ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

13 − پنج =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 09:57:02 *** 1398/04/27: قیمت فروش دلار 11500 تومان و قیمت فروش یورو 13400 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها پنجشنبه 1398/04/27::: مردم سالاری: شطرنج ظریف در نیویورک; «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در اظهارتی که به سرعت به تیتر نخست رسانه‌های غربی تبدیل شد، عنوان کرد که ایران، «برای نخستین بار» با مذاکره در مورد برنامه موشکی‌اش موافقت کرده است. *** شرق: محمد جواد ظریف در گفتگو با بی بی سی;اگر جنگ شود، کسی در منطقه در امان نیست*** ایران عقبگرد دلار مقابل ریال; قیمت‌ها در بازار ارز و طلا به پنج ماه قبل بازگشت؛ زمانی که در بهمن ماه سال گذشته دلار در کانال 11 هزار تومان قرار داشت و سکه تمام بهار آزادی نیز در کانال 3.9 میلیون تومانی قرار داشت. *** اطلاعات: دکتر ظریف در اجلاس « توسعه پایدار» در نیویورک : تحریم های غیر قانونی آمریکا بزرگترین مانع دستیابی به توسعه پایدار است. *** ابتکار: معمای آراء خاکستری; در گزارش‌های مکرر روزنامه تا به حال به فضای بی‌رمق و کسل‌کننده جریان‌ها و فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات اسفندماه 98 اشاره شده است. اینکه گویی احزاب و نخبگان فکری به یک بن‌بست گفتمانی رسیده‌اند و قادر نیستند برای انتخابات پیش‌رو یک راهکار و استراتژی کارآمد ارائه دهند. *** کیهانانتظار سفره مردم از گام مثبت کاهش نرخ ارز; در پی سقوط آزاد قیمت دلار در روزهای اخیر، آرامش به بازار ارز بازگشته اما به نظر می‌رسد این کاهش نرخ زمانی مفیدتر خواهد بود که تاثیر آن در معیشت مردم هم نمایان شود. *** دنیای اقتصاد اقلیم ۵۲۰ شهر در ۲۰۵۰; آب و هوای «تهران» تا سال ۱۴۲۹ به اقلیم امروز «سن‌برناردینو» تغییر می‌کند; این شهر، رطوبت بالا دارد و روزهای بارشی در آن بسیار کم و در عین حال، حداقل دمای هوا در زمستان در این شهر، بالای صفر درجه سانتی‌گراد است. *** آرمان امروز: قيمت‌ مسكن تابع ارز نيست; پس از سقوط آزاد قیمت ارز، سکه و طلا، حالا شهروندان منتظر ریزش قیمت سایر کالاها، به‌ویژه خودرو و مسکن هستند. اما پرسش اصلی این است که آیا روند کاهشی نرخ ارز در هفته‌ها و ماه‌های آینده هم ادامه می‌یابد که بر قیمت سایر محصولات هم تاثیر بگذارد؟ ***

چگونه بر اساس آموزه های دینی مودب باشیم؟

چگونه بر اساس آموزه های دینی مودب باشیم؟

شاید اینکه چگونه با ادب باشیم مطلب پیش پا افتاده ای باشد ولی همه ما شاهد هستیم که روزانه افرادی که ژست مودب بودن و متشخص بودن را بخود می گیرند تا چه اندازه ای می توانند بی ادب باشند به حدی که پا به تمام اصول گذاشته و از الفاظ بی ادبانه و اصطلاحات کوچه بازاری در معاشرات خود در فضای مجازی و غیره به کار ببرند.

مودب بودن به سن و سال و بزرگ و کوچک بودن ربطی ندارد و چه بسا افراد بسیاری که با سن زیاد هنوز ادب را یاد نگرفته و چه کودکانی که در عین کودکی الگوی ادب برای بزرگ تر ها باشند.

به همین خاطر در جامعه کنونی، ما که روز به روز از جامعه جهان سومی بودن رو به سوی مدرنیزه شدن قدم بر میداریم بهتر است راه مودب بودن را هم به افراد بی ادب یاد بدهیم.

و چه خوش می فرماید حضرت مولانا:

“از خــدا جــوییم تــوفــیق ادب بی‌ادب محروم گشت از فضل رب

بی ادب تنها نه خود را داشت بد بـلکــه آتــش در هـــــمه آفــاق زد”

یقیناً آتشی که بی‌ادب می‌افروزد خود او اولین کسی است که در آن می‌سوزد و زبانه‌های این حریق زندگی او را فرا می‌گیرد.

در این مطلب سعی کردیم با استفاده از آیات قرآن و روایات اصول رفتاری مودبانه ائمه(ع) و دیدگاه خداوند را در مورد ادب بررسی کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - معنای ادب چیست؟

ادب در لغت به صورت مختلفي تعريف شده است كه در اين مطلب ـ در حد توان‌ـ سعی کردیم به جمع‌آوري آن مفاهيم بپردازیم.

در فرهنگ دهخدا ادب به صورت زیر تعریف شده:

«ادب بالفتح؛ شگفت و عجب، نگاهداشت حد هر چيز، ج آداب و علم ادب عبارتست از عملی بدان خود را از ظل در كلام نگاهدارند و آن دوازده قسم است و هشت اصول بر اين تفصيل: علم صرف، علم لغت و …»

در فرهنگ عميد نیز ادب به شیوه زیر بیان شده:

«ادب: دانش، فرهنگ، معرفت، روش پسنديده، خوی خوش و همچنین در این فرهنگ آمد است: “ادب نفس: ادب طبعی، اخلاق پسنديده، صفات نیک. ترک ادب: آزرم و پاس را ناچيز انگاشتن، شيوه و راه رسم معاشرت را به جا نياوردن وزير پاگذاشتن …”
اما اگر بخواهیم تعریف جامع از ادب داشته باشیم می توان گفت:

ادب نوعی صفت است که سرمایه ارزشمند رفتاری انسان و رسالت پدر و مادر و مربی است.نوعی رفتار خاص و سنجیده نوعی خصلت درونی یا رفتاری اجتماعی که با افراد پیرامون خویش اعم از کوچک و بزرگ و آشنا و بیگانه در نظر می آید.

این رفتار که منشا آن بیشتر تربیت شایسته است به نحوه سخن گفتن ،راه رفتن،معاشرت ،نگاه ،درخواست ،سوال و جواب و … مربوط می شود.

ادب نوعی هنر آموختنی است که میتوان گفت نوعی تربیت شایسته نیز است که از جانب پدر و مادر(خانواده) یا استاد و مربی یا الگوی های اجتماعی شخص می باشد.

گام 2 - جایگاه ادب در قرآن کریم

در قرآن کریم شاید بارها و بارها در مورد ادب سخن گفته شده باشد که گاه به صورت مستقیم بوده و گاه نیازمند تفسیر می باشد در در زیر به بعضی از آن ها اشاره میکنیم.

«لَا تَجْعَلُوا دُعَاء الرَّسُولِ بَیْنَكُمْ كَدُعَاء بَعْضِكُم بَعْضًا»(سوره نور/آیه 63)

در اوایل اسلام بعضی افراد به خانه پیامبر(ص) مراجعه می کردند و از پشت دیوار حضرت را با الفاظ بدی صدا میزدند که این آیه نازل شد و در آن خداوند تبارک و تعالی می فرماید:

هنگامی که پیامبر(ص) را صدا مى زنید با ادب و احترامى که شایسته او است صدا کنید نه همچون صدا زدن یکدیگر

همچنین خداوند تبارک و تعالی در آیات 63 و 72 سوره فرقان (واذا خاطبهم الجاهلون قالو سلاما) به مومنان می آموزد که در پاسخ به رفتارهای زشت جاهلان که کفر و ایمان را نمی فهمند و به مومنان اهانت می کنند نه تنها آنها را ببخشیند بلکه باید به آنان سلام کرد و مودبانه با آن ها برخورد کنند.

 علاوه بر این آیات در آیه 27 سوره نور نیز جایگاه ادب در اسلام مشخص می شود.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُيُوتًا غَيْرَ بُيُوتِكُمْ حَتَّى تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَى أَهْلِهَا ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

ای اهل ایمان، هرگز به هیچ خانه مگر خانه‌های خودتان تا با صاحبش انس و اجازه ندارید وارد نشوید و (چون رخصت یافته و داخل شوید) به اهل آن خانه نخست سلام کنید که این (ورود با اجازه و تحیت، برای حسن معاشرت و ادب انسانیت) شما را بسی بهتر است، باشد که متذکر (شئون یکدیگر و حافظ آداب رفاقت) شوید.

گام 3 - جایگاه ادب در روایات ائمه(ع)

رفتار ائمه اطهار (ع) در معاشرت های خود با عموم جامعه نمونه بارزی از جایگاه ادب در اسلام است و تاکید فراوان به ادب در احادیث ائمه (ع) نشان از اهمیت ادب در رفتارهای شخصی دارد.

در ادامه به احادیثی از ائمه(ع) در خصوص ادب اشاره می کنیم.

حضرت پیامبر در خصوص ادب می فرماید:

فرزندان خود را احترام کنيد و آنان را نيکو ادب کنيد ، تا آمرزيده شويد. (جامع الاخبار صفحه 393 ، مکارم اخلاق صفحه 222)

رسول گرامي (ص): هيچ پدری هديه ای بهتر از ادب نيکو به فرزندش نداده است.(کنزالعمال جلد 16 صفحه 456 حديث 45411)

«أدّبنی ربّی فأحسن تأدیبی» پروردگارم مرا ادب كرد و نیكو ادب كرد.

حدیث فوق نشان دنده نقش پدر و مادر و در یک کلام نقش خانواده در ادب فرزند است نقش بسیار مفیدی که غیر قابل انکار هست.

بر همین اساس احساس می شود برای پویایی یک جامعه از نظر ادب چه بهتر است که این مقوله ابتدا از خانواده آغاز شود.

یکی از منابع بسیار خوب برای آشنایی با رفتار مودبانه پیامبر(ص) کتاب سیره پیامبر(ص) است که در آن به چند نمونه از نوع برخورد پیامبر با دیگران اشاره شده است و ما به بعضی از این موارد اشاره می کنیم:

رسول خدا با هر کس رو به رو می شد، سلام می داد، هم به کوچک، هم بزرگ.
هیچ گاه پای خود را پیش کسی دراز نمی کرد. هنگام نگاه، به صورت کسی خیره نمی شد، با چشم ابرو به کسی اشاره نمی کرد.

وقتی با مردم دست می داد و مصافحه می کرد، هیچ گاه دست خود را عقب نمی کشید، تا طرف مقابل دست خود را بکشد. هیچ خوراکی را مذمّت نمی کرد. به هیچ کس دشنام و ناسزا نمی گفت و سخن ناراحت کننده ای بر زبان نمی آورد و بدی را با بدی پاسخ نمی گفت.
زیرانداز خود را به عنوان اکرام زیر پای کسی که خدمتش می رسید پهن می کرد. 

 

اطلاعات مطلب

  • آداب معاشرت
  • 713 بازدید
  • (6 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : علی هنانیان - شنبه, ۰۹ اردیبهشت ۹۶, ۷:۰۰ ب٫ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

  1. kh hatefi
    kh hatefi - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰ - ۶:۰۵ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.