ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه برای یک سفر جاده ای آماده شویم؟

چگونه برای یک سفر جاده ای آماده شویم؟

چگونه سفر کنیم؟

سفرهای جاده ای احتمالا بهترین راه برای دیدن یک کشور وسیع و متنوع مانند ایران است. از پارک های ملی تا جاذبه های کنار جاده ای، سفرهای جاده ای به معنای واقعی کلمه شما را به مکان هایی می برد که هیچ وقت پیش از آن ندیده اید. و همانطور که گفته میشود “حتی مسیر سفر نیز جزئی از مسافرت و گردش محسوب میشود. سفر جاده ای یک راه عالی برای صرف وقت برای کشف کشور، پیوند دادن با خانواده یا دوستان و لذت بردن از تجربه های جدید است.

مطالب مرتبط


گام 1 - برنامه ریزی برای سفر

برنامه ریزی برای سفر
 1. یک مسیر جایگزین طرح ریزی کنید.

مکان اصلی که قرار است به انجا سفر کنید و همچنین زمانی که میخواهید به انجا برسید را معین کنید. مسافتی که قرار است بپیمایید را بررسی کنید - در ایران، مکان ها می توانند صدها کیلومتر فاصله داشته باشند اما در نقشه کاملا نزدیک هستند. براورد کنید که چه مقدار میتوانید در طول هر روز رانندگی کنید.

 • اغلب اوقات خرید نقشه و مسیر یابی از روی ان میتوانند جالب باشد. اگر می خواهید این کار را آنلاین انجام دهید، Google Maps یا MapQuest ابزارهای خوبی هستند.
 • خودتان را برای رانندگی 10 ساعت در روز و 6 روز پشت سر هم تنظیم نکنید چون باعث ایجاد خستگی و ایجاد مشکل برایتان خواهد شد - همچنین اینکار اصلا سرگرم کننده نخواهد بود.
برنامه ریزی برای سفر

2. مقداری غذا اماده کنید.

یادداشتی از مکانهایی که ممکن است در طول مسیر به انجا رفته و غذا بخورید تهیه کنید. برخی از پیشنهادات عالی میتواند:  roadfood.com یا وب سایتی مانند yelp.com باشد که در آن میتوانید بهترین غذاهای محلی ان منطقه را به دست بیاورید. سعی کنید به یک برنامه غذائی راحت و ساده برسید، بنابراین شما در طول جاده و سفر به فکر سالم ماندن ان و یا نحوه درست کردنش نخواهید بود. اگر شک دارید، همیشه می توانید انواع مختلفی از غذاها را در فروشگاه های مواد غذایی پیدا کنید. اگر رژیم غذایی خاصی دارید (وگان،بدون گلوتن، و غیره)، فروشگاههای مواد غذایی اغلب بهترین گزینه هستند.

برنامه ریزی برای سفر

3. تصمیم بگیرید که ایا قصد آشپزی دارید یا خیر.

اگر قصد دارید برای چند روز در یک محل اقامت داشته باشید، ممکن است منطقی باشد که یک آپارتمان را اجاره کنید و بخشی از وقت خود را برای اشپزی در آنجا صرف کنید. که در نهایت میزان زیاده از هزینه را برای خرید غذا صرفه جویی کرده و حتی میتوانید غذای مسیر سفرتان را نیز اماده کنید.

برنامه ریزی برای سفر

4. چند جا را رزرو کنید.

گاهی اوقات جالب خواهد شد اگر به صورت بی هدف مسافرت کنید و شب یه دنبال یک هتل به صورت تصادفی بگردید. اما اگر از قبل برنامه ریزی نکرده باشید اغلب پیدا کردن هتلی ارزان و مقرون به صرفه کاری دشوار خواهد بود. گاهی اوقات نیز اصلا نمیتوانید هتل پیدا کنید یا اگر پیدا کردید نیز هتلی که مد نظر داشتید نیست. شما قطعا نیازی به برنامه ریزی برای برای توقف هر شبتان ندارید اما اگر بخواهید همه چیز ساده و راحت باشد باید برای دو شب جلوتر برنامه ریزی کنید.

 • اگر قصد دارید به مکانی زیارتی و شلوغ بروید، ضروری است که رزرو کنید، مخصوصا در تابستان در مکان های محبوب. بعضی از مکانها به مدت چند ماه پر می شوند.

گام 2 - اتومبیل خود را آماده کنید.

اتومبیل خود را آماده کنید.

اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه اتوموبیل، کامیون تفریحی شما به درستی در حالت کار است. قبل از سفر خود، آن را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز درست و مناسب عمل می کند. قرار بازدید در تعمیرگاه خودرو خود را حداقل دو هفته قبل از سفر بگزارید - گاهی اوقات مسائل مربوط به ماشین از جمله خرابی ها و تعمیرات ممکن است بیش از چیزی که شما و تعمیرکارتان انتظار داشت به طول بینجامد.

اتومبیل خود را آماده کنید.

2. لباس های مورد نیازتان را جمع کنید.

وضعیت اب هوای مکانی که قرار است از انجا بازدید کنید را بررسی کنید. ممکن است وضعیت اب و هوا با مکانی که در حال حاضر در ان حضور دارید به کلی متفاوت باشد و نیاز به امادگی قبلی داشته باشید. بسته لباس شما میتواند شامل تکه های مختلفی باشد که قابلیت پوشیدن با هم را داشته باشد. شلوار جین، شورت و تی شرت گزینه های جاده ای مناسبی هستند، چرا که آنها برای رانندگی در فاصله های طولانی در ماشین راحت هستند.

اتومبیل خود را آماده کنید.

3. مقداری تنقلات به همراه داشته باشید.

داشتن اسنک (غذای خشک و کنسرو) هنگامی که نتوانستید غذای گرم پیدا کنید برای یک سفر جاده ای بسار ضروری است. برخی از غذاهای محبوب برای سفر جاده ای عبارتند از:

 • گوشت خشک شده
  چیپس
  بیسکویت و کره بادام زمینی
  مخلوط مغز ها(آجیل)
  ذرت بو داده
  چیپس میوه ها(خشک)

 

اتومبیل خود را آماده کنید.

4. غذاهای فاسد شدنی را در یک یخچال قابل حمل قرار دهید.

غذا هایی مانند ماست و یا کره باید خنک نگه داشته شوند(همچنین با دیگر میان وعده های تان همخوانی داشته باشند). یخچال بهترین راه برای اطمینان از این است که همیشه به نوشیدنی خنک دسترسی دارید. هر روز صبح یخ های تازه در یخچال خود گذاشته و اب ان را خارج کنید تا گرمای ان باعث خرابی مواد غذاییتان نشود. با استفاده از گاز میتوان در هزینه ها صرفه جویی کرد. گازی را انتخاب کنید که با مکانی که قرار است مسافرت داشته باشید همخوانی و سازگاری داشته باشد.

گام 3 - برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.

برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.
 1. لوازم اضطراری را جمع اوری کنید.

انها را جمع کرده و در صندوق عقب قرار دهید قبل از اینکه بقیه وسایل سفر را در صندوق جای دهید. به خاطر داشته باشید که انها باید در تمام مواقع در دسترس باشند. معمولا باید موارد زیر را نیز چک کنید:

 • روغن موتور
  مایع رادیاتور
  کیت اضطراری کنار خیابان با عینک، کابل جلیقه و چراغ قوه
  کپسول آتش نشانی
  مواد غذایی فاسد نشدنی
  آب آشامیدنی
  پتو
  جعبه کمکهای اولیه
برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.

2. یک تایر یدکی همراه داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که یک اچار چرخ در صندوق داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید تایر را تعویض کنید. ان را همیشه در صندوق همراه داشته باشید اگر از تعمیرگاه زیاد فاصله دارید.

برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.

3. یاد بگیرید چگونه کارهای اساسی ماشین را خودتان انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که میتوانید یک تایر را در صورت نیاز تعویض کنید. همچنین بدانید که چگونه می توان سطح روغن را بررسی کرد. اگر از آب و هوای شدید و یا جاده های سخت (یا هر دو) سفر کردید، قبل از اینکه به مسیر ادامه دهید میزان مایعات اتومبیل خود را چک کنید.

 • برای روغن، هود را بشکنید و نشانگر را بیرون بکشید و با یک دستمال پاک کنید. نشانگر نشان می دهد که سطح روغن در حال حاضر در وسیله نقلیه تان چقدر است. اگر کمتر از خط استاندارد بود مقداری روغن اضافه کنید.
 • برای مایع رادیاتور، مخزن شفاف تحت پوشش را چک کنید. اگر مایع شما بین دو خط نشان داده نشود، مایع رادیاتور بیشتری اضافه کنید.
برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.

4. مقداری پول نقد و کارت اعتباری همراه داشته باشید.

گاهی اوقات نیاز دارید که غذا تهیه کنید یا هتلی اجاره کنید که فقط پول نقد قبول میکنند که باید اماده باشید. اگر قصد دارید در ناحیه نسبتا دور قرار گیرید، ممکن است  خودپرداز های کمتری در دسترس شما باشد پس به پول نقد بیشتری نیاز دارید. کارت اعتباری بسار ضروری است اگر احتیاج به تعمیر خودرو خود داشته باشید و یا نیاز به خرید ضروری داشته باشید.

برای موارد اضطراری امادگی داشته باشید.

5. عضو یکی از سرویس های جاده ای(امدادخودرو) شوید.

در ایران امدادخودرو یکی از معروف ترین امداد های جاده ای در سراسر کشور است اما  بسیاری از شرکت های دیگر هم وجود دارند که نگاه کردن به خدمات انها نیز خالی از لطف نیست. برای یک سفر جاده ای به یک امداد سیار  نیاز پیدا خواهید کرد اگر در مسیری بسیار دور تر از تعمیرگاه میروید. این خدمات کمکی نیز منابع خوبی برای نقشه کشی و برنامه ریزی سفر و حتی صرفه جویی برای اقامتتان میتواند باشد.

اطلاعات مطلب

 • اردو رفتن
 • 561 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - یکشنبه, 02 ژوئن 19, 10:36 ب.ظ

دیدگاه کاربران

 1. حجت شایا - 2019/06/08 - 8:53 ق.ظ
 2. ویدا شهنازی - 2019/06/09 - 5:01 ق.ظ
 3. محمد هادی صابونچی - 2019/06/11 - 12:23 ق.ظ
 4. حجت اسماعیلی - 2019/06/15 - 11:56 ب.ظ
 5. امیدمحمدزاده - 2019/06/17 - 10:58 ب.ظ
 6. blank
  علی صمدی فرد - 2019/07/22 - 1:53 ب.ظ
 7. blank
  مونسی - 2019/07/23 - 12:43 ق.ظ
 8. Somaye hamedi - 2019/07/25 - 1:59 ق.ظ
 9. حسام زارع پور - 2019/07/28 - 11:56 ق.ظ
 10. زهرا محمدی نوزادیان - 2019/07/29 - 9:29 ب.ظ
 11. سهیلا شهابی - 2019/08/01 - 4:56 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب