ورود به سایت

ثبت نام در سایت

فراموشی رمز

15 − یازده =

بستن
بستن

چگونه بعد از جنگ جهانی اول اوضاع کشورهای اروپایی دگرگون شد؟

چگونه بعد از جنگ جهانی اول اوضاع کشورهای اروپایی دگرگون شد؟

با سلام خدمت عزیزان علاقمند به تاریخ

بسیاری از کشورهای اروپایی از نتایج جنگ جهانی اول و قرارداد ورسای ناراضی بودند و جهان همچنان درگیر بحران هایی بود که قبل از این جنگ هم با آن روبه رو بود؛ به همین جهت، پس از پایان جنگ جهانی اول دسته بندی ها و درگیری های منطقه ای ادامه یافت. یکی از ویژگی های این دوره هم ظهور دیکتاتورهای قدرتمند در عرصۀ جهان بود .

در این مقاله با دسته بندی دولت ها بین دو جنگ و بحران های ناشی از آن آشنا می شویم.

مطالب مرتبط


گام 1 - روسیه و حاکمیت کمونیست ها

روسیه و حاکمیت کمونیست ها

دولت موقت روسیه با کودتای بلشویک ها در نوامبر 1917 میلادی سقوط کرد و لنین رهبر بلشویک ها زمامدار روسیه شد و حکومت کمونیستی تشکیل داد. چون حکومت کمونیستی بر پایهٔ تشکیلِ شوراهای کارگران و کشاورزان پا گرفت (به این شوراها ساویت گفته می شد) از آن پس، روسیه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی خوانده شد . لنین پایتخت را از پتروگراد به مسکو انتقال داد و مزارع کشاورزی اشتراکی به نام کالخوز تشکیل داد تا مالکیت فردی را از میان بردارد. اما چون درسال 1921 م. قحطی بروز کرد و بهره وری کالخوزها بسیار کم شد، سیاست جدید اقتصادی مشهور به نپ را در پیش گرفت که طیّ آن، مالکیت خصوصی تا حدی مجاز شمرده می شد.

لنین درسال 1924 م. درگذشت و استالین به رهبری شوروی رسید. استالین به کمکسازمان امنیت دولتی همهٔ رقیبان خود را از میدان به در کرد و به دهقانان خرده مالک نیز فشار آورد که املاک خود را به مزارع اشتراکی تحویل دهند و به عنوان کارگر کار کنند اما چون آنها از این کار خودداری کردند، حدود ده میلیون نفر از آنها را کشت و عدهٔ زیادی را نیز به سیبری تبعید کرد. استالین در اوایل سال 1939 م. پیش از شروع جنگ دوم جهانی، تصمیم گرفت که با هیتلر بر سر لهستان سازش کند؛ در نتیجه، شوروی و آلمان ضمن عقد قرارداد محرمانهٔ عدم تجاوز، لهستان را بین خود تقسیم کردند و مقرر شد که بعد از حملهٔ هیتلر به لهستان، ارتش شوروی نیز از سمت شرق به این کشور حمله کند.

گام 2 - ایتالیا و حکومت فاشیستی

ایتالیا و حکومت فاشیستی

دو جنگ، روزنامه نگاری به نام موسولینی از نارضایتی مردم ایتالیا استفاده کرد و حزب «فاشیسم » را تشکیل داد. او ادعا می کرد که می خواهد عظمت روم باستان را برای ایتالیا احیا کند. موسولینی توانست فرمان نخست وزیری را از پادشاه ایتالیا بگیرد و به خود لقب دوچه یا پیشوا بدهد و مانند هیتلر با توسل به شیوه های نژادپرستانه حکومت کند. او به همراه رهبران آلمان و ژاپن به بهانهٔ مبارزه با کمونیسم، دولت های محور را به وجود آوردند.

گام 3 - آلمان و ظهور هیتلر

آلمان و ظهور هیتلر

در سال های پس از جنگ جهانی اول، میهن پرستان، سرمایه داران، و صاحبان صنایع در آلمان به این فکر بودند که کشور خود را از غرامت های قرارداد ورسای و خطر کمونیسم رها کنند. یکی از اعضای حزب ناسیونال سوسیالیست )نازی(، به نام آدولف هیتلر با شعار برتری نژاد ژرمن و با شور و حرارت خاصی ادعا می کرد که این خواسته ها را برآورده خواهد کرد. حزب نازی در انتخابات پارلمانی سال 1933 م. اکثر کرسی های مجلس آلمان را به دست آورد؛ در نتیجه هیتلر به دستور رئیس جمهور آلمان ، صدراعظم شد و بعد از مرگ رئیس جمهور به خود لقب پیشوا داد. او نخست قرارداد ورسای را لغو کرد، سپس دو منطقهٔ مورد اختلاف در مرز آلمان و فرانسه را به تصرف درآورد و برای دفاع از آلمان در برابر حملهٔ احتمالی فرانسه یک خط دفاعی ساخت؛ همچنین به کمک وزیر اقتصاد آلمان تورم را مهار و به کمک کمپانی کروپ صنایع آلمان را احیا کرد. هیتلر تا سال 1939 م. آلمان را آمادهٔ ورود به جنگی بزرگ کرد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 637 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 08 آگوست 17, 10:03 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب