم قرن بیستم، ژاپن، به بهانهٔ پیدا کردن فضای حیاتی، به منچوری لشکر کشید و بخشی از چین را اشغال کرد. در این حال چیان کای شک ، رئیس جمهور وقت چین، مجبور بود در دو جبهه با ژاپنی ها و با نیروهای مائو رهبر حزب کمونیست چین بجنگد. در هندوستان نیز گاندی برای آزادی و استقلال هند تلاش می کرد.

اوضاع آسیا

در خاورمیانهٔ عربی، کشورهای منطقه بین فرانسه و انگلستان تقسیم شدند، ولی به تدریج عراق، به رهبری فیصل اول، با سپردن تعهداتی به انگلستان، مستقل شد. در اردن ملک عبدالله، فرزند شریف حسین، هنوز تحت سلطهٔ انگلستان حکومت می کرد. در نجد و حجاز، تحت نظارت انگلستان حکومت آل سعود تشکیل شد.

گام 4 - اوضاع افریقا

اوضاع افریقا

در فاصلهٔ دو جنگ، در قارهٔ آفریقا فقط سه کشور مستقل وجود داشت و بقیه مستعمرهٔ فرانسه، انگلستان و دیگر دولت های اروپایی بودند. در شمال آفریقا، کشور مصر در زمان ملک فؤاد اول با شرایطی خود را از قید استعمار انگلستان رهاند ولی لیبی همچنان تحت سلطهٔ استعمار ایتالیا بود و عمر مختار در راه آزادی لیبی درسال 1931 م. به شهادت رسید. تونس و مراکش نیز که تحت سلطهٔ فرانسه بودند، بعد از جنگ جهانی دوم به استقلال رسیدند. تجاوز لشکریان موسولینی به اتیوپی و فرار امپراتور این کشور ، مهم ترین رویدادی بود که در فاصلهٔ بین دو جنگ در قارهٔ آفریقا اتفاق افتاد. بی اعتنایی دیکتاتور ایتالیا به جامعهٔ ملل و خروج این کشور از آن جامعه موجب بی اعتباری بیش از پیش جامعهٔ ملل شد.

 

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 612 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : امیر فتحی - دوشنبه, 04 سپتامبر 17, 3:57 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب