ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هجده − سیزده =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 09:57:02 *** 1398/04/27: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 13400 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها پنجشنبه 1398/04/27::: مردم سالاری: شطرنج ظریف در نیویورک; «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارتی که به سرعت به تیتر نخست رسانه‌های غربی تبدیل شد، عنوان کرد که ایران، «برای نخستین بار» با مذاکره در مورد برنامه موشکی‌اش موافقت کرده است. *** شرق: محمد جواد ظریف در گفتگو با بی بی سی;اگر جنگ شود، کسی در منطقه در امان نیست*** ایران عقبگرد دلار مقابل ریال; قیمت‌ها در بازار ارز و طلا به پنج ماه قبل بازگشت؛ زمانی که در بهمن ماه سال گذشته دلار در کانال 11 هزار تومان قرار داشت و سکه تمام بهار آزادی نیز در کانال 3.9 میلیون تومانی قرار داشت. *** اطلاعات: دکتر ظریف در اجلاس « توسعه پایدار» در نیویورک : تحریم های غیر قانونی آمریکا بزرگترین مانع دستیابی به توسعه پایدار است. *** ابتکار: معمای آراء خاکستری; در گزارش‌های مکرر روزنامه تا به حال به فضای بی‌رمق و کسل‌کننده جریان‌ها و فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات اسفندماه 98 اشاره شده است. اینکه گویی احزاب و نخبگان فکری به یک بن‌بست گفتمانی رسیده‌اند و قادر نیستند برای انتخابات پیش‌رو یک راهکار و استراتژی کارآمد ارائه دهند. *** کیهانانتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز; در پی سقوط آزاد قیمت دلار در روزهای اخیر، آرامش به بازار ارز بازگشته اما به نظر می‌رسد این کاهش نرخ زمانی مفیدتر خواهد بود که تاثیر آن در معیشت مردم هم نمایان شود. *** دنیای اقتصاد اقلیم ۵۲۰ شهر در ۲۰۵۰; آب و هوای «تهران» تا سال ۱۴۲۹ به اقلیم امروز «سن‌برناردینو» تغییر می‌کند; این شهر، رطوبت بالا دارد و روزهای بارشی در آن بسیار کم و در عین حال، حداقل دمای هوا در زمستان در این شهر، بالای صفر درجه سانتی‌گراد است. *** آرمان امروز: قيمت‌ مسكن تابع ارز نيست; پس از سقوط آزاد قیمت ارز، سکه و طلا، حالا شهروندان منتظر ریزش قیمت سایر کالاها، به‌ویژه خودرو و مسکن هستند. اما پرسش اصلی این است که آیا روند کاهشی نرخ ارز در هفته‌ها و ماه‌های آینده هم ادامه می‌یابد که بر قیمت سایر محصولات هم تاثیر بگذارد؟ ***

چگونه بزرگان دینی آداب و اخلاق اجتماعی را رعایت میکردند؟

چگونه بزرگان دینی آداب و اخلاق اجتماعی را رعایت میکردند؟

آداب و اخلاق اجتماعی از نظر بزرگان دینی:

لقمان به پسرش گفت: پسرم در جستجوی ادب کوشش کن چرا که ادب میراث ماندگار و همراه شکست ناپذیر و گرانبهاترین بهره ای است که گرانبهاترین مردم است.

به نقل از ابراهیم ابن ابی بلاد از کسی دیگر که این مطلب را نقل کرده است: لقمان به پسرش گفت: ((پسرم!… هر کس مالک زبانش نباشد, پشیمان می شود)).

ابن ابی الدنیا به نقل از وهب بن منبه در حکمت لقمان مکتوب است که به پسرش گفت: ای پسرم! زبان در حسد است مراقب باش تا از زبانت چیزی درنیاید که تن را نابود و پروردگار را بر تو خشمگین کند.

روایت شده که: لقمان داوود(ع) را دید که زره می سازد خواست از او سوال کند که چیست؟ ولی خاموش ماند تا وقتی که داوود(ع) زره را پوشید. لقمان وضعیت زره را بدون پرسش فهمید و لقمان(ع) گفت: هر کس بسیار بگوید، بسیار اشتباه می کند و هر کس اشتباه بسیار کند، بیهوده گویی اش بسیار می گردد و هر کس بسیار بیهوده گو باشد، دروغش زیاد می شود و هر کس زیاد دروغ گوید، گناهانش بسیار می گردد و هر کس گناهانش بسیار باشد، سزاوار آتش جهنم است.

خداوند زبان را به خاطر زیان بسیارش با چهار لنگه ی در باز داشته است دو لب انسان دو لنگه، دندان های بالا و پایین انسان نیز دو لنگه اند.

مطالب مرتبط


بزرگان دینی آداب و اخلاق اجتماعی را رعایت میکردند 1 - آداب و اخلاق اجتماعی از نظر بزرگان دینی

آداب و اخلاق اجتماعی از نظر بزرگان دینی

ادب مشورت:

به نقل از ابن ابی الحدید: لقمان گفت: پسرم! با کسی که در کارها تجربه دارد، مشورت کن زیرا او نظرش را که گران بدست

 آورده به تو می دهد، در حالی که تو آن را رایگان دریافت می کنی.

به نقا اوزاعی درباره آنچه لقمان(ع) به پسرش گفت: پسرم! با بزرگ مشورت کن و از مشورت با کوچکتر خجالت نکش.

به نقل از ابو سعید لقمان به پسرش گفت: پسرم! در کارت با دانشمندان مشورت کن.

لقمان به پسرش گفت: پسرم!  هر گاه به گواهی دادن فراخوانده شدی، گواهی بده و هر گاه به یاری کردن فرا خوانده

شدی یاری کن و هر گاه به مشورت فرا خوانده شدی شتاب نکن تا دقت کنی چرا که خردمند با دل چیزی را می بیند که با چشم

نمی بیند.

آداب و اخلاق اجتماعی از نظر بزرگان دینی

لقمان به پسرش گفت: پاکیزه ترین غذا را بخور و بر بستر گسترده بخواب.

عبدالرزاق به نقل از حسن لقمان به پسرش گفت: ای پسرم! وقتی سیر هستی از روی سیری چیزی نخور که اگر آن را به سوی سنگ بیندازی برایت بهتر است.

لقمان به پسرش گفت: ای پسرم! وقتی که معده پر شد اندیشه می خوابد و حکمت گنگ می گردد و اعضا از عبادت باز می ماند .

به نقل از قاسم ابن مخیمره لقمان به پسرش گفت: ای پسرم!  از سیر خوردن بپرهیز زیرا این کار شب ضرر می رسان و روز به لغزش و گناه می کشاند  یا اینکه گفت: روز مذمت آور است.

آداب و اخلاق اجتماعی از نظر بزرگان دینی

امام محمد باقر(ع): لقمان به پسرش گفت: طولانی نشستن برای تخلی موجب بواسیر می گردد.

مجمع البیان: بعضی می گویند از یاران لقمان داخل مستراح شد و نشستن در آن را طول داد لقمان او را بانگ زد که طولانی نشستن برای قضای حاجت، کبد را به درد می آورد و موجب بواسیر می گردد و حرارت به سر می رسد پس سبک بنشین و پاشو .

از امام صادق(ع) نقل شده: کهفرمود لقمان به پسرش گفت: هر گاه خواستی قضای حاجت کنی جای دوری برو .

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.