ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهار × 1 =

بستن
بستن

چگونه بر اثرات نامطلوب و زیان بخش اجتماعی خشک سالی پی ببریم؟

چگونه بر اثرات نامطلوب و زیان بخش اجتماعی خشک سالی پی ببریم؟

خشک سالی در زمینه های مختلف هم اثرات زیان بخش اجتماعی و اقتصادی بر جامعه دارد و هم خسارات مالی فراوانی به درآمد ملی و دولت وارد می سازد. در ذیل به بررسی چند نکته از اثرات نامطلوب خشک سالی در اجتماع می پردازیم که هم می تواند سهم تولید را کاهش دهد و هم با مهاجرت کشاورزان آن ها را تبدیل به مصرف کننده نماید.

مطالب مرتبط


گام 1 - کاهش تولید و وابستگی

کاهش تولید و وابستگی

با کم شدن یا قطع آب کشاورزی و دامداری از یک طرف تولیدات کشاورزی و دامی به ویزه محصولات غذایی کاهش می یابد که هم از لحاظ کمبود در داخل و هم از لحاظ وابستگی به خارج برای مردم و دولت مساله ایجاد می نماید. از طرف دیگر روستاییان یعنی تولیدکنندگان با مهاجرت به شهرها به مصرف کننده تبدیل می شوند در حالی که منابع تولید(خاک و آب) آن ها در محل بدون استفاده می مانند یا درست از آن ها بهره برداری نمی شود.

به علت خشک سالی و کمبود آب برخی کشت های نیازمند آب در برخی نقاط کشور برای کشت ممنوع می شود. این ممنوعیت از یک طرف موجب نارضایتی مردم و بیهوده شدن تخصص کسب شده در طول سال ها کشاورزی در این زمینه می شود و نیز امکان دارد که کشاورزان به شغل های کاذب یا غیر تولیدی و حتی مخرب و زیان بخش برای جامعه روی بیاورند که هم برای دولت هم برای جامعه مخرب باشند

با بروز خشکسالی و به ویزه ادامه ی آن از یک طرف مواد غذایی مورد نیاز جمعیت روزافزون پرتوقع و با فرهنگ شهرنشینی پرمصرف در کشور کاهش می یابد و از سوی دیگر مسله واردات و وابستگی به خارج که بدترین نوع وابستگی است مطرح و بیشتر می گردد.

گام 2 - مهاجرت

مهاجرت

مهاجرت روستاییان به شهرها براثر خشک سالی و عدم امکان فعالیت لازم مسایل شهری به ویزه از لحاظ اجتماعی و تامین نیازمندی ها مانند مسکن و مدرسه و شغل و نیز آلودگی هوا را تشدید می کند که اغلب غیرقابل برگشت و جبران می باشد.از طرف دیگر در روستاها مساکن و تاسیسات بدون استفاده رها می شوند و سرانجام خراب شده و از بین می روند

اطلاعات مطلب

  • خشک سالی
  • 487 بازدید
  • (2 votes, average: 4٫50 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی بهبود - شنبه, ۰۵ فروردین ۹۶, ۸:۳۷ ق.ظ
  • خشکسالی در ایران

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب تصادفی پر بازدید